Перша допомога при харчовому отруєнні

15.01.2020Обновлено 14.01.2021

Харчове отруєння, як гострий розлад травлення, виникає через вживання напоїв або продуктів харчування, які в тій чи іншій мірі містять патогенні мікроорганізми або токсичні речовини.

Найчастіше отруєння їжею спровоковано молочними або кисломолочними продуктами, яйцями (найчастіше сирими, наприклад, в домашньому майонезі), що швидко псуються і м'ясом, консервами, тістечками і тортами з кремом, стравами з сирою рибою, томатним соком і помідорами, а також багатьма іншими продуктами з пошкодженою упаковкою – тобто можливо вже зіпсованими.

Симптоми харчового отруєння

Симптоми харчового отруєння проявляються в залежності від того, що саме стало причиною даного отруєння. При отруєнні безпосередньо від неякісної їжі, перша симптоматика виникає вже через 2-4 години. Якщо ж отруєння сталося через токсичні речовини (отруйні ягоди, гриби або рослини, наприклад), ознаки можуть з'явитися через 4-12 годин.

Найхарактерніші ознаки харчового отруєння – температура тіла сильно підвищена, а також спостерігаються блювота і понос. Однак отруєння має симптоми і у вигляді:

 • болю в животі, здуття і колік;
 • головного болю і запаморочення;
 • ознобу;
 • прискореного пульсу;
 • низького тиску;
 • іноді підвищеного слиновиділення;
 • синюшності шкіри (при гострій інтоксикації);
 • загальної слабкості.

Що робити при отруєнні їжею

Перша допомога при харчовому отруєнні полягає в оперативному реагуванні, а саме – в промиванні шлунка чистою водою. Для цього потрібно випити багато рідини (звичайної не сирої води), після чого викликати блювотний рефлекс. Відзначимо, що такого роду промивання шлунка необхідно повторити стільки раз, скільки це потрібно, щоб з шлунку почала відходити вода вже без домішок продуктів.

Потім, якщо зупинився шлунок, важливо прийняти сорбенти – препарати, які як би поглинають (зв'язують) всі токсичні речовини, виводячи їх з організму і не даючи їм всмоктуватися. Крім того, якщо діарея і блювота відсутні, можна прийняти проносні препарати, щоб також спровокувати швидке виведення токсинів.

У день отруєння варто утриматися від їжі для відновлення водно-сольового балансу і нормалізації шлунково-кишкового тракту. Якщо ж після всіх заходів не легшає, варто негайно звернутися за допомогою до лікаря!

Для зменшення симптомів зневоднення та інтоксикації обов'язковий прийом дегідтратуючих розчинів (аптечних або приготованих самостійно: на літр кип'яченої води - 1 ч.л. солі + 0,5 ч.л. соди, 1 ст.л. цукру)

ВАЖЛИВО: незалежно від симптоматики, не можна до приїзду лікаря приймати протиблювотні, знеболюючі, а також протидіарейні засоби.

Харчове отруєння: лікування

Харчове отруєння лікування передбачає різне, але в будь-якому випадку воно спрямоване на відновлення роздратованої слизової шлунково-кишкового тракту.

Лікування ж призначене лікарем полягає в призначенні дегідратаційних засобів для попередження зневоднення, а також препаратів:

 • нейтралізуючих токсини;
 • відновлюючих мікрофлору шлунково-кишкового тракту;
 • протимікробних;
 • жарознижуючих.

Лікарем також можуть бути призначені препарати або БАДи, що поліпшують роботу печінки (так як саме вона відповідає за виведення токсинів) і щадне харчування (дієта).

Харчування після отруєння

При харчовій інтоксикації дуже важливо, яким буде харчування після отруєння. Першу добу, з огляду на те, що організм сильно ослаблений, може бути зовсім відсутність апетиту. У цей період не рекомендується їсти і варто пити багато простої води (столову мінеральну, але без газу).

Говорячи ж про харчування, відзначимо, що на другу добу вже можна дозволити чай або кисіль, а також прості несолодкі сухарі без будь-яких добавок (якщо була гостра інтоксикація – термін і тип харчування визначає лікуючий лікар). Потім можна поступово вводити в раціон картопляне пюре, наприклад, легкий курячий або овочевий бульйон, геркулесову кашу на воді. Саме ж харчування повинно бути дробове (тобто часто, але невеликими порціями).

Автор:

Гастроентеролог, дієтолог, Стаж 19 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр