Ранні ознаки дитячого аутизму — вчимося бачити «червоні прапорці»

23.10.2019Обновлено 14.01.2021

Будь-який лікар, до якого звертаються з проблемами затримки розвитку у дитини, часто стикається з ситуацією, коли він вперше бачить маленького пацієнта у віці приблизно 3-х років і старше. Зазвичай це той вік, коли батьки вперше звертають увагу на те, що дитина розвивається не так як його однолітки. «Не говорить», «говорить тільки окремі слова», «не цікавиться іншими дітьми та іграшками», «не виконує мої прохання», «не реагує на своє ім'я» — ось неповний список типових скарг з якими приходять батьки таких дітей. Що ж заважає батькам звернути увагу раніше? Багато хто вважає, що проблеми з промовою, спілкуванням або поведінкою це тимчасове явище, яке пройде само по собі. Часто під впливом родичів, з'являються самозаспокійливі формулювання: «він ще виговориться», «маленький ще», «хлопчики більш ледачі і говорити починають пізніше». Як же вчасно розпізнати у дитини аутизм або інші порушення розвитку? Зробити це може тільки кваліфікований, дитячий невролог або дитячий психіатр (після 3-4 років), що спеціалізується на проблемах розвитку, після ретельного (іноді не одного!) огляду та спілкування з батьками. Але, запідозрити наявність проблеми можуть кожні батьки, якщо буде знати деякі прості речі на які потрібно звернути увагу.

Що таке аутизм?

Дитячий аутизм (більш правильно називати це захворювання «розлад аутистичного спектру») це серйозне порушення розвитку нервової системи, яким страждають за різними даними 1 дитина з 160 (за деякими оцінками 1 з 50 дітей). Аутизм виявляється насамперед порушеннями спілкування та соціальних функцій, тобто вже згаданими вище проблемами з промовою, виконанням інструкцій, небажанням спілкуватися з оточуючими. Третя ознака аутизму це одноманітність або стереотипність поведінки. У дитини можуть бути повторювані рухи: помахи руками, стрибки на місці, біг по колу, ляскання в долоні, а також обмежені або одноманітні інтереси або звички. Часто такі діти надмірно цікавляться, наприклад, автомобілями, потягами, колесами іноді різними символами, цифрами, прапорами, вивісками. Важливо знати, що ознаки аутизму повинні з'являються у віці ДО 3-х РОКІВ!

Коли можна помітити ознаки аутизму?

У більшості випадків вже до 2-го року життя дитини у батьків може з'явиться певне занепокоєння про його розвиток, а при детальному розпиті, багато хто згадує, що вже в дитячому віці у дитини були деякі особливості в розвитку. Найчастіше саме затримка формування мови, змушує батьків звернутися за допомогою. Проблеми, які можуть бути помітні у дитини до 1,5 років можуть бути такими:

  • недостатній інтерес до осіб оточуючих людей і до іграшок;
  • слабка емоційна реакція, дитина мало посміхається, не дивиться в очі;
  • слабкий лепет і гуління, а в подальшому і мова;
  • дитина мало досліджує іграшки та різні предмети;
  • мало жестів, якими дитина взаємодіє з батьками (наприклад, вказівка ​​пальцем на предмет, який він хоче).

Також дуже важливо знати, що приблизно у 30-50% дітей з аутизмом, може відбуватися втрата (регрес) слів, які він уже вмів говорити, або вже придбаних навичок в спілкуванні, виконанні завдань, поведінці. Такий стан, часто батьки відзначають після перенесеної інфекції або іншої хвороби, високої температури, стресових факторів, травми. Найчастіше таке погіршення розвиток відбувається між 1 і 1,5 роками життя, рідше після 2-х років.

Будь-яка втрата навичок у дитини, це дуже важливий привід для звернення до невролога, так як в цьому випадку необхідно термінове обстеження! Таке обстеження може включати електроенцефалографію (ЕЕГ) дослідження електричної активності мозку, іноді (при необхідності) магнітно-резонансну томографію (МРТ) головного мозку, деякі генетичні аналізи і діагностику порушень обміну речовин. Хоча ці дослідження дуже важливі, вони не дозволяють самі по собі встановити діагноз аутизм, тому основна діагностика полягає в спостереженні за поведінкою дитини.

П'ять «червоних прапорів» аутизму

Існують так звані «червоні прапори» ознаки, затверджені міжнародними організаціями, такими як Американська академія неврології і Асоціація неврологів США, які дозволяють будь-яким батькам визначити, чи потрібно дитині обстеження для виключення аутизму.

  • немає лепету або гуления до 12 міс.;
  • немає жестів (вказування пальцем, махання рукою, хапання) до 12 міс.;
  • немає зрозумілих одиничних слів до 16 міс;
  • немає простих фраз мінімум з 2-х слів, які дитина каже самостійно (не повторюючи за кимсь) до 24 міс.
  • будь-яка втрата (регрес) мовних або соціальних навичок у будь-якому віці.

Що робити якщо виявлені «червоні прапори»?

Перш за все не варто панікувати, адже аутизм далеко не єдине можливе порушення розвитку у дитини. До того ж, багато фахівців, на сьогоднішній день, відходять від думки, що аутизм це невиліковне захворювання. Багато дітей з аутизмом досягають значного прогресу в розвитку і навіть з часом позбавляються від свого діагнозу. Однак, потрібно бути уважним до дитини, знаючи «червоні прапори», ви будете знати на які моменти в розвитку потрібно звернути увагу. Будь-яку втрату або погіршення мови, гулення або белькотіння, втрату жестів або соціальних навичок (наприклад спільної гри або занять) потрібно сприймати дуже серйозно, оскільки регрес є основним «червоним прапором» для аутизму. Якщо ви помітили у дитини будь-які з перерахованих ознак, потрібно негайно звернутися до фахівця, тому що чим раніше встановлено діагноз і розпочато лікування, тим кращих результатів можна досягти в подальшому.

Автор:

Невролог, кандидат медичних наук, Стаж 8 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр