Міома матки

28.09.2020Обновлено 08.11.2021

Міома матки - доброякісна пухлина, яка найчастіше виникає в тканинах гладких м’язів матки. Захворювання досить поширене, тому активно вивчається, досліджується на глобальному рівні. Зазначимо, що міома відрізняється своїм безсимптомним перебігом - лише 20-30% пацієнток помічають які-небудь прояви міоми.

Зважаючи на “тихий” характер захворювання, гінекологи R+ Medical Network вкотре закликають жінок проходити регулярні огляди у свого лікаря. Це дозволить виявити проблеми на ранньому етапі, розробити тактику лікування, і вчасно зупинити розвиток процесу.

міома матки

Симптоми міоми матки

Характер клінічних проявів міоми залежить від різних факторів: розташування, розміру, кількості утворень.

Серед найбільш поширених симптомів міоми матки відзначають:

 • тривалий, стійкий біль і тягнучі, давлячі відчуття в нижній зоні живота (в області малого тазу), попереку;
 • надлишкові, рясні кровотечі під час менструації;
 • більша тривалість менструацій - довше 7 днів, які супроводжуються болем та виділенням згустків;
 • проблеми з сечовиділенням. Залежно від розташування та розміру міоми, може спостерігатись як ускладнене сечовиділення (при розростанні міоми і блокуванні сечовидільних шляхів), так і поява частих позивів (при тискові міоми на сечовий міхур);
 • проблеми з дефекацією, наприклад, закрепи при тиску міоми на пряму кишку;
 • збільшення нижньої частини живота в розмірі при розростанні утворення. Також жінка при самодіагностиці може намацати невеликі щільні вузли в районі матки;
 • больові відчуття під час або після статевого акту;
 • атипова втомлюваність, запаморочення, викликані анемією.

Типи міоми матки 

Міоми групують за різними факторами: локалізації, кількості утворених вузлів, типу роста вузлів.

Види міоми матки:

 • інтрамуральні міоми, що розвиваються в стінках матки. Найпоширеніший тип;
 • субсерозні міоми - з’являються в стінках матки за межами органу. Вони можуть набувати великих розмірів, викликаючи болі, тиск на суміжні органи та системи;
 • підслизові міоми - діагностуються в слизових оболонках матки, можуть проникати у внутрішню порожнину, викликати кровотечі та інші ускладнення;
 • субмукозні, субсерозні вузли на ніжках (стеблях). що можуть знаходитися і всередині порожнини матки, і зовні;
 • внутрішньопорожнинні міоми - проростають безпосередньо всередину порожнини матки.

За структурою розрізняють наступні види міом: 

 • новоутворення,. яке виникло з волокон м’язів - лейоміома;
 • фіброма - рідко зустрічається в чистому вигляді, оскільки формується зі сполучних тканин. Частіше діагностують змішані типи, фіброміому, наприклад;
 • рабдоміома - носить доброякісний характер. Складається з м'язової тканини поперечно-смугастого типу;
 • якщо пухлина добре забезпечується кров’ю та має розвинуту судинну сітку, це - ангіоміома.

Залежно від кількості виявлених вузлів, міоми поділяють на:

 • одиночні - при наявності одного міоматозного вузла, який ізольований так званою псевдокапсулою, стовреною деформованими м’язовими тканинами. Вузол може мати різні розміри - від кількох міліметрів до 8-10 см;
 • багатовузлові - коли спостерігається велика кількість вузлів різної локалізації. 

Діагностика міоми в медцентрі R+Medical Network

Гінекологія в медичній мережі R+ розгорнута на базі двох підрозділів. У нас Ви можете не лише проконсультуватися у висококваліфікованих спеціалістів, але і згідно з рекомендаціями лікаря пройти необхідну лабораторну та інструментальну діагностику.

Способи діагностики міоми матки:

- гінекологічний огляд - дозволяє лікарю виявити та оцінити доступні вузли, які можуть бути міомою. Для точного підтвердження обов’язково призначається додаткове обстеження.

У нас консультативні прийоми ведуть найдосвідченіші гінекологи з міжнародними іменами:

- УЗД органів малого тазу трансвагінальне і трансабдомінальне. За допомогою ультразвуку вдається візуалізувати наявні міоматозні вузли, визначити їх розмір, локалізацію, кількість, розташування відносно інших органів
В медичних центрах R+ встановлені сучасні, високоточні апарати УЗД, зокрема, високотехнологічний Toshiba Aplio 800. Дане обладнання оснащене додатковою системою пригнічення перешкод, підсилення сигналу, що дозволяє отримати зображення найвищої якості і деталізації.

Записатись на УЗД органів малого тазу Ви можете в будь-який зручний момент. Це безпечне, комфортне дослідження, яке дозволяє отримати необхідну інформацію для підтвердження чи заперечення діагнозу;

гістероскопія - вид інструментальної діагностики, під час якої в порожнину матки через піхву вводиться спеціальний прилад - гістероскоп.
Вважається одним з найбільш інформативних методів гінекологічних обстежень, оскільки дозволяє лікарю не лише оглянути порожнину матки на наявність вузлів, поліпів, оцінити стан ендометрію, але й взяти біопсійний матеріал або ж навіть видалити міоматозний вузол, поліп за потреби.

В R+ гістероскопія проводиться в умовах комфортного денного стаціонару. Пацієнтка після процедури буде знаходитися під наглядом команди лікарів та медичного персоналу до відновлення нормального самопочуття;
- комп’ютерна томографія. КТ органів малого тазу дозволяє визначити наявність утворень, їх структуру, виявити міоми матки, їх розміри та точну локалізацію.

КТ ОМТ Ви можете пройти на підрозділі R+ в Києві на вул. Є. Коновальця, 34А. Тут встановлена томосистема Siemens Somatom go.Now (16 зрізів), за допомогою якої лікарі-рентгенологи можуть виконувати надскладні дослідження, отримуючи результати високої точності.

На підставі отриманий томограм у подальшому Ваш гінеколог або хірург-гінеколог має можливість побудувати лінію лікування або запланувати оперативне втручання;
лікувально-діагностична лапароскопія - інвазивний метод діагностики - малотравматичне хірургічне втручання, яке виконується на підрозділі R+ в м. Києві по вул. Касіяна, 2/1.


Під час лапароскопії виконується невеликий розріз черевної стінки, куди вводиться лапароскоп з оптикою. Таким чином, хірург може здійснити візуальний огляд та оцінити стан матки, яєчників, а також розташованих поряд органів і тканин.

Зображення виводиться на монітор з високою роздільністю здатністю у багатократному збільшенні, що дозволяє детально визначити ступінь ураження органів репродуктивної системи, розташування міоми, її розміри та ін.

В процесі лапароскопічної операції також може проводитися забір біопсійного матеріалу для подальшого гістологічного дослідження тканин з уражених ділянок. Крім того, існує можливість відразу ж видаляти міоматозні вузли.

Методи діагностики визначаються Вашим лікарем індивідуально. В одному випадку буде достатньо результатів ультразвукового дослідження, в іншому - існує потреба проведення КТ чи МРТ органів малого тазу.

Методи лікування міоми матки в R+Medical Network

Спільно зі своїм гінекологом після ретельного багатоетапного обстеження, Ви будете проходити лікування. Існує, по суті, 2 основних шляхи вирішення проблеми - консервативний і хірургічний.

Якщо у Вашому випадку буде обране медикаментозне лікування, Вас проконсультує гінеколог-ендокринолог для визначення майбутньої тактики. Можуть призначатися протизапальні, гормональні препарати, агоністи ГнРГ. Інколи є потреба встановлення внутрішньоматкової спіралі. Наприклад, спіраль Мірена використовується для запобігання меноррагії - надлишкових маткових кровотеч при менструаціях.

Хірургічні методи лікування міоми матки вважаються найефективнішими. Зараз оперативні втручання виконуються за допомогою сучасного медобладнання, що дозволяє максимально скоротити післяопераційний період, в багатьох випадках - зі збереженням органів.

Відділення гінекологічної хірургії в R+ Medical Network функціонує на базі підрозділу по вул. Касіяна, 2/1. Тут розгорнуто кілька ультрасучасних операційних, оснащених лапароскопічним обладнанням, сучасними системами моніторинга та забезпечення життєдіяльності. Тут також працює денний стаціонар, в якому перебувають пацієнти після операцій.

Керує хірургічною службою один в провідних онкогінекологів, хірургів-гінекологів Києва - Шевага Олександр Ярославович. Завдяки його команді щоденно пацієнтки повертаються до нормального життя.

Більше 20-ти років Олександр Ярославович оперує пацієнток, в яких виявлені міоми. Виконує лапароскопічні, лапаротомічні хірургічні втручання на найвищому рівні.

З його слів, ми виділили найбільш ефективні методи хірургічного лікування міоми матки:

 • гістеректомія (екстирпація матки) - видалення матки. Виконується у важких випадках, коли інші методи лікування міоми неефективні чи відомо заздалегідь, що вони не дадуть очікуваного результату.

Залежно від ступеня та зони ураження органів, хірургом може проводитися лапароскопічна гістеректомія (через невеликі “проколи” в черевній порожнині з видаленням невеликої ділянки тканин, матки з або без придатків).

Лапаротомічна гістеректомія - видалення матки через розріз в черевній стінці - відкритий метод;

 • міомектомія - видалення безпосередньо міоми зі збереженням матки та інших органів. Цей спосіб дозволяє зберегти репродуктивну функцію жінки, і в подальшому пацієнтка може завагітніти. Міомектомія також виконується лапароскопічно, лапаротомічно або ж проводиться в процесі гістероскопії.

Як підготуватися до операції

Якщо Вам призначали оперативне втручання з приводу міоми матки, слід ретельно підготуватися.

Ваш гінеколог обов’язково скерує на лабораторну та інструментальну діагностику, що дасть інформацію не лише хірургу, а й анестезіологу дані про стан Вашого здоров’я.

Серед обов’язкових досліджень будуть:

 • загальний аналіз крові;
 • коагулограма - згортання крові;
 • біохімічний аналіз крові;
 • загальний аналіз мочі;
 • визначення групи крові та резусу;
 • аналіз крові на ВІЛ, сифіліс і гепатити В, С;
 • ПЛР-тест на визначення РНК вірусу COVID-19 (коронавірус).

Також Вам обов’язково потрібно буде попередньо проконсультуватися з анестезіологом, пройти електрокардіограму (ЕХО серця за індивідуальними показаннями).

І в кожному конкретному випадку операції передує додаткова діагностика: УЗД, КТ, колоноскопія, гастроскопія - виключно за призначенням Вашого лікаря та на підставі даних анамнезу.

Міома матки рідко трансформується в рак, але навіть при доброякісному характері може розростатися до великих розмірів чи формувати множинні вузли. Це значно погіршує якість життя, провокує захворювання органів малого тазу, викликає непліддя та різноманітні дисфункції сечостатевої системи, кишківника.

Саме тому лікарі-гінекологи R+ Вас просять бути уважними до себе, піклуватися про жіноче здоров’я, і звертатися по допомогу до професіоналів вчасно.

 

 
 
 
 

Автор:

Інші записи блогу
19.04.2021
Гіменопластика Продовжити читати
19.04.2021
Стимуляція овуляції Продовжити читати
12.04.2021
Кольпіт (вагініт) Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:

вул. В. Касіяна, 2/1
Пн-Сб:  08:00 – 20:00
Нд: 08:00 – 18:00

вул. Є. Коновальця, 34-А
Пн-Сб:  09:00 – 19:00
Нд: вихідний

Контакт-центр
Пн-Пт: 08:00 – 21:00
Сб-Нд: 08:00 – 20:00

вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр