Як лікувати гайморит у дітей

10.10.2019Обновлено 14.01.2021

Одним з найбільш часто діагностованих (кожен 5-й випадок) захворювань при зверненні юного пацієнта до отоларинголога або педіатра з приводу сильного затяжного нежиті з важкою симптоматикою, що нагадує ГРВІ, представляється синусит, найбільш часто виявляється в дитячому віці у вигляді запалення верхньощелепних синусів  гайморит у дітей.

Причини захворювання носять переважно інфекційний характер (викликається бактеріями, вірусами, рідше грибками), проте хвороба може розвиватися в результаті отриманої травми, як алергічна реакція та ін. Як правило, симптоми гаймориту у дітей і дорослих розвиваються після і в процесі ГРВІ, грипу — як ускладнення.

Цікаво те, що великі верхньощелепні придаткові пазухи, до 3-4-річного віку ще не сформовані. Немає пазух немає слизової, яка може бути ураженою, відповідно, і гаймориту у дітей до 3 років. Але коли дитині вже йде 5-й рік, гайморові пазухи починають розвиватися і збільшуватися (аж до 12-15-річного віку), через що характерна симптоматика може вказувати на ознаки гаймориту у дитини.

Недооцінювати захворювання не варто, адже воно не тільки доставляє дискомфорт дитині, але і небезпечне важкими ускладненнями:

 • сепсис;
 • отити;
 • кератити, кон'юнктивіти;
 • орбітальна флегмона;
 • періостит очниці;
 • анофтальм і неврит зорового нерва;
 • арахноїдит;
 • менінгіт;
 • абсцес головного мозку;
 • септичний кавернозний тромбоз;
 • ураження нирок, серцевого м'яза та інших життєво важливих органів через поширення інфекції і ослаблення імунної системи.
 • розвиток схильності до частих простудних захворювань, а також розвиток полипозної отоларингологічної патології, кістозного ураження синусів, структурних змін в пазухах з втратою ними захисних функцій і т.д.

Види гаймориту у дітей

Запалення пазух класифікується за кількома критеріями:

 • За морфологічними змінами слизової гайморів. Гайморит буває ексудативним (катаральний з серозним (прозорим, злегка мутним виділенням) і гнійний (з гнійним і слизисто-гнійними виділеннями, яке дуже густе і швидко висихає, утворює струпи, корки, здатні закупорювати проходи і канали) і продуктивним (атрофічний, поліпозний, гиперпластический, некротичний);

За етіологією виникнення риногенний (бактерії проникають з носа), гематогенний (з кровотоком від іншого вогнища інфекції і запалення в організмі, частіше прилеглих ділянок), лімфогенний (з струмом лімфи), одонтогенний (від уражених карієсом зубів, гнійного запалення в кореневій зоні зубів верхньої щелепи) і травматичний (після травм, в тому числі носової перегородки, перелому носа і т.д.).

 • За масштабністю односторонній і двосторонній процес;
 • За характером перебігу гостра форма і хронічна (розвивається з недолікованої, неправильно лікованої або зовсім нелікованої гострої форми);

Симптоми і ознаки гаймориту у дітей

Гостра форма захворювання, а також загострення хронічного гаймориту підступні тим, що коли розвивається гайморит у дітей, симптоми можна прийняти за прояв звичайного ГРВІ з нежиттю:

 • Підйом температури тіла до 38-39 ° С. Досить рідко, але трапляється, що температура не піднімається вище 37,5 ° С;
 • Ознаки інтоксикації організму — слабкість, головний біль, млявість, сонливість, погіршення апетиту, у дітей молодшої вікової групи часто спостерігається невмотивована примхливість;
 • Хворобливі відчуття у верхній щелепі від зубів до очниць, що посилюються при натисненні або ж при опусканні голови і припливі крові до місця гайморових синусів;
 • Сильна закладеність носу з ураженої сторони, утруднене дихання;
 • Рясне виділення з носу — спочатку серозно-слизове, а пізніше з гноєм (жовто-зелене);
 • Погіршення або повна втрата нюху;
 • Нерідко з носу і ротової порожнини доноситься неприємний гнильний запах;

Набряк слизової, яка може збільшуватися в 10 і більше разів, іноді призводить до в здавлення носо-сльозних каналів, що викликає сльозотечу через неможливість природного відтоку сліз в носову порожнину.

У дітей до 7 років іноді спостерігається незначна набряклість щік і області під очима. Також нерідкі скарги на розпирання, біль, дискомфорт у вухах.

В цілому в ознаки гаймориту у дітей входить і триваючий більше тижня нежить з рясними гнійними виділеннями і сильною закладеністю носа.

Як лікувати гайморит у дітей

Лікування гаймориту у дітей починається з візиту до дитячого отоларинголога, який проведе огляд, призначить додаткові інструментальні дослідження.

Якщо діагностується гайморит у дітей, лікування неможливе без застосування антибактеріальних засобів. При цьому тип, дозу і тривалість прийому необхідного антибіотика призначає лікар з урахуванням віку, ваги і загального стану юного пацієнта.

Скорочувати тривалість прийому і використання медикаментів не можна, навіть якщо дитині стало краще, так як це може привести до переходу хвороби в хронічну форму.

Пацієнту показано використання судинозвужувальних крапель, в разі потреби жарознижувальних засобів. Дієта повинна бути калорійна. Пиття рясне, тепле.

Як додатковий спосіб лікування показано промивання носу при гаймориті («зозуля») і фізіопроцедури в умовах ЛОР або фізіо-кабінету.

Чи можна лікувати гайморит у дітей в домашніх умовах?

Лікування запалення гайморових пазух можливо і в домашніх умовах, без госпіталізації, якщо перебіг хвороби не важкий, без ускладнень. Однак те, як лікувати гайморит у дітей вдома — які препарати застосовувати і, можливо, в якості додаткової підтримуючої терапії використовувати засоби народної медицини, скаже тільки лікар.

Адже навіть промивати ніс при гаймориті дитині потрібно правильно, щоб не посилити запалення, не погіршити картину і не спровокувати ускладнення.

Категорично не можна практикувати прогрівання носа вареними яйцями, нагрітою сіллю або «синьою» лампою. Запальний процес тільки посилиться через створення сприятливих умов для розмноження патогенної флори. До того ж, прогрів забезпечить приплив крові, з струмом якої бактерії можуть поширитися по організму.

В цілому, найкраще лікування, це профілактика, яка зводиться до зміцнення загального і місцевого імунітету, уникнення впливу провокуючих чинників.

Автор:

Отоларинголог, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр