Профілактика ГРВІ (застуди)

05.12.2019Обновлено 14.01.2021

Як найпоширеніша група респіраторних захворювань, ГРВІ може бути викликана різного роду бактеріями, грибками, вірусами або найпростішими. Гостра респіраторна вірусна інфекція передається повітряно-крапельний шляхом, а саме  шляхом виділених хворою людиною вірусів при кашлі, розмові, чханні і навіть звичайному диханні. Однак нерідко передача здійснюється і через брудні предмети або руки.

В цілому профілактика ГРВІ передбачає дотримання гігієни, режиму праці та відпочинку, наявність свіжого повітря, загартування імунної системи і здоровий спосіб життя. Також з метою профілактики рекомендують менше перебувати в місцях масового скупчення людей або, як мінімум, використовувати захисні маски.

Як починається застуда

Початок застуди зазвичай помітно з огляду на такі симптоматики як:

 • поступове погіршення загального стану;
 • наявність температури в межах 37-38 градусів;
 • нежить (найчастіше, що почався буквально відразу);
 • біль в горлі, іноді кашель;
 • сльозотеча та ін.

Нерідко після закладеності носа і дискомфорту в горлі, орієнтовно на 2-3 день, з'являється сухуватий кашель, потім переростає в кашель з мокротою. Але, простудні захворювання, до речі, на відміну від грипу, які не характеризуються дуже високою температурою і різким розвитком хвороби.

Як запобігти застуді

Незважаючи на те, що проти застуди існує сьогодні маса різних препаратів, кращим рішенням буде звернутися за кваліфікованою допомогою компетентного лікаря (терапевта / сімейного лікаря або педіатра). Саме він проведе огляд і призначить при необхідності діагностичні заходи, склавши потім ефективний план лікування.

Однак, якщо ви відчули, що вже захворіли, то варто знати, як запобігти застуді або хоча б зменшити симптоматику до походу до лікаря.

Почати варто з простого постільний режим, багато теплого (не гарячого!) пиття буквально кілька літрів в день, а також свіже повітря (провітрювання в межах розумного), оптимальна вологість повітря в приміщенні та гігієна (часте миття рук, навіть якщо ви нікуди не виходите і знаходитесь вдома). Крім того, непоганим методом буде полоскання горла (наприклад, відваром ромашки або шавлії; розчином соди і солі), а також промивання носа сольовим розчином. Ніяких інгаляцій без консультації лікаря робити не слід.

Загалом, профілактика простудних захворювань до самої хвороби це максимально виключити контакт з хворими знайомими, а також відвідування місць скупчення людей, не забувати про своєчасну вакцинацію, про вітаміни і про заняття спортом для тренування свого організму, щоб зробити його більш витривалим.

Профілактика ГРВІ у дітей


Профілактика застуди у дітей трохи відрізняється від профілактики дорослих. Якщо дорослим в цілому буде достатньо не відвідувати людні місця при епідемії і стежити за гігієною, то дітям, зважаючи на їх не такий сильний або не до кінця сформований імунітет, ні.

Профілактика ГРВІ у дітей передбачає:

 • збалансований раціон, багатий вітамінами, зокрема вітаміном С;
 • помірне вживання цукру (в будь-якому його вигляді);
 • виключення переохолодження;
 • промивання носу і полоскання горла, навіть коли нічого не турбує (особливо, якщо дитина ходить в садок або школу);
 • часто мити руки і вмивати обличчя, особливо після відвідування багатолюдних місць;
 • багато прогулянок на свіжому повітрі в гарну, не дуже вітряну погоду;
 • зміцнення організму і підвищення імунітету шляхом занять фізкультурою (також краще на свіжому повітрі).

Крім того, існує на сьогодні профілактика застуди шляхом вакцинації від гострої респіраторної вірусної інфекції. Дана вакцинопрофілактика проводиться завчасно - наприклад, напередодні передбачуваного епідемічного сезону, причому як дітям, так і дорослим.

Автор:

Сімейний лікар, Стаж 5 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр