Чому з'являється акне?

26.09.2019Обновлено 14.01.2021

Найбільшим органом людського тіла є його шкіра, яка виконує масу важливих функцій. Так шкірний покрив захищає внутрішні органи людини від впливу зовнішніх факторів (в тому числі сонячного ультрафіолету, бактеріальних і вірусних впливів, інших видів ушкоджень). Через шкіру здійснюється часткове виведення з організму токсинів. Шкіра може синтезувати важливий вітамін D3, а також брати участь в імунних процесах. Зрештою, чиста здорова шкіра це красиво, це невід'ємний елемент іміджу.

Стан шкіри своєрідне дзеркало внутрішніх проблем організму, в ряді випадків дозволяє запідозрити різні захворювання на ранніх етапах. Одним з досить поширених шкірних захворювань є акне, або вугрова хвороба. І її не варто недооцінювати:

 • Саме по собі висипання при акне в різних її проявах істотно погіршує зовнішній вигляд шкірного покриву, що здатне негативно вплинути на самооцінку, знизити привабливість, стати причиною комплексів і привести до соціальної дезадаптації пацієнта. Часто на місці запалень залишаються рубці, які не завжди піддаються корекції.
 • Прищі можуть бути болючими, що впливає на якість життя.
 • При важких, рецидивуючих формах вугрової хвороби, коли висипання представлені множинними пустулами, глибокими запальними інфільтратами, кістами з гнійним вмістом, а також абсцесами, несвоєчасне і неправильне лікування може призвести до серйозних ускладнень, в деяких випадках небезпечних для життя.

Що таке акне?

Під акне розуміється захворювання сальних залоз, що викликається запальними процесами в епідермісі і дермі, результатом якого виступають:

 • закупорка сальних протоків;
 • запалення волосяних фолікулів;
 • надлишкова функція сальних залоз (гіперпродукція шкірного сала) поява дефектів;
 • поширення інфекції і залучення в запальний процес сусідніх тканин;
 • хворобливість і погіршення вигляду уражених запалених шкірних покривів;
 • проникнення хвороботворних мікроорганізмів, для яких розкладається шкірне сало представляється самим сприятливим середовищем, в кров. 

Найбільш часто проявляється акне на обличчі та спині, іноді на грудях – на ділянках з найбільшою кількістю сальних залоз. У рідких випадках ураженню може піддаватися шкіра на животі, руках, ногах. Однак ніколи вугрові висипання не виникають на долонях і стопах з причини відсутності на цих ділянках сальних залоз.

Акне – це одна з найбільш поширених причин, коли потрібна консультація дерматолога. При цьому пацієнти можуть бути самого різного віку від немовлят, до зрілих, і навіть літніх людей. Однак найбільш характерна проблема для юного віку (13-25 років), якому властивий значний гормональний дисбаланс і стрімкий фізичний і статевий розвиток.

Візит до фахівця необхідний тоді, коли прищі при акне рецидивують, не проходять тривалий час, проблема ускладнюється, є явні запалення і больові відчуття.

Чому проявляється акне: 7 основних причин

Те, яким методом (програма лікування, що включає застосування медпрепаратів, корекцію харчування і гігієни, косметичний догляд) необхідно буде позбавлятися від акне, залежить від результатів діагностики. Необхідно визначити:

 • конкретний вид акне (відкриті комедони (чорні вугрі), міліуми (білі вугрі, або закриті комедони), папули, пустули, кісти, фурункули);
 • ступінь акне (оптимально отримати консультацію фахівця вже на другій стадії (помірні симптоми – до 20 болючих прищів і розсип безболісних комедонів);
 • причинно-наслідкові зв'язки.

У акне причини можуть бути різні. До основних відносяться:

 • Гіперактивність сальних залоз. При цьому поза періодом інтенсивного статевого дозрівання з різкими стрибками тестостерону гіперсекреція сальних залоз може провокуватися іншими ендокринними порушеннями і зрушеннями (акне часто спостерігається при гіперфункції яєчників, наднирників, вживанні стероїдних препаратів та ін.).
 • Хронічні патології шлунково-кишкового тракту, зокрема, захворювання кишечника, які пригнічують його здатність виводити токсини з організму. Шкідливі речовини накопичуються в шкірі, викликаючи запалення. Акне на спині, шиї, обличчі часто зустрічається у осіб, які страждають на хронічні запори і коліти.
 • Зниження загального імунного статусу, при якому «слабшають» захисні механізми епідермісу, і потенційно небезпечні мікроорганізми і віруси проникають в шкіру, викликаючи інфікування і розвиток акне.
 • Стресові стани та інші нервово-психічні розлади, що призводять до стабільного гормонального дисбалансу з постійною гиперпродукцією кортизолу, адреналіну.
 • Неефективність особистої гігієни, а також неправильно підібраний і проведений догляд.
 • Використання низькоякісної косметики.
 • Спадкова схильність до акне.

Крім того, негативними факторами, що провокують виникнення і прогресування захворювання, є харчування. Чим більше вуглеводів і «важких» жирів отримує пацієнт, тим вищий ризик зіткнутися з проблемою акне.

Чому акне потрібно лікувати у лікаря-дерматолога

Пускати проблему на самоплив або займатися самолікуванням небезпечно. Навіть маючи уявлення про те, що таке акне, неможливо без професійної діагностики зрозуміти причинно-наслідкові зв'язки і боротися не тільки із зовнішніми проявами акне, а й усунути першоджерело, попереджати рецидиви.

Своєчасне звернення до лікаря-дерматолога дозволить з найменшими зусиллями і в максимально стислі терміни досягти високих результатів, отримавши не тільки косметичний ефект, але і оздоровлений організм з налагодженим балансом.

Автор:

Керівник напрямку дерматології, дерматовенеролог, друга категорія, Стаж 9 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр