Перша допомога при забоях

14.01.2020Обновлено 14.01.2021

Найпоширенішою травмою є забиття – механічне пошкодження м'яких тканин і навіть внутрішніх органів, часто без безпосереднього порушення цілісності шкірних покривів.

Своєчасно надана перша допомога при забоях допомагає полегшити стан і знизити ймовірність можливих ускладнень, зберігши здоров'я.

Що таке забій?

Медична термінологія визначає забій як закриту травму м'яких тканин в результаті механічного удару і передачі кінетичної енергії через шкіру судинній сітці, підшкірному жиру, внутрішнім органам, через що запускається місцева реакція у відповідь. Необхідно знати, що робити при ударі, щоб полегшити стан.

Значну частину удару приймають на себе шкіра і судини, через що типовими «супутниками» ударів є гематоми (синці, крововиливи через розрив судин), садна і поверхневі рани (якщо шкіра, все-таки, пошкоджується). Особливо важливо чітко уявляти, що робити при сильному ударі, адже травматичного впливу можуть піддаватися життєво важливі органи, а некротичний процес може виявитися дуже великим.

Від ударів не застрахований ніхто. У групі ризику діти (активні ігри, пустощі), спортсмени, особи які займаються важкою фізичною працею. У побуті також нерідкі такі травми, причинами яких стають удари тупими предметами, а також падіння.

Розрізняють 4 ступеня ударів:

  • Перший – легкий, практично не вимагає лікування, без особливих ушкоджень;
  • Другий – що зачіпає м'язову тканину, що супроводжується болем і набряком;
  • Третій – крім м'язів зачіпаються сухожилля і тканини;
  • Четвертий  – з сильним набряком, а також пошкодженням внутрішніх органів;

При цьому, наприклад, сильне забиття ноги може виявитися закритим переломом. Тому для діагностики і лікарської допомоги пацієнт має бути доставлений у клініку.

Однак, необхідна перша допомога при ударі, яка зводиться в загальних рисах до забезпечення спокою та вжиття заходів щодо зменшення набряклості і болю. Якщо сталося пошкодження шкіри (рани, садна), то потрібна обробка шкіри антисептичними засобами і накладання стерильної пов'язки.

Перша допомога при забитті ноги

Перша допомога при забитті ноги (стопи) зводиться до наступних дій:

  • Звільнення від взуття, розташування ноги в піднесеному стані, щоб знизити інтенсивність припливу крові;
  • Якщо є рани, їх обробка антисептиком, накладання стерильної пов'язки;
  • Іммобілізація кінцівки при підозрі на перелом;
  • Накладення "сухого" холоду на місце забиття. Лід варто прикладати через тканину на 15 хвилин протягом години, щоб уникнути обмороження;

Першу добу прикладається холод, який має звузити судини, зменшити набряклість і біль шляхом зменшення тиску на нервові закінчення. Через добу необхідні сухе тепло і обробка забитого місця розсмоктувальною маззю. Також накладається туга пов'язка. Однак краще після накладення холоду звернутися до травматолога, який визначить ступінь травми і розповість, як лікувати забиття ноги.

Перша допомога при забитті коліна

Забиття коліна – поширена побутова та спортивна травма. Пацієнт відчуває різкий біль, в місці травми з'являється припухлість і гематома. Біль при збереженні нерухомості може стихати, проте різко відновлюється при спробі здійснення будь-якого руху. Розвивається обмеженість в русі в цілому.

Перше, що робити при забитті коліна, це іммобилізувати (знерухомити) коліно і прикласти холод. Якщо біль, набряк або гематома виражені, то необхідно звернутися до травматолога, щоб виключити перелом, розрив зв'язок, вивих.

ушиб колена

Як лікувати забиття коліна в стаціонарі або амбулаторно, розповість лікар. Лікування буде залежати від ступеня тяжкості травми. Терапія буде спрямована на купірування запалення і відновлення нормальної функціональності коліна. Успіх лікування багато в чому залежить від того, наскільки грамотно буде надана перша допомога при ударі коліна.

Перша допомога при ударі руки

Побут, спорт, виробництво і важка фізична праця, бійка – неможливо застрахуватися від отримання травми кисті без порушення цілісності кісток. Забиття руки (кисті) може бути легким, середнім і важким, завжди супроводжується болем, який, в залежності від ступеня травми, може бути ниючим і плавно стихаючим, або ж пульсуючим, різким і наростаючим при дотику до місця травми або спробах поворухнути пальцями.

Про розтягнення або розрив сухожиль, пошкодження судин і м'язів будуть говорити набряклість, гематоми, обмеженість рухів.

Перша допомога при ударі руки зводиться до обробки ран (якщо вони є), іммобілізації кінцівки з використанням еластичного бинта і його накладення.

Якщо забій сильний, необхідно виключити вивих або перелом. Далі лікар скаже, що робити при забитті руки – якої тактики дотримуватися в домашніх умовах – які компреси, мазі, знеболюючі, протизапальні препарати використовувати.

Перша допомога при забитті голови

Грамотна і негайна перша допомога при ударі голови особливо важлива, адже травма пов'язана з небезпечним станом – струсом головного мозку, від легкого, до важкого ступеня.

Симптоми струсу: головний біль, запаморочення, шум у вухах, нудота і блювання, блідість, біль в очах при русі ними, сильне потовиділення, відчуття жару в кінцівках, загальмованість, проблеми з концентрацією уваги, втрата свідомості.

Перша допомога при ударах голови полягає в укладанні потерпілого в горизонтальне положення (при нудоті/  блюванні голову потрібно повернути набік), обробці ушкоджень, накладанні пов'язки (якщо потрібно), прикладанні холоду на місце удару. Необхідно викликати швидку або доставити людину до лікарні. Прийом лікарських препаратів, щоб уникнути змазування клінічної картини і труднощі діагностики до призначення їх лікарем протипоказаний.

Простий тест на струс: якщо очі плавно рухаються, стежачи за пальцем перед обличчям, небезпеки немає, якщо рухи переривчасті – терміново до лікаря.

Автор:

Ортопед-травматолог, Стаж 5 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр