У дитини шуми в серці: що робити?

26.09.2019Обновлено 14.01.2021

Ми уявляємо, як працює серце. М'яз стискається і розтискається, переганяючи кров по організму. При цьому навіть вухами можна почути характерний подвійний звук «ту-тук» це звуки розкриття і закриття серцевих клапанів, їх називають «тони серця». Якщо інших звуків немає, медики констатують тони серця чисті. Але нерідко при прослуховуванні серця чути і інші звуки, які говорять про те, що кров перекачується між камерами серця нерівномірно. Ці звуки називають шумами, і вони можуть бути симптомом патологій і захворювань серця.

Педіатри поділяють шуми на дві групи: фізіологічні та патологічні

Фізіологічні шуми:

 • виявляються у кожної другої дитини;
 • пов'язані з нерівномірним зростанням серця і судинної системи;
 • виникають і посилюються в періоди активного росту перший рік життя, підлітковий вік;
 • не викликані патологією або захворюванням;
 • не супроводжуються іншими симптомами захворювань серця стомлюваністю, задишкою, блідістю, і т.д.;
 • патології не підтверджуються додатковими дослідженнями;
 • при УЗД серця можуть супроводжуватися мінімальними змінами серця;
 • не потребують лікування;
 • вимагають регулярного спостереження у педіатра. 

Патологічні шуми:

 • бувають вродженими і набутими;
 • пов'язані з порушеннями розвитку органів серця або великих судин;
 • можуть супроводжуватися характерними симптомами млявість, стомлюваність, задишка, наявність яких залежить від ступеня тяжкості патології;
 • підтверджуються результатами додаткових досліджень;
 • вимагають регулярних консультацій фахівця;
 • можуть загрожувати життю або привести до інвалідизації;
 • вимагають лікування.

Виявити шуми в серці може дільничний педіатр при прослуховуванні серця фонендоскопом. А ось відрізнити фізіологічні шуми від патологічних допоможе дитячий кардіолог, він же дасть рекомендації щодо подальшого обстеження та лікування дитини.

Шуми в серці: можливі причини появи

Фізіологічні шуми серця пов'язані з ростом і розвитком дитини. Так, організм новонародженого перебудовується для самостійного життя поза утроби матері, в тому числі перебудовується і серце. У дітей старшого віку різні органи серця можуть рости з різною швидкістю, за рахунок чого бувають мікро завихрення кровотоку в серці і виникають шуми. Більшість цих проблем зникає в дорослому віці.

Патологічні шуми діляться на вроджені та набуті

Вроджені шуми у дітей виникають через аномалії в розвитку серця, що виникли під час вагітності матері. Такі аномалії з'являються або в результаті збою в діленні клітин при формуванні серця і судин, або впливу на плід шкідливих факторів у другому триместрі вагітності.

Придбані патологічні шуми результат перенесених захворювань, зокрема, ревматичної хвороби серця, коли на тлі аутоімунного захворювання руйнуються клапани серця. Небезпечні також бактеріальні інфекції. Нерідко причиною появи патологій серця стає звичайна ангіна: збудник ангіни може з мигдалин потрапити в кров, дістатися з кровотоком до серця і викликати запалення і пошкодження серцевого м'яза. Це одне з небезпечних ускладнень після перенесеної ангіни, тому, якщо на тлі частих ангін з'являються шуми в серці, варто звернутися до кардіолога.

Шуми в серці у новонародженого


 
У серці новонародженого є отвір в міжпередсердної перегородці, так зване овальне вікно. В утробі матері серце плоду не працює на повну потужність, тому це вікно заростає вже після народження і початку повноцінної роботи серця. Якщо після народження шуми були чутні, а через місяць зникли або значно ослабли, швидше за все, їх причиною було саме це вікно. Якщо ж протягом першого місяця шуми не зникли, потрібне ретельне обстеження, щоб не пропустити серйозне захворювання.

Шуми в серці у підлітка

Підлітковий вік – це період різкого зростання і чергової перебудови організму, в тому числі системи кровообігу. Нерідко при стрімкому зростанні кінцівок збільшується загальна довжина кровоносних судин в тілі і об'єм крові, а зростання серця відбувається повільніше. Через великий обсяг кровотоку можуть з'явитися шуми в серці. У цьому віці слід контролювати фізичні навантаження у дитини, щоб не створювати загрозу життю.

Що робити батькам, якщо у дитини знайшли шуми в серці

При виявленні шумів призначають додаткові дослідження, в тому числі:

 • електрокардіограму;
 • УЗД серця і судин;
 • рентгенівське обстеження серця і легенів;
 • комп'ютерну томографію серця (для уточнення діагнозу).

Зазвичай поставити діагноз дозволяють ЕКГ в поєднанні з УЗД серця. УЗД серця у дитини повинен проводити кваліфікований діагност, який зверне увагу на ознаки можливих патологій. Лікарі медичного центру R+ мають досвід роботи з патологіями серця у дітей і діагностують їх з високою точністю.

Автор:

Кардіолог, терапевт, Стаж 9 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр