Хелікобактер пілорі: симптоми і лікування

23.12.2019Обновлено 14.01.2021

Хелікобактер пілорі являє собою бактерію, яка інфікує різні ділянки дванадцятипалої кишки і шлунку. Такий широко поширений сьогодні збудник здатний викликати різноманітні патології шлунка.

Крім того, бактерії притаманна нейтралізація шлункового соку і здатність утворювати особливу оболонку. Також бактерія пробирається під слизову шлунка, де істотно нижча кислотність, і утворює там так звані колонії. Хелікобактер пілорі, провокуючи запалення шлунка, сприяє утворенню дисбактеріозу, виразок, гастриту, дуоденіту, надлишкового газоутворення. До того ж, дослідженнями підтверджено, що бактерія Хелікобактер пілорі провокує рак кишечника і шлунка.

Шляхи зараження в даному випадку відбуваються в побуті, за допомогою чого завгодно - засобів особистої гігієни, посуду, навіть при поцілунку. До того ж, через те, що така бактерія цілком стійка до кислотного середовища, вона досить легко потрапляє в слизові оболонки, створюючи запальний процес. Шанс зараження зростає, якщо інфекція вже є у одного з членів сім'ї, наприклад.

Кваліфікований гастроентеролог знає все про таке захворювання, як Хелікобактер пілорі - що це, яка терапія буде в цьому випадку ефективна, а також, що головне, як розпізнати симптоматику даного ураження.

Хелікобактер пілорі: симптоми

Іноді інфекція може протікати взагалі безсимптомно або просто характеризуватися дисперпсією різного роду по типу звичайних болів в шлунку і т. д. Однак існують ознаки, на які точно варто звернути увагу.

Отже, найчастіше Хелікобактер пілорі симптоми передбачає у вигляді:

 • болів, скажімо так, «під ложечкою»;
 • нудоти;
 • відчуття тяжкості в шлунку;
 • неприємного запаху і присмаку в роті;
 • печіння в стравоході;
 • відрижки;
 • здуття;
 • повної втрати або ж зниження апетиту;
 • проблем з травленням по типу неоформленості випражнень, діареї, запору та інших порушень в дефекації;
 • бурчання в животі і метеоризму;
 • безпричинної втрати ваги;
 • іноді крові в блювотних і калових масах.

Хелікобактер пілорі: діагностика

Перед тим, як лікувати Хелікобактер пілорі, важливо зрозуміти, чи дійсно шлунок вразила саме ця бактерія. В такому випадку в якості діагностичних заходів призначається безпосередньо аналіз на Хелікобактер пілорі, що дозволяє оцінити рівень антитіл. Даний тест є обов'язковим при наявності тих чи інших тривожних ознак з боку системи травлення. Відзначимо, що після аналізу на Хелікобактер пілорі норма при якісному визначенні антитіл IgG до самої Helicobacter pylori - це коли антитіл в сироватці крові не виявлено. Якщо ж рівень IgG високий поряд з наявністю в анамнезі пацієнта ознак дисперпсіі (але іноді і без них), вже можна говорити про те, що швидше за все зараження бактерією було.

Крім того, серед способів виявлення Helicobacter pylori також гістологічний аналіз (забір зразка тканин шлунку) і дослідження калових мас шляхом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції).

Хелікобактер пілорі: лікування

Бактерія Хелікобактер пілорі лікування потребує підібране професійним гастроентерологом. Зазвичай це комплексна схема, що залежить від індивідуальних особливостей хворого - його віку, форми самого захворювання та іншого. Головна ж мета терапії - повне знищення (ерадикація) такої бактерії, як Helicobacter pylori.

Зазвичай лікування Helicobacter pylori здійснюється за рахунок антибіотиків, а також спеціальних інгібіторів, необхідних для терапії кислотозалежних захворювань шлунково-кишкового тракту. Важливо пройти повний курс лікування, призначений лікарем, а також пройти після контрольний аналіз на антитіла. Повторне інфікування лікується вже складніше, так як потрібно міняти і тактику терапії, і препарати.

Лікування Хелікобактер пілорі передбачає також і спеціальну дієту. Це відмова від продуктів, які підвищують кислотність, відмова від надмірно пряних і солоних страв, від смаженого, копченого і гострого, відмова від спиртного і куріння. Також важливо віддавати перевагу легкій їжі, що швидко перетравлюється, уникати стресів.

Автор:

Гастроентеролог, дієтолог, Стаж 19 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр