Яка норма цукру в крові

25.09.2019Обновлено 14.01.2021

Другий за поширеністю проблеми сучасності після ожиріння, пов'язаною з порушенням обмінних процесів, виступає цукровий діабет. Це захворювання ендокринного характеру. Офіційні дані світової статистики тільки по діагностованим випадкам називають цифру 10%.

Патологія може розвиватися довго, на початкових етапах протікати приховано, тому офіційні 10% перетворюються в реальні 30-40%. Кількість хворих на цукровий діабет або потрапили в групу ризику з кожним роком збільшується. Захворювання зустрічається в будь-якому віці у немовлят (рідко), підлітків, молодих, зрілих, літніх людей.

Головним фактором розвитку цукрового діабету, який може носити спадковий (група надвисокого ризику) або придбаний характер, є хронічне порушення водно-вуглеводного обміну з дефіцитом власного інсуліну або розвитком інсулінорезистентності клітин організму. Рівень цукру в крові, який повинен перетворюватися в глюкозу, виходить за межі норми. Це загрожує розвитком серйозних ускладнень:

 • інсульт;
 • інфаркт міокарда;
 • розвиток діабетичної стопи, гангрени кінцівок;
 • розвиток сліпоти;
 • ниркова недостатність;
 • розвиток і поглиблення ряду хронічних захворювань;
 • коматозні стани через розвиток гіпо- або гіперглікемії.

Рівень цукру в крові: що це за показник

Рівень цукру в крові основний орієнтир, що дозволяє діагностувати цукровий діабет або визначити, чи входить пацієнт в групу ризику.

Головним поживним компонентом, постачальником енергії для організму є глюкоза в крові, яка перетворюється з цукрів під впливом гормону підшлункової залози інсуліну. Іноді поняття глюкози і цукру для зручності ототожнюють.

Якщо переробка цукру порушується, він накопичується в тканинах, поступово руйнуючи їх. Організм «включає» компенсаторні механізми, прагнучи вивести надлишки з сечею. Відбувається активне зневоднення, постійно хочеться пити. Клітини стають нездатні утримувати воду з розчиненими в ній життєво важливими речовинами.

Не отримуючи достатнього харчування, організм підключає «резерви», видобуваючи глюкозу з власних ліпідних і м'язових тканин. Відбувається схуднення, виснаження м'язової тканини (в тому числі серцевого м'яза), мозкових оболонок. Тому стрімка втрата ваги, проблеми з серцем і мозковою активністю також є ознакою розвитку цукрового діабету.

Норма цукру в крові – діапазон референсних значень, що відрізняються в залежності від віку, умов прийому їжі, часу доби, активності, а іноді і статі, на який орієнтуються медики, рекомендуючи обов'язково проводити відповідний аналіз.

Показники повинні бути постійними, без частих коливань. Тому консультація ендокринолога ніколи не буде зайвою, а тим більше при наявності тривожних ознак або факторів в анамнезі (ризик спадкової схильності, згубний вплив шкідливих виробничих факторів і т.д.).

Норма цукру вимірюється в мілімоль на літр (ммоль/л.). Нормальний вміст різниться для дорослих і дітей, може залежати від самопочуття і безпосередньо від способу життя і харчування. Постійне надмірне споживання вуглеводів (цукру) сприяє розвитку порушень, іноді незворотних, небезпечних, що мають трагічні наслідки.

Рівень цукру в крові в нормі у дорослої здорової людини повинен потрапляти в інтервал 3,2-6,2 ммоль/л. і коливатися незначно протягом тривалого періоду. Аналіз крові здається натщесерце. Іноді потрібен додатковий тест після надходження вуглеводів в організм через 1 і 2 години (існують відповідні таблиці норм тестування пацієнтів групи ризику).

Таким чином, показники глюкози в крові залежать від:

 • віку (чим старша людина, тим вище значення, що пов'язано зі зносом організму, розвитком хронічних захворювань, набором маси тіла, втратою толерантності клітин до інсуліну через здатність блокування жирами інсулінових рецепторів) – до 60 років 3,2-5,5 ммоль/л., від 60 до 90 років 4,6-6,4 ммоль/л., понад 90 років 4,2-6,7 ммоль/л.);
 • часу прийому їжі пацієнтом (хоча значної різниці бути не повинно);
 • методики забору (характеристик крові) при заборі капілярної крові з пальця верхнє значення нижче (5,5 ммоль/л.), при заборі венозної крові вище (6,0-6,2 ммоль/л.).

Вважається, що за гендерною ознакою відмінностей немає. Однак на ділі відмінності і допустимість коливань показань можуть зумовлюватися відмінностями чоловічої і жіночої фізіології.

Норма цукру в крові у жінок

Гормональний фон жіночого організму непостійний, ендокринна система працює циклічно, але динамічно, чому норма цукру в крові у жінок нерідко варіюється, причому, в більш широких межах, ніж у чоловіків. Підвищений показник, що іноді досягає 7 ммоль/л. (що в загальних нормативах розцінюється як предіабет або група ризику), не завжди є ознакою розвитку патології:

 • Аналіз крові на цукор краще не здавати під час менструації, так як результати можуть бути не точними.
 • Нормальним вважається рівень глюкози до 6,3 ммоль/л. у крові у вагітних. Показник може підвищуватися, але значення 7 ммоль/л. вже тривожне, вимагає ретельного контролю та призначення додаткових досліджень.
 • Настання менопаузи і клімакс також пов'язані зі значними гормональними перебудовами, чергуванням гормональних сплесків і «спокою». Це позначається на процесах вуглеводного обміну. Контролювати рівень глюкози, оцінюючи стабільність рівня цукру в крові у жінок необхідно регулярно, особливо жінкам старше 60 років.

Читайте також "Яка норма ТТГ?Норма у жінок, у дітей." Коли потрібно здавати аналіз на цей показник, яка норма ТТГ після видалення щитовидки і т.д.


Норма цукру в крові у чоловіків

Більшою стабільністю відрізняється норма цукру в крові у чоловіків. Оптимальними показниками для сильного здорового чоловіка вважаються 4,5-5,3 ммоль/л., хоча усереднений інтервал становить 3,3-5,6 ммоль/л. З віком, особливо після 60 років, значення зростають, досягаючи 6,0-6,2 ммоль/л.

Норма цукру в крові у дітей

В період новонародженості (1-30 днів після народження) норма цукру в крові у дітей становить 2,8-4,4 ммоль/л., до 14 років 3,3-5,5 ммоль/л. Діти старше 14 років прирівнюються до дорослих.

Коли потрібно здавати аналіз крові на глюкозу?

Звернутися до ендокринолога і здати кров на рівень глюкози необхідно при таких симптомах цукрового діабету або предіабету як постійна сухість у роті, спрага, вживання до 8-10 літрів рідини на добу, поліурія (зростає навантаження на нирки).

До ознак цукрового діабету відноситься постійне відчуття голоду. З боку шкірних покривів спостерігається сухість, нерідко свербіж (у тому числі в промежині), гнійничкові висипання. Порушується сон, з'являється швидка стомлюваність, слабкість, знижується гострота зору. Нерідко регулярно виникають судоми литкових м'язів.

Консультуватися з ендокринологом і проходити обстеження повинні:

 • жінки, які планують вагітність і вагітні;
 • жінки в період клімактеричної перебудови;
 • всі люди похилого віку;
 • діти (прояв характерних тривожних симптомів: дратівливість, стомлюваність, підготовка до дитячого садка, школи, обстеження перед початком занять спортом, профілактичне обстеження).

Цукровий діабет  не вирок! Своєчасне виявлення відхилень, всебічне обстеження, постановка правильного діагнозу дозволять розробити і впровадити систему контролю норми цукру в крові і корекційні заходи, зберігши пацієнтові здоров'я і високу якість життя.


Записатися на консультацію ендокринолога в Києві

Ознайомитися з послугами та цінами медичного центру 

Автор:

Ендокринолог, кандидат медичних наук, Стаж 15 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр