Відновлення після коронавірусу

10.11.2020Обновлено 14.01.2021

Відновлення і реабілітація після коронавірусу Sars-Cov-2 - відкрите питання для лікарів усього світу і України, зокрема. Поки загальної програми реабілітації не запропоновано на світовому та державному рівнях. Тому спеціалісти R+ Medical Network активно працюють над розробкою та впровадженням власної тактики лікування і профілактично-підтримувальних заходів для пацієнтів у постковідному періоді.

Наразі простежується тенденція до зростання кількості людей, яким необхідна якісна реабілітація після Covid-19. І ми готові адаптуватися до нових умов роботи, потреб пацієнтів. Ми зобов'язані підтримувати кожного, хто вимагає кваліфікованої медичної допомоги в такий важкий час.

Відновлення триватиме певний період. Не існує чітких термінів. Одна людина позбувається від ускладнень за 2 тижні, а інша - за 3 місяці. Тому наші лікарі протягом усього цього часу будуть знаходитися на зв’язку, контролювати процес очно чи у форматі онлайн, слідкувати за прогресом. І, звичайно ж, переважна частина результату залежить саме від пацієнта.

симптоми коронавірусу

У ваших силах допомогти своєму організмові повернути здоров’я та сили. Головне - виконуйте всі рекомендації чітко, не відволікайтеся на самолікування (це призведе тільки до втрати часу та до затягування, ускладнення процесу).

Відновлення смаку та запаху після коронавірусу

Втрата нюху та відчуття смаку (аносмія та дисгевзія) - найпоширеніші прояви Covid-19. Над вивченням даної проблеми наполегливо працює група дослідників, яку очолює доктор Клер Хопкінс (президент Британської спілки ринологів).

Пані Хопкінс стверджує: 

“У тих, хто швидко одужує, коронавірус, ймовірно, зачеплює лише клітини слизової носа. У тих, хто відновлюється повільніше, можливо, цей вірус впливає на нервові закінчення, які залучені до передачі відчуття запаху. А ці нервові клітини довше відновлюються та регенеруються.”

У 90% пацієнтів, які відмічали втрату смаків та запахів, всі відчуття “поверталися” через місяць. Водночас, 49% говорить про повне відновлення, а 40% - про часткове.

Для того, щоб пришвидшити одужання, слід проконсультуватися з терапевтом, оториноларингологом, інколи - з неврологом. Під їх пильним керівництвом буде проводитися інструментальна, лабораторна діагностика та медикаментозна терапія (у разі потреби).

Крім того, Вам обов’язково порекомендують:

 • дотримуватися питного режиму (не менше 1,5-2,0 л води/добу);
 • зволожувати повітря у приміщенні, де Ви знаходитеся (рекомендована вологість - 50-55% при 18-22 °С);
 • гуляти на свіжому повітрі (бажано, щодня);
 • відкоригувати раціон, віддати перевагу здоровій їжі, рослинно-білковому меню;
 • зрошувати слизову носа сольовим розчином.

А от зловживати судиннозвужувальними крапями не варто. Їх Ви використовуватимете лише за призначенням ЛОРа, якщо буде встановлена така необхідність під час очного огляду.

В медичних центрах R+ працює ціла команда досвідчених, кваліфікованих отоларингологів. Оснащені ЛОР-кабінети для проведення оглядів і процедур. У нас Ви можете пройти відеоендоскопію ЛОР-органів, що дасть змогу лікарю ретельно дослідити слизову носа, ротоглотки та ін.

Риноскопія, отоскопія допоможуть виявити набряки в носових/вушних ходах, візуально діагностувати патології, зміни у стані органів і тканин. Маніпуляції абсолютно неболючі. Лікар вводить у зовнішні ходи носа, вуха чи ротову порожнину тонкий ендоскоп з відеокамерою на кінці. Зображення у високій якості виводиться на екран, що і дає змогу детально оцінити всі зміни.

Далі Вам може бути призначена додаткова діагностика і лікування.

Відновлення легень  

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, люди, які є інфікованими SARS-CoV-2, відзначають симптоми, характерні для багатьох респіраторних захворювань. Крім того, відбувається ураження дихальних шляхів, що може виражатися, як легкими симптомами, так і важкою, загрозливою для життя, пневмонією.

Вірус значно впливає на функцію легень, знижуючи її на 23% у довготривалій перспективі (до 1 року). Також відзначається непереносимість фізичних навантажень. В багатьох випадках рентгенологічно виявляється фіброз легень (рубцювання тканин), як наслідок пневмонії.

Слід врахувати й інтенсивність лікування для середньо-важких та критичних пацієнтів, які були госпіталізовані, знаходились на вентиляції легень.

Тому питання відновлення і нормалізації функції легень стоїть дуже гостро.

Легенева реабілітація після Covid-19 необхідна всім пацієнтам, які перенесли коронавірусну пневмонію. Вона дозволяє позбутися проблем, пов’язаних з порушеннями легеневої та фізичної функцій.

Основною складовою програми реабілітації, у даному випадку, є фізнавантаження та заняття з реабілітологом. В R+ зазначені послуги надає кваліфікований лікар-реабілітолог Онищенко Ігор Миколайович. На первинному прийомі спільно із спеціалістом Ви розробите індивідуальний курс лікувальної фізкультури.

Програма також передбачає самостійні заняття вдома, куди будуть входити аеробні тренування, дихальна гімнастика та вправи з помірними навантаженнями. Таким чином, Ви адаптуєтеся до нормального, активного життя після тривалого періоду бездіяльності під час хвороби, повернете  тонус м’язам, “розробите” легені.

Існує поширений міф про те, що надування повітряних кульок чи видування повітря через коктейльну трубочку допомагають відновити легені. Це не так. Під час виконання таких вправ Ви не можете контролювати об’єм вдихуваного/видихуваного повітря та регулювати навантаження.

Для коректного “тренування” легень існує спеціальне медичне обладнання. В наших медичних центрах Ви завжди можете пройти діагностичну спірографію для виявлення наявних проблем з дихальною функцією.

Звертаємо Вашу увагу, що самостійно Ви не можете визначити, чи потрібна Вам легенева реабілітація, адже будь-які респіраторні симптоми можуть бути відсутніми. Тому обов’язково слід спочатку пройти консультацію у терапевта чи лікаря загальної практики, і виконувати його рекомендації надалі.

Терапевт може скерувати Вас до пульмонолога, на КТ легень, спірографію, до реабілітолога тощо.

Відновлення серця

У липні 2020 р. були обнародувані результати дослідження, яке проводилося в Германії Інститутом експериментальної і трансляційної серцево-судинної візуалізації, Центром серцево-судинної візуалізації DZHK, Університетською лікарнею Франкфурта. 

Діагностика проводилась на 2-3 місяць після підтвердження у пацієнтів діагнозу Covid-19. Дійшли до висновків, що більше, ніж ¾ пацієнтів, які хворіли на коронавірус або знаходяться у гострій його фазі, потребують якісної кардіологічної реабілітації.

Дисфункція серця знижує якість життя, впливає на переносимість фізичних навантажень, провокує задишку, тягнучий та ниючий біль в грудині, під лопаткою. Також може спостерігатися хронічна втома.

Вам обов’язково потрібна консультація кваліфікованого кардіолога, котрий зможе чітко встановити патологію, призначити діагностику і лікування.

В багатьох випадках нашим пацієнтам необхідна ЕХОкг (ехокардіографія, ЕХО серця) для визначення функцій всіх структур, розміру серця, виключення патологій, недостатності, інфарктів та ін.

Також за потреби у нас Ви можете виконати і холтерівський ЕКГ-моніторинг. У визначені точки тіла кріпляться спеціальні датчики, які реєструють дані протягом доби. При цьому Ви живете звичним життям без будь-якого дискомфорту. Далі розшифруванням отриманих даних займеться кардіолог, і надасть свої висновки.

Як і при легеневій реабілітації, кардіологічна передбачає заняття лікувальною фізкультурою, дотримання режиму сну і активності, збалансоване харчування. Уникайте вживання продуктів-стимуляторів (кава, енергетики), щоб не ускладнити проблему.

Помірні навантаження, прогулянки повільним кроком, заняття улюбленою справою - те, що однозначно сприяє Вашому одужанню.

Відновлення ШКТ

Як ми вже багаторазово згадували, коронавірус часто викликає поліорганну дисфункцію. Багато супутніх хвороб, зокрема, ожиріння, виразкова хвороба, ускладнюють перебіг хвороби і підвищують ризик появи ускладнень.

Крім того, SARS-CoV-2 може викликати шлунково-кишкові симптоми, такі, як: блювота, діарея чи біль в животі на ранніх стадіях захворювання. Дисфункція кишківника викликає зміни в кишковій мікрофлорі і збільшення запальних цитокінів.

відновлення шкт після коронавірусу

Ілюстративна модель інфекції SARS-CoV-2 і її зв’язки з віссю легені-кишківник-мозок і дисбіозом мікробіому. SARS-CoV-2 активує кишкові рецептори ACE2, викликає запалення (ентерит) і, у висновку, діарею. Ці тканини є мішенями для SARS-CoV-2, котрі проходять ранню фазу інфекції, коли високе вірусне навантаження викликають проблеми з кишківником. У той же час дисбактеріоз мікробіому відбувається за рахунок зміни Т- і В- клітин імунної системи кишківника, а також активізації кишкової системи, яка відправляє запальні сигнали в кровообіг чи інші органи, зокрема, мозок. Створено с Biorender.com

Після клінічного одужання можуть залишитися порушення в роботі ШКТ, які потребують обов’язкової діагностики і лікування. В R+ Вам зможуть допомогти терапевти і гастроентерологи, дієтологи.

В рамках розробки індивідуальної програми реабілітації Вас можуть направити на:

 • УЗД органів черевної порожнини;
 • КТ органів черевної порожнини з/без контрастування;
 • гастро/колоноскопію;
 • лабораторні аналізи крові і біологічного матеріалу (кал, сеча, біопсійний матеріал, отриманий під час ендоскопічного дослідження).

Відновлення функцій органів ШКТ може вимагати медикаментозної терапії, прийому пробіотиків, пребіотиків, а також дотримання рекомендованої лікарем дієти.

Відновлення імунітету

Те, що SARS-CoV-2, який викликає коронавірус, впливає на імунну систему людини, не викликає жодних сумнівів. Наш, так званий, імунітет - головний герой, який придушує вірус в організмі людини.

І після такої “війни” людина, що одужала, зобов’язаний допомогти своєму захисту відновитися.

У всьому світі ведуться дебати щодо користі і шкоди імуномодулюючих, стимулювальних препаратів. Поки однозначного висновку немає. Тому Ви в колаборації зі своїм лікарем маєте зробити все, щоб організм повернувся до попереднього, здорового стану якнайшвидше.

Загальні рекомендації по зміцненню імунітету:

 • збалансований раціон. Після того, як під час хвороби Ви неповноцінно харчувалися через слабкість, відсутність апетиту та інші симптоми, Ваше повсякденне меню має бути збагачене вітамінами, моно- і полікислотами, мікро-, макроелементами. Проконсультуйтеся з гастроентерологом, щоб підібрати правильне харчування після коронавірусу;
 • достатня кількість рідини. Пийте воду, соки, морси, компоти до 2,0-2,5 л на добу. Це позитивно впливає на всі системи органів, а також допомагає схуднути;
 • помірні фізичні навантаження. Це обов’язковий пункт. Вам потрібен рух, хоча спочатку все вдаватиметься складно. Ходьба, повільні прогулянки, можливо, поїздки за місто. Лікувальна фізкультура, дихальна гімнастика у супроводі, фізіо-, ерготерапевта, реабілітолога;
 • адекватний графік життя. Ніякого поспіху, гоніння за втраченим. До активного ритму повертайтеся поступово. Повноцінний сон - один із ключових факторів, що впливає на якість і швидкість відновлення ресурсу.

Як допомогти організму відновитися після коронавірусу? 

Незалежно від того, легка чи важка форма захворювання була у Вас, реабілітація потрібна однозначно. Для того, щоб визначити, який орган/система були найбільш уражені коронавірусом, будь ласка, зверніться до спеціалістів.

В першу чергу, Вам треба відвідати терапевта. В наших медичних центрах R+ у Києві Ви точно знайдете “свого” лікаря, до якого можна записатися у зручний час.

Дотримуйтесь рекомендацій лікарів вузьких спеціалізацій, загальної практики, своєчасно проходьте контрольну діагностику для коригування лікування.

Обов’язково віддайте перевагу здоровому способу життя. До шкідливих звичок повернутися завжди встигнете. А поки Ви працюєте заради користі здоров’ю, набираєтесь сил, більше гуляєте, вживаєте рідини, і будуєте плани на майбутнє.

Реабілітація і відновлення після коронавірусу повинні проходити під контролем лікарів. В R+ ми готові допомогти Вам повернутися до звичного способу життя.

 

Автор:

Терапевт, алерголог, перша категорія, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр