Ангіна у дитини – що робити?

27.09.2019Обновлено 28.04.2021

Предметом пильної уваги педіатрії та отоларингології виступає гострий тонзиліт – ангіна у дітей – захворювання, небезпечне через бурхливий запальний процес, сильну інтоксикацію, ослаблення організму, а також небезпечні ускладнення.

У ранньому віці ангіна у дитини протікає особливо важко з небезпечними для життя малюка яскраво вираженими симптомами, загрозою сильного ослаблення ще незміцнілого імунітету.

Ангіна у дітей і дорослих являє собою гостре запалення лімфоїдної тканини мигдалин (частіше глоткових, але також вражені можуть бути піднебінні), що носить інфекційний характер.

Мигдалини служать бар'єром для патогенної мікрофлори. Хвороботворні бактерії та віруси, проникаючи в організм через ніс або рот, а також вже наявні, але перебуваючи в «сплячому» стані, стримувані імунною системою, починають активно розмножуватися, викликаючи сильне запалення лімфоїдної тканини і інтоксикацію організму.

Тонзиліт може протікати в різних формах і бути викликаним різними патологічними агентами, а тому класифікується на ряд видів. Виходячи з того, яка саме ангіна у дитини, лікування буде відрізнятися призначеннями та рекомендаціями.

За характером клінічної картини і збудника розрізняють такі форми хвороби (не важко буде знайти і відповідні ілюстрації фото):

 • Катаральна. Це найбільш легка, з вираженим набряком і почервонінням мигдаликів, але без гною форма, яка, тим не менш, може передувати наступній формі;
 • Фолікулярна  можна побачити на мигдалинах фолікулів, в яких розмножуються бактерії. Фолікули видно як червоні і білі або жовтуваті точки і «бульбашки». Це вже гнійна ангіна у дитини;
 • Лакунарна з характерним жовтим гнійним нальотом на мигдалинах;
  Флегмонозна з утворенням великого осередку з гноєм. Це дуже важка і небезпечна форма з високою температурою, що вимагає негайного втручання лікаря;
 • Фіброзна характеризується переродженням запального процесу і поширенням його на інші ділянки фіброзної тканини за межами мигдаликів;
 • Некротична, або гангренозна з утворенням запалених гнійних виразок;
 • Герпангіна викликана ураженням мигдаликів і навколишніх тканин ентеровірусів, зокрема вірусом Коксакі. Її можна розпізнати по червонуватим «бульбашкам» з рідиною, якими швидко стають усипані гланди, глотка, небо, щоки. Хоча хворобу можуть викликати і деякі інші віруси;
 • Грибкова.

Ангіна у дітей вимагає негайного комплексного лікування з дотриманням всіх рекомендацій, які дасть дитячий лікар, що дозволить вилікувати малюка і звести до мінімуму ризик частих рецидивів і грізних ускладнень:

 • Значного ураження і ослаблення імунної системи, через що формується схильність до частих простудних захворювань, розвивається ряд хронічних захворювань;
 • Відбуваються порушення в нирках, серцевому м'язі, інших життєво важливих органах;
 • Вражений захисний бар'єр у вигляді мигдалин відкриє шлях для поширення інфекції в бронхи, легені, вуха, викликавши потужні запальні процеси;
 • Проникаючи в кров, бактерії і гній можуть викликати її зараження сепсис.

Ангіна: симптоми у дітей

Коли розвивається ангіна, симптоми у дітей проявлюються особливо яскраво:

 • Різке підвищення температури тіла до 38-40 ° С з ознобом;
 • Значне нездужання з головним болем, слабкістю, іноді нудотою і блюванням через сильну інтоксикацію;
 • Біль у горлі, утруднення ковтання;
 • При огляді горла визначаються почервоніння, збільшення мигдаликів, пізніше проявлюється гнійна ангіна у дітей (фолікулярна, лакунарна, некротична);
 • Часто тонзиліт супроводжується нежиттю і закладеністю носа;
 • Збільшуються, промацуються регіональні лімфовузли.

Також, коли прогресує ангіна у дитини, симптоми може доповнювати кашель. Сухий сигналізує сильне роздратування рецепторів в запаленій носоглотці, а вологий, що процес спустився нижче в дихальні шляхи.

Ознаки тонзиліту видно по змінах показників крові. Для виявлення конкретного збудника необхідний мазок з поверхні мигдалин і глотки.

Чому дитина могла захворіти на ангіну

Ангіна у дитини – що робити? Фото - 1

Ангіна у дітей в дитячих колективах поширюється особливо стрімко повітряно-крапельним шляхом. Варто бути обережними в домашніх умовах.

В інкубаційний період (від 10-12 годин до 2-3 діб), симптоми ангіни у дітей ще відсутні, проте дитина вже заразна.

Серед основних причин розвитку тонзиліту лікарі відзначають «пробоїни» в імунітеті. До провокуючих зниження загального та місцевого імунітету чинників належить неповноцінне харчування, недоотримання важливих вітамінів, мінералів, поживних речовин, наявність уповільнених хронічних запальних процесів в організмі, ослаблення захисних сил після курсів антибіотиків, різка зміна клімату, переохолодження, ГРЗ.

Що робити якщо виявили симптоми ангіни

Якщо почалася ангіна, лікування у дітей повинен проводити тільки лікар – педіатр або дитячий отоларинголог, який зможе точно визначити вид ангіни, а з огляду на зібраний анамнез розробити комплекс рекомендацій.

Медикаментозна терапія включає прийом необхідного в конкретному випадку антибіотика, полівітамінів, жарознижуючих для полегшення важких симптомів.

Призначається місцева обробка горла (антибактеріальні знеболюючі спреї, пастилки для розсмоктування, полоскання). Існують різні народні засоби для лікування гострих тонзилітів, але підбираються вони індивідуально.

Ангіна у дітей вимагає якомога більше спокою, рясного теплого (не гарячою) пиття для вимивання з організму токсинів. Рекомендується виключити з раціону солоні, пряні, гострі, гарячі, холодні страви, віддавши перевагу м'якій теплій їжі.

Автор:

Інші записи блогу
19.04.2021
Гіменопластика Продовжити читати
19.04.2021
Стимуляція овуляції Продовжити читати
12.04.2021
Кольпіт (вагініт) Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:

вул. В. Касіяна, 2/1
Пн-Сб:  08:00 – 20:00
Нд: 08:00 – 18:00

вул. Є. Коновальця, 34-А
Пн-Сб:  09:00 – 19:00
Нд: вихідний

Контакт-центр
Пн-Пт: 08:00 – 21:00
Сб-Нд: 08:00 – 20:00

вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр