Залізодефіцитна анемія – чим небезпечна?

30.09.2019Обновлено 14.01.2021

Найбільш поширеною гематологічною патологією (до 90% випадків) є анемія – стан, що характеризується зниженням рівня гемоглобіну в крові. Це може бути пов'язано як безпосередньо зі зниженням загальної кількості еритроцитів (червоних кров'яних тілець), так і з порушенням синтезу гемоглобіну, що відбувається, як правило, через різкий дефіцит заліза.

Тому патологія частіше відома як залізодефіцитна анемія – відхилення, при якому кров не в змозі в повну міру збагачуватися киснем в альвеолах легенів, і доставляти життєво важливий кисень до всіх органів і тканин для їх дихання і обмінних процесів.

Залізодефіцитна анемія: що це?

Залізо – один з найбільш поширених елементів на планеті, що входить до складу багатьох речовин, продуктів, організмів. Необхідне залізо і людині для підтримки міцного здоров'я і гарного самопочуття.

Залізо бере участь в синтезі гемоглобіну – білка, який здатний захоплювати кисень в легенях при транспортуванні крові від серця по малому колу, а згодом при перекачуванні крові по великому колу кровообігу віддавати його тканинам і органам. Нестача заліза обумовлює відхилення в синтезі гемоглобіну і продукуванні червоних кров'яних тілець (на поверхні яких зосереджений гемоглобін), через що відбуваються грубі порушення в харчуванні, диханні та метаболічних процесах в організмі.

Так, якщо не звертати уваги на тривожні симптоми, не звертатися до лікаря і не проходити курс лікування, здавалося б, «дріб'язкове» захворювання залізодефіцитна анемія може перетворитися на величезну комплексну проблему з серйозними наслідками:

 • Порушення в імунітеті – знижується активність імуноглобулінів класу А (IgA), що викликає схильність до частих інфекційних захворювань (кишкових інфекцій, ГРВІ, ГРЗ та ін.);
 • Знижується якість життя і працездатність відчуття через хронічної втоми, занепаду сил, зниження розумової активності та концентрації уваги;
 • Порушення в харчуванні та «диханні» провокують розвиток цілого ряду хронічних захворювань, які прогресують. Серед них синдром міокардіодистрофії (неповноцінність функції міокарда через його стоншування, слабкості);
 • Важкі стадії патології здатні спровокувати стан прекоми (виражена блідість і ціаноз шкіри, сонливість, задишка, тахікардія, нерідко порушення свідомості та галюцинації) і коми (глибока непритомність з втратою рефлексів);
 • Розвиток гіповолемічного шоку, пов'язаного з різким падінням артеріального тиску. Провокується зниженням продукування еритроцитів, а також розвивається нездатністю клітин, утримувати вологу і підтримувати баланс електролітів. В результаті відкривається нестримна блювота, профузна діарея – організм стрімко втрачає вологу і солі, в тому числі і з крові;

Своєчасне розпізнавання та усунення проблеми, у чому допоможе консультація гематолога, дозволить уникнути біди.

Причини залізодефіцитної анемії

Залізодефіцитна анемія у дітей раннього віку в легкій (рівень гемоглобіну від 90 до 120 г./л.) і середньої (Hb 70-90 г./л.) формі присутній в 50% випадків. 15% жінок і лише 2% чоловіків репродуктивного віку за статистикою страждають від вираженого дефіциту заліза в організмі. При цьому прихований залізодефіцит можна діагностувати у кожного третього жителя планети.

Боротьба з патологією актуальна не тільки для гематології, але і для педіатрії, гінекології, гастроентерології та ін. На запит «залізодефіцитна анемія причини» можна отримати різноманітні відповіді.

Основні причини розвитку анемії:

 • Крововтрати з різким зменшенням об'єму крові, що циркулює  й, відповідно, рівня гемоглобіну. Виникає внаслідок рясних кровотеч, кровоточивості ШКТ, а також тривалих рясних менструацій.
 • Порушення всмоктуваності заліза в органах шлунково-кишкового тракту (зокрема, в кишечнику), що провокується деякими гострими та хронічними захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
 • Дефіцит надходить в організм заліза – недостатнє вживання або повної відсутності в їжі продуктів, багатих легкозасвоюваним залізом.

Медицина виділяє кілька груп ризику по наявності та характеру провокаційних чинників:

 • Жінки – з рясними менструаціями, вагітні та (гормональні перебудови, напрямок «ресурсів» жіночого організму дитини);
 • Люди з хронічними процесами в шлунково-кишковому тракті (гастрити, виразкова хвороба, целіакія, коліти);
 • Пухлинні процеси, що зачіпають стравохід, шлунок, кишечник;
 • Вегани та вегетаріанці;
 • Люди, що вживають більше ніж 750 мл коров'ячого молока на добу. Молоко бідне на залізо, проте велика кількість кальцію здатна блокувати засвоюваність заліза в організмі, що надходить з іншими продуктами;
 • Люди, що піддаються постійним інтенсивним фізичним навантаженням.

Залізодефіцитна анемія: симптоми та лікування

Діагностика зводиться до збору анамнезу, оцінки симптомів. При підозрі на діагноз залізодефіцитна анемія аналіз крові, а іноді й калу обов'язкова. Рідше призначається ендоскопічне дослідження шлунково-кишкового тракту.

Основні симптоми залізодефіцитної анемії:

 • Слабкість, швидка стомлюваність, сонливість, зниження працездатності, концентрації, пам'яті;
 • Блідість шкіри, іноді жовтушність або синюшність;
 • Сухість шкіри, лущення, проблеми з нігтями та волоссям;
 • Тахікардія (прискорений пульс);
 • Задишка при фізичних навантаженнях;
 • Тяга до неїстівного.

Якщо підтверджена залізодефіцитна анемія, лікування буде направлено на усунення етіологічних чинників, а також заповнення дефіциту заліза і профілактику.

Легкі та середні форми захворювання коригуються дієтою (вживання м'яса і субпродуктів, риби й морепродуктів, а також капусти, бобових, салату, броколі та круп, багатих на залізо) і прийомом залізовмісних препаратів у вигляді таблеток.

При важких формах і серйозному порушенні всмоктуваності заліза призначаються внутрішньовенні інфузії препаратів заліза.

Автор:

Терапевт, алерголог, перша категорія, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр