Норма ТТГ

22.10.2019Обновлено 14.01.2021

У величезній кількості випадків погіршення самопочуття, зниження якості життя і розвитку багатьох хронічних процесів причиною яких є гормональні порушення, викликані дисфункцією ендокринної системи. Центральними нерозривно взаємопов'язаними елементами ендокринної системи виступають щитовидна залоза, що виробляє гормони Т3 (трийодтиронін) і Т4 (тироксин) і гіпофіз, який продукує ТТГ (тиреотропний гормон, тиреотропин).

За значенням ТТГ, норма якого може різнитися залежно від віку, деяких генетично закладених індивідуальних особливостей, статі та стану організму, і ендокринолог може розповісти про стан здоров'я пацієнта дуже багато.

Тиреотропін гормон, який грає найважливішу роль у всіх обмінних процесах за допомогою індикації і регуляції роботи щитовидної залози і вироблення нею гормонів Т3 і Т4, які забезпечують:

 • підтримання енергетичного балансу в організмі, терморегуляції;
 • синтез необхідних білків;
 • синтез вітаміну А;
 • нормальний ріст організму і розумовий розвиток;
 • нормальну моторику кишечника, регулярність менструального циклу жінок та репродуктивну функцію обох статей;
 • роботу ЦНС і серцево-судинної системи, а також гостроту зору і слуху.

Якщо ТТГ підвищений, то це свідчить про гіпотиреоз (зокрема, недостатню продукцію щитовидної залози тироксину Т4). Якщо ТТГ знижений, то має місце тиреотоксикоз, або гіпертиреоз, який свідчить про гіперфункцію щитовидної залози, що говорить про порушення в її структурі і функціональності, проліферації (утворення зоба), а також про гіпофункції гіпофіза.

При здоровій щитовидній залозі і нормальній функціональності гіпофіза норма гормону ТТГ, Т4 і Т3 також буде спостерігатися завжди. Об'єктивно будь-яке відхилення показника норми гормону ТТГ дозволяє зробити висновок про порушення і їх ступеня, а також стає приводом до пошуку причин порушень і корекції стану.

Якщо погіршилося самопочуття або ж аналіз крові на ТТГ не відповідає діапазону нормальних показників, не варто затягувати візит до лікаря. Своєчасна консультація ендокринолога і дообстеження допоможуть прояснити картину, поставити діагноз і почати необхідне лікування. Це дозволить зберегти здоров'я і поліпшити якість життя, а іноді і життя, запобігши серйозні патології.

ТТГ норма у жінок за віком

Особливо важлива підтримка гормонального балансу у жінок, адже гормональний фон в жіночому організмі на всьому протязі репродуктивного періоду регулярно змінюється і коливається: дорослішання і статеве дозрівання, становлення менструального циклу, виношування вагітності та період лактації, знову становлення менструального циклу, а потім період менопаузи з клімактеричними гормональними сплесками.

Норма ТТГ у жінок тому дещо відрізняється від нормального рівня тиреотропіну у чоловіків, а відхилення значень від нормальних може привести до серйозних гормональних зрушень і розвитку цілого ряду патологій.

Таблиця норми ТТГ у жінок за віком демонструє найбільш широку розбіжність показників:

 • в 14-15 років - від 0,7 до 6,4 мЕд/л (період початку регулярних менструацій);
 • 16-25 років - 0,6-4,5 мЕд/л;
 • 26-35 років - 0,26-4,1 (допускається до 4,9 мЕд/л);
 • 35-40 років - 0,4-4 мЕд/л
 • 41-50 років - 0,2-4 мЕд/л
 • 51-60 років - 0,4-10 мЕд/л
 • 60-80 років - 0,4-6,0, а старше 80 років до 6,7 мЕд/л.

При цьому в нічні години (приблизно з 2 години ночі до 4 години ранку) спостерігається найвищий рівень тиреотропного гормону, тоді як у вечірній час (5-6 годин вечора) його рівень мінімальний.

Саме тому аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ) в нормі здають вранці натщесерце, виключивши при цьому стрес і фізичне напруження.

Для чоловіків від 25 до 60 років норми тиреотропина більш стабільні - 0,4-4,0 мЕд/л. Однак кожен випадок розглядається суто індивідуально.

Норма ТТГ при вагітності

Для плануючої вагітність жінки з гіпотиреозом нормальним буде показник тиреотропина в крові до 2,0 одиниць. При цьому норма ТТГ при вагітності може відрізнятися по триместрах, хоч і незначно:

 • I триместр (до 13 тижнів) 0,1-2,5 мЕд/л;
 • II триместр (14-27 тижнів) 0,2-3,0 мЕд/л;
 • III триместр (28-41 тиждень)  0,3-3,0 мЕд/л.

ТТГ норма у дітей

Колосальна розбіжність в показниках рівня тиреотропіну, яка вписується в норму, спостерігається в дитячому віці:

 • ТТГ норма у дітей в період новонародженості становить від 1,1 до 17,0 мЕд/л;
 • до 2,5-3 місяців 0,6-10,0 мЕд/л;
 • 3-14 місяців 0,4-7,0 мЕд/л;
 • від 14 місяців до 5 років 0,4-6,0 мЕд/л;
 • до 14 років  0,4-5,0 мЕд/л;

Норма ТТГ після видалення щитовидки

Злоякісні і нерідко доброякісні пухлинні процеси в щитовидній залозі, присутність множинних кіст і «вузликів», інші небезпечні структурні порушення стають приводом для хірургічного лікування, а саме тиреоїдектомії видалення щитовидки, іноді з сусідніми лімфовузлами. Резекція (часткове видалення ураженої ділянки) сьогодні практично не практикується з причини високого ризику рецидиву захворювання і необхідності повторного втручання.

Операція переноситься, як правило, добре, проте втративши важливий орган внутрішньої секреції і один з центрів ендокринної системи, пацієнт потребує постійної гормональної терапії шляхом прийому синтетичних аналогів тиреоїдних гормонів (Т3 і Т4). Завдання терапії підтримка оптимального балансу в організмі Т3, Т4 і ТТГ.

При цьому норма ТТГ після видалення щитовидки не по причині раку знаходиться в діапазоні 0,3-4,0 мЕд/л. За результатами періодичних аналізів крові на тиреотропин, фахівець ендокринолог контролює стан пацієнта і дози замісних препаратів.

При тиреоїдектомії через онкологічний процес, рівень ТТГ додатково пригнічується і підтримується на рівні менше 0,1 мЕд/л. за допомогою прийому підвищених доз замісних препаратів. Пояснюється це тим, що тиреотропин може провокувати рецидивування злоякісного процесу і зростання ракових клітин. Значить, чим його рівень нижчий, тим менший ризик рецидиву.

Аналіз крові на тиреотропний гормон — показання

Аналіз крові на тиреотропний гормон дозволить виключити ряд діагнозів або стане поштовхом для проведення детального дослідження і лікування. Призначається він ендокринологом або сімейним лікарем при скаргах на швидку втомлюваність, слабкість, неуважність, дратівливість, головні болі, підвищення температури тіла, відчуття жару, прискорене серцебиття, тремтіння в кінцівках, порушення сну, набряклість, а також підозрі на безплідність

Автор:

Ендокринолог, кандидат медичних наук, Стаж 15 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр