Через яку причину болять груди

25.11.2019Обновлено 20.01.2021

Багато жінок можуть поскаржитися на те, що у них болять груди. При цьому відчуття можуть бути просто дискомфортними, з легкою болючістю, що з'являється в певний період менструального циклу, а можуть супроводжуватися сильним болем, неможливістю спати на животі, набуханням молочних залоз. Все це привід задуматися над своїм здоров'ям. Лікар-мамолог, онколог приватного медичного центру R+ Кравчук Юрій Іванович пояснив з яких причин може виникати біль у грудях.

Біль може бути різним:    

 • За характером ниючий, що тягне, колючий, пульсуючий, пекучий, що стріляє.
 • За локалізацією в певній частці, тотальний, одно- або двосторонній.
 • За інтенсивністю гострий, середньої інтенсивності, легкий (більш схожий на дискомфорт).
 • По регулярності і тимчасового фактору виникнення циклічний (пов'язаний з гормональними перебудовами, властивими певній фазі менструального циклу) і ациклічний (не пов'язаний з менструальним циклом, пов'язаний, як правило, з патологічним процесом в самій молочній залозі або інших органах).

Больовий синдром, в певний період місячного циклу, може бути варіантом норми, а може бути симптомом такого захворювання як мастопатія або пухлинного процесу. У будь-якому випадку, не буде зайвим відвідування мамолога, що дозволить виключити небезпечні патології або виявити їх на ранньому етапі, коли прогнози в лікуванні, найбільш сприятливі.

Чому болять груди: причини

Якщо болять груди, причини хворобливості можуть бути різні. Так у циклічних болів, для яких властива, як правило, болючість відразу обох молочних залоз, причинами виникнення можуть бути:

 • Дія естрогену, прогестерону і пролактину після овуляції і до настання чергової менструації. Гормональний «коктейль» сприяє підвищенню хімічної активності певних рецепторів епітелію молочної залози і затримку рідини в клітинах. В результаті її протоки розширюються, вона набухає і виникає хворобливість. Це основна причина того, чому болять груди перед місячними. Однак сильний і затяжний (не проходить з настанням менструації) біль не є нормою.
 • Нехарактерний для передменструального періоду біль може бути викликаний тимчасовими дисгормональними змінами. У такому випадку мова може йти про мастопатію, основна небезпека якої в тому, що можуть утворюватися кісти, і пізніше процес з доброякісного може переродитися в злоякісний.
 • Також якщо сильно болять груди перед місячними або після них, причому, часто жінки відзначають ще й болі внизу живота, це може бути ознакою гінекологічного захворювання (кіста яєчника, ендометріоз, поліпоз і ін.).
 • Гормональна перебудова в клімактеричний період.
 • Тривале використання гормональних контрацептивів і лікування безпліддя за допомогою гормональних препаратів.

Нециклічний біль в молочних залозах може бути викликаний наступними чинниками:

 • Різного роду запалення тканин грудей, викликані інфікуванням, травмами та ін.
 • Фіброз залозистої тканини.
 • Лактостаз застій молока у жінки, що народила в період грудного вигодовування.
 • Мастити і абсцеси.
 • Доброякісні і злоякісні новоутворення.
 • Вроджені вади розвитку часточок і протоків у грудях.
 • Неправильно підібрана білизна.
 • Міжреберна невралгія.
 • Остеохондроз.
 • Міозити.
 • Груди великих розмірів важкі, що може спровокувати спазм судин, перерозтягнення протоків, створення додаткового навантаження на хребет і т. д.

Також відповіддю на питання, чому болять груди, може бути часте перебування в стресових станах, прийом антидепресантів, а також дисбаланс жирних кислот, порушення метаболічних процесів, авітаміноз, нестача мінералів в організмі і тканинах молочних залоз зокрема, зловживання солоними продуктами.

Як болять груди при вагітності?

Біль грудей  одна з можливих ранніх ознак вагітності. Відразу ж після імплантації ембріона в матку в організмі жінки починається гормональна перебудова, на яку першими реагують молочні залози. Вони нагрубають, стають більш чутливими, нерідко злегка хворобливими. Однак те, як болять груди при вагітності, не повинно значно знижувати якість життя жінки.

Якщо ж прощупуються «вузлики», груди стають різко болючими, на шкірі з'являються плями, підвищується температура, то це можуть бути симптоми маститу, лактостазу запалення, спровокованого застоєм молока або молозива з приєднанням інфекції. Необхідно терміново почати кваліфіковане лікування.

Що робити якщо болять груди?

Найбільш правильним рішенням при пошуку відповіді на питання, що робити, якщо болять груди, буде відвідування фахівця для консультації. Візит до лікаря повинен бути невідкладним при гострій формі сильного болю і незалежно від дня місячного циклу. Також приводом для звернення до фахівця можуть бути такі випадки:

 • Болючість нехарактерна, кожен день на протязі 2 тижнів, при цьому інтенсивність може наростати, змінювати свій характер.
 • Больовий осередок локалізується в певній ділянці, біль віддається в пахву.
 • У грудях прощупується об'ємне утворення, нехарактерне ущільнення, запалена ділянка.
 • Не припиняючи, болять груди після місячних всю першу половину місячного циклу.

Крім усього іншого, тривожними симптомами виступають підвищення температури тіла, погіршення загального стану і самопочуття, почервоніння шкіри або зміна її характеру, розвиток асиметрії молочних залоз, виділення з соска (в тому числі червоного кольору).

Онколог-мамолог проведе огляд і направить на необхідні у вашому випадку додаткове обстеження (УЗД грудних залоз, мамографія або МРТ мол.залоз). Найінформативнішим діагностичним методом після 40 років, є мамографія. До цього віку, більш інформативним і оптимальним для рутинного дослідження є УЗД грудних залоз.

Про те, що таке мамографія і як до неї підготуватися (в цілому фактично нічого не потрібно), розповість лікар. Мамографія дозволяє не втрачати час, а швидко, без шкоди і безболісно отримати розгорнуту картину змін в молочній залозі, визначитися, (якщо це необхідно) з подальшою тактикою обстеження та лікування.

 

Автор:

Онколог-мамолог, Стаж 4 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр