Новости клиники

Новости

Рак шейки матки. Можно ли защитить себя?

На даний час в світі активно обговорюється тема профілактичної вакцинації проти «раку шийки матки». В нашій країні ця тема теж є актуальною, оскільки рак шийки матки по статистиці це одне з найпоширеніших онкологічних захворювань жіночих статевих органів і займає друге місце серед причин смертності у жінок. Існує як багато прихильників вакцинації, які вбачають в ній «рятівний острівець», так і багато противників, які скажуть, що вакцинація може мати різні негативні наслідки.

Давайте з’ясуємо чи потрібна вакцинація?

В 2008 році французькі та німецькі вчені стали лауреатами Нобелівської премії за відкриття вірусу папіломи людини, який викликає рак шийки матки. В ході досліджень доведено, що вірус папіломи людини основна причина розвитку цього небезпечного захворювання. Звичайно відкриття вірусу папіломи людини і його вивчення почалося набагато раніше, але в 2008 році всі ці дослідження увінчалися успіхом. Було доведено зв’язок між розвитком раку шийки матки та ВПЛ. Це дало поштовх до нових досліджень, які зможуть допомогти знизити захворюваність на рак шийки матки.

Що ж таке вірус папіломи людини і чим він небезпечний?

ВПЛ - це група дрібних ДНК вірусів, яка є найбільш поширеною інфекцією, що передається статевим шляхом, в світі. Нараховують більше 150 типів ВПЛ, які розділяють на 3 групи: високоонкогенні, низького канцерогенного ризику та неонкогенні.

Більшість штамів вірусу папіломи людини може тривалий час перебувати в організмі людини і не викликати ніяких захворювань або ж може самостійно елімінуватися (вивестися) з організму протягом 9-15 міс. З віком можливість самоелімінації (самостійного виведення з організму) вірусу знижується. Також нашій імунній системі заважають перемогти вірус супутні чинники. До яких належать: паління, часта змінна статевих партнерів, супутні інфекції (наприклад генітальний герпес), зміни біоценозу статевих органів, порушення гормонального фону, зниження загального імунітету, різні види вродженого та набутого імунодефіциту. Так у жінок з нормальною імунною відповіддю рак шийки матки може розвинутися протягом 15-20 років з моменту інфікування. А у жінок з послабленою імунною реакцію на його розвиток знадобиться всього 5-10 років.

До проявів папіломавірусної інфекції відносять папіломи чи кондиломи на тілі, зокрема в області статевих органів, дисплазія шийки матки та рак шийки матки, рак ануса, статевого члена.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом, а також при тісному контакті шкіри та слизових оболонок, а також можливе інфікування дитини під час пологів. Слід зазначити, що інфікування може відбутися і в молодому віці, і при першому та єдиному статевому контакті.

Захиститися можна використовуючи презервативи, але потрібно зазначити, що використання презервативу не захищає на 100% від інфікування вірусом папіломи людини. Оскільки розміри вірусу менші за розміри пор в латексі з якого виготовлені презервативи і до того ж при тісному контакті шкіри інтимної зоми може відбутися інфікування.

Дієвим механізмом захисту є вакцинація. В Україні зареєстровані дві вакцини: Церварикс та Гардасил. Церварикс- двох компонентна вакцина, яка захищає від ВПЛ 16 та 18 типів. Гардасил- чотирьох компонентна вакцина, яка захищає від ВПЛ 16,18,6 та 11 типів. Чому саме від цих типів?- запитаєте ви. Доведено зв’язок між раком шийки матки та вірусом папіломи людини 16 та 18 типів в 70% випадків серед усіх випадків цього захворювання.

Кому необхідно вакцинуватися?

Вакцинація показана як дівчаткам так і хлопчикам. Для дівчат використовується вакцина Церварікс, тоді як Гардасил може використовуватися як дівчатам так і хлопчикам. Вакцинацію необхідно провести до початку статевого життя у віці 9-26 років. Оптимальною вважається вакцинація у віці 9-12 років. Що ж робити жінкам яким вже не 26? Їм теж потрібно вакцинуватися, адже як згадувалося вище жінка може інфікуватися за своє життя безліч разів. Вакцинація у жінок, які живуть статевим життям проводиться в разі відсутності папіломавірусної інфекції або після лікування. Через те, що вірус папіломи людини не циркулює в крові людини, в нас не виробляються антитіла, які б наступного разу могли відреагувати і знищити вірус. В цьому і заключається дія вакцини. В людський організм вводиться вакцина, яка містить вірусоподібні частинки, які не можуть викликати рак шийки матки чи інші прояви вірусної інфекції, внаслідок чого в організмі виробляються антитіла які в разі повторного інфікування ВПЛ можуть швидко його розпізнати та зреагувати на інфекцію.

Як і при будь якій вакцинації є свої показання та протипоказання. Протипоказами до вакцинації є:

  • -гострі інфекційні процеси,
  • - загострення хронічних захворювань,
  • - алергічні реакції в анамнезі або алергічні реакції на попереднє введення вакцини проти ВПЛ,
  • - аутоімунні захворювання,
  • - персистенція вірусу папіломи людини в організмі людини на момент вакцинації,
  • - вік дитини менше 9 років

Хочу наголосити, що вакцина не використовується з метою лікування папіломавірусної інфекці. Якщо у вас виявлено вірус папіломи людини, то вакцинація не показана. В залежності від конкретної ситуації ви можете або перебувати під наглядом гінеколога, або пролікуватися і лише за відсутності вірусу папіломи може бути проведена вакцинація.

Побічні реакції при введенні вакцини виникають досить рідко, і в переважній своїй більшості не загрожують життю і здоров’ю дівчини.

Слід зазначити , що вакцинація може зменшити кількість випадків захворювання раком шийки матки. А в поєднані зі скринінговим обстеженням (ПАП тест) на рак шийки матки допоможуть вчасно виявляти та лікувати передракові захворювання, суттєво зменшити кількість хворих на рак. По статистиці вірогідність розвитку раку шийки матки у жінок при нормальному ПАП тесті та відсутності вірусу папіломи людини становить 0,2%. Тоді як при наявності вірусу папіломи людини цей показник зростає до 7,6%, а при поєднанні вірусної інфекції зі змінами в ПАП тесті до 12%.

Дорогі жінки не відкладайте своє здоров’я на потім!

Регулярно відвідуйте гінеколога.

Клініка R+ бажає міцного здоров’я Вам та Вашим рідним!

Контакты

Контактный телефон:
График работы:
Пн-Сб: 
08:00–21:00
Вс:
08:00–20:00
ул. Василия Касияна, 2/1
(Голосеевский р-н)
ул. Евгения Коновальца, 34-А

(Печерский р-н)

0 800 307 103
Рус Укр