Чому пневмонія може бути смертельна

11.10.2019Обновлено 14.01.2021

Однією з найбільш поширених патологій, пов'язаною з високим ризиком смертності, є запалення легенів або пневмонія.

Це захворювання за ризиком смертності займає 4 місце після серцево-судинних патологій, раку, а також отруєнь і травматизму. Найбільш схильні до нього діти раннього віку (15% в загальній кількості причин смертності дітей до 5 років в світі) і люди від 50 років.

Пневмонія – це запалення легеневої тканини, що зачіпає альвеоли та інтерстиціальну тканину, поєднане зі скупченням ексудату в альвеолярних бульбашках і бронхах, через що різко порушується газообмін, затруднюється дихання, кров не збагачується киснем, настає загальне кисневе голодування тканин і органів організму.

Захворювання носить, як правило, інфекційно-запальний характер, протікає в гострій формі.

Головні небезпеки пневмонії:

 • Обструкція нижніх дихальних шляхів (спазм) і задуха через набряклість і стеноз, а також заповнення легень запальним секретом з блокуванням газообміну;
 • Поширення локального запалення з формуванням абсцесу або гангрени легкого;
 • Залучення в запальний процес плеври (оболонки легень);
 • Розвиток гострої серцево-легеневої недостатності;
 • Прояв таких кардіологічних ускладнень, як: міокардит, ендокардит, перикардит;
 • Провокування неврологічних запальних захворювань – менінгіту, менінгоенцефаліту;
 • Ураження нирок – виникнення гломерулонефриту;
 • Генерализованное поширення інфекції по всьому організму – виникає сепсис і інфекційно-токсичний шок;
 • Стрімкий розвиток анемії;
 • Психоз;

До впровадження в практику лікування антибіотиків смертність від пневмонії в світі досягала 80%. Патологія здатна настільки швидко прогресувати і погіршувати стан, що людина, особливо дитина з незміцнілим імунітетом, може «згоріти» за кілька днів.

Пневмонія класифікується:

 • По фактору виникнення – первинна (самостійне захворювання) і вторинна (виникає як ускладнення іншого запального і часто інфекційного процесу).
 • За морфологією – головна або сегментарна (локальна – з поразки сегмента або частки органу) і крупозна (масштабна, з ураженням всієї легені або обох легенів).

Пневмонія: симптоми і ознаки хвороби

Особливості клінічної картини пневмонії багато в чому залежать від віку пацієнта і конкретного збудника захворювання.

Найбільш характерні для розвитку пневмонії симптоми такі:

 • Підвищення температури тіла до 38-38,5 ° С (при осередкової формі) і лихоманка з ознобом – температура 39°С і вище (при крупозній формі);
 • Кашель, часто з болем в грудній клітці (при кашлі та глибоких вдихах) з можливим відходженням мокротиння (нерідко жовтого або «іржавого» кольору);
 • Поверхневе дихання і задишка (зміни частоти і глибини дихання через брак повітря).
 • Прискорений пульс;
 • Загальна слабкість, підвищене потовиділення, млявий вигляд, головний біль, інші ознаки інтоксикації і ослаблення організму;
 • Хрипи, свист, які іноді відчуваються пацієнтом при диханні і чітко прослуховуються стетоскопом, являють собою ознаки пневмонії для лікаря;

Якщо розвивається пневмонія, симптоми у дорослих і дітей можуть відрізнятися. У дорослих молодого віку вони більш виражені, тоді як у дитини або у літніх людей може спостерігатися тільки жар, млявість і порушення апетиту. Навіть кашель може розвиватися не завжди. Діагностика і комплексна терапія необхідні в найстисліші терміни, так як хвороба може бути швидкою й вкрай агресивною, особливо при зниженому імунному статусі.

Пневмонія: причини виникнення

Основною причиною розвитку пневмонії виступає проникнення в організм або створення сприятливих умов для активізації та розвитку в ньому шкідливих збудників:

 • Бактерій – пневмококи, клебсієли, коки, гемофільна паличка, хламідії та ін;
 • Вірусів – грип, парагрип, аденовірус, цитомегаловірус, вірус кору, краснухи та ін;
 • Грибків – кандиди, аспергілли, пневмоцистами та ін;
 • Паразитів – наприклад, гельмінти, яйця яких потрапили в легені через кров або шляхом вдихання;
 • Найпростіших;

При цьому деякі з них є типовими для легеневої тканини, інші ж – нетиповими. У такому випадку розвивається атипова пневмонія, яка прогресує повільно, зі слабо вираженою симптоматикою.

Також пневмонія може носити змішаний етіологічний характер.

Головним фактором вважається несформований або ослаблений імунітет. Так, дитячий організм ще не «знайомий» з багатьма патологічними агентами і не має специфічних антитіл, тому ризик виникнення пневмонії у дітей вищий. У дорослих запалення розвивається через ослаблення імунітету, як загального, так і місцевого, чому сприяють переохолодження, куріння, наявність гострих і хронічних хвороб шлунково-кишкового тракту, нирок, серцево-судинної системи, дихального апарату.

Діабет, хронічні стреси, схильність до алергії, а також часта зміна клімату, позитивний ВІЛ-статус і СНІД істотно підвищують ризик розвитку важких форм пневмонії.

Лікування пневмонії

При перших тривожних ознаках розвитку пневмонії слід звернутися за медичною допомогою, і в разі відповідної рекомендації лікаря – не відмовлятися від госпіталізації. Тільки в умовах стаціонару пацієнт буде під цілодобовим наглядом, а також буде проведено ретельне обстеження з визначенням конкретного типу збудника хвороби і вивченням особливостей загального стану хворого. Це важливо для розробки програми лікування з призначенням тих чи інших препаратів.

Якщо поставлений діагноз пневмонія, лікування включає:

 • Антибіотикотерапію (групу і дозу препарату підбирає тільки лікар);
 • Симптоматичну терапію, спрямовану на полегшення стану пацієнта при необхідності, а також очищення дихальних шляхів від мокроти;
 • Висококалорійну, поживну дієту, рясне пиття, спокій;
 • Фізіотерапію, іноді ЛФК – тільки за рекомендацією лікаря;

Профілактика пневмонії

Зміцнення імунітету – кращий спосіб запобігання пневмонії, адже захисні сили організму можуть самостійно впоратися з багатьма патологічними агентами – вони будуть стримуватися і знешкоджуватися імунною системою.

Хороших результатів дозволяють досягти вакцинація, загартовування, дотримання особистої гігієни та гігієни житлових і виробничих приміщень, виняток переохолоджень, відмова від шкідливих звичок, правильне харчування, лікування хронічних хвороб.

Автор:

Пульмонолог, вища категорія, Стаж 20 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр