Вітрянка у дорослих

18.12.2019Обновлено 14.01.2021

Незважаючи на те, що найчастіше вітряна віспа зустрічається у дітей, дорослі також можуть заразитися нею. Вітрянка є гострим інфекційним захворюванням, викликане герпесвірусом і передається при контакті з хворим або ж повітряно-крапельним шляхом, через плаценту. Більш того, вітряна віспа характеризується висококонтагіозною природою, тобто властивістю передаватися від хворих людей до здорових, але безпосередньо сприйнятливим до даного типу захворювань людям.

Починається вітрянка у дорослих так як і у дітей, із загальної інтоксикаційної симптоматики - з плям на шкірі, везикул, папул, після яких згодом утворюються кірочки. 

Основна проблема даного захворювання в тому, що інфікувати інших людей хворий може є ще до появи перших явних симптомів, а саме - під час інкубаційного періоду. Даний фактор, найчастіше, і провокує спалахи епідемії вітряної віспи, при якій, звичайно ж, можуть заразитися не тільки діти, а й дорослі навіть зі своїм нібито більш стійким імунітетом.

Симптоми вітрянки у дорослих

Симптоми у дорослих починаються вже в продромальний період, що настав після інкубаційного. У той час як у дітей, наприклад, продромальний період інколи протікає зовсім безсимптомно.

Отже, в продромальний період у дорослих спостерігається симптоматика у вигляді головного болю, іноді лихоманки та болю в області попереково-крижового відділу. Потім, безпосередньо вже в період самої хвороби, симптоми виражені в:

  •  висипаннях;
  • підвищеній температурі тіла;
  • сильному свербінні;
  • збільшених іноді лімфовузлах і нетиповою втомою поряд з іншими ознаками;
  • інтоксикаційному синдромі.

Як проявляється початкова стадія 

Зрозуміти, як починається вітрянка деколи складно, оскільки навіть така симптоматика, як головний біль або лихоманка, властива продромальному періоду, не завжди сприймається людиною як ознаки вітряної віспи. Тим більше вітрянка в інкубаційний період у дорослих взагалі не має ніяких ознак прояви.

Початкова стадія у вигляді продромального періоду коротка, але з характерною симптоматикою (погане самопочуття, головні або м'язові болі, лихоманка, набряк слизової носа або носоглотки і т. д.).

Скільки триває вітрянка у дорослих

Інкубаційний період триває 10-21 день (в середньому 14 днів; у новонароджених - менше; у осіб з імуносупресію довше - 35 днів.)

Коли висипання вкриваються кірками, настає період одужання. Відзначимо, що небезпека від інфікованої людини для всього оточення зникає якраз тоді, коли виникають кірки, а нового висипання більше немає.

Особливості лікування вітрянки у дорослих

Ефективним лікування вважається:

  • ізоляція;
  • дотримання постільного режиму;
  • дотримання певної дієти, про що повинен сказати лікар;
  • медикаментозна терапія;
  • немедикаментозні методи, спрямовані на усунення симптоматики (особиста гігієна, провітрювання приміщення, зниження температури тіла і т. д.).

Місцева терапія передбачає обробку слизових оболонок та уражених висипаннями місць на шкірі спеціальним розчином, що дезінфікує, необхідним для профілактики бактеріальних заражень, а також для підсушування безпосередньо самого папуло-везикульозного висипу.

Вітрянка у чоловіків і жінок може мати деякі ускладнення. Вітрянка у дорослих передбачає у вигляді ураження внутрішніх органів, пневмонії. Саме тому дорослій людині з таким захворюванням вкрай важливо спостерігатися у компетентного лікаря.

Вітрянка у дорослих повторно практично неможлива. Рідкісні випадки, коли відбувається повторне зараження, але це лише в осіб з імунодефіцитом важкої форми.

Для профілактики такого захворювання як вітряна віспа здійснюється вакцинація, причому як для дорослих, так і для дітей. Дітям вона проводиться згідно з календарем профілактичних щеплень, дорослим же, найчастіше, тим, хто знаходиться в групі ризику. Протипоказанням для щеплення від вітрянки є гострі неінфекційні та інфекційні захворювання, хронічні захворювання на стадії загострення, вагітність та грудне вигодовування. 


Консультація терапевта

Щеплення від вітрянки

Автор:

Сімейний лікар, Стаж 5 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр