Непереносимість лактози

28.10.2019Обновлено 14.01.2021

Непереносимість лактози відноситься до патологій шлунково-кишкового тракту, а саме його неспроможності розщеплення лактози. Причина тому – недостатнє вироблення або повна відсутність вироблення тонким кишечником ферменту лактази, що розщеплює лактозу.

Лактоза – це молочний цукор, який відноситься до дисахаридів і входить до складу всіх молочних і молоковмісних продуктів, після вживання яких проявляється непереносимість молока.

Захворювання загрожує погіршенням якості життя і ослабленням імунітету через недоотримання організмом кальцію, вітамінів та інших важливих елементів. Якщо помічені перші ознаки або симптоми – варто записатися до гастроентеролога в Києві в приватний медичний центр R+.

Не варто плутати непереносимість і алергію на молоко, хоча симптоматика схожа. Алергія – явище вкрай рідкісне, і воно повністю виключає можливість вживання алергізованих компонентів, що входять до складу молока – а саме, білків. Тоді як непереносимість лактози – це непереносимість молочного цукру, а не білка! Вилікувати справжню алергію неможливо.

Непереносимість – явище куди більш поширене і, як правило, успішно піддається корекції і навіть лікуванню. Найчастіше розвиток захворювання носить тимчасовий характер. Як дізнатися, чи є непереносимість лактози? Обов'язкова консультація фахівця. Якщо у дорослого з віком перестав вироблятися фермент, то це вже не відновити.

Непереносимість лактози: симптоми, ознаки

Те, наскільки сильними будуть у непереносимості лактози симптоми, залежить від ступеню лактазної недостатності. Як правило, клінічна картина розвивається вже через 30 хвилин після вживання в їжу продуктів, що містять лактозу, а іноді і через пару годин, але не моментально. Загальна клінічна картина наступна:

 • Рідкі, нерідко пінисті випорожнення.
 • Здуття живота, бурчання.
 • Нудота, іноді з блюванням.
 • Загальна слабкість і нездужання.
 • Судоми і різкий біль при сильній або повній непереносимості лактози.

Однак не можна поставити однозначний діагноз і почати лікування тільки лише знаючи, як виявляється непереносимість лактози. Аналогічна симптоматика спостерігається і при несумісності продуктів, і при їх несвіжості.

Підтвердити попередній діагноз (якщо патологічна реакція розвинулася незабаром після вживання молока і молочних продуктів) допоможе тільки аналіз на непереносимість лактози. Тому візит до лікаря гастроентеролога обов'язковий. Діагностика включає:

 • Фізикальний огляд і збір анамнезу.
 • Аналіз крові – загальний, біохімія, на цукор.
 • Аналіз кислотності випорожнень, а також аналіз на вміст в калі жирів.
 • Аналіз на непереносимість лактози.
 • Іноді потрібне проведення біопсії слизової кишечника (у дітей у вкрай рідкісних випадках), а також тесту на спроможність лактазної функції.

Лікування непереносимості лактози

При лактозній недостатності і непереносимості молочного цукру загальної специфічної медикаментозної терапії немає. Лікування комплексне, а його програма складається лікарем відповідно до індивідуальних особливостей кожного випадку і пацієнта:

 • Якщо діагностована в тій чи іншій формі лактозна непереносимість, дієта – перший і основний засіб допомоги. Необхідно виключити з їжі продукти, що містять лактозу, або ж звести їх вживання до мінімуму (молоко що має в складі лактозу, йогурти з цільного молока, вершкове масло і сири, деякі ковбаси і т.д.) Проте, можна замінити всі ці продукти соєвими.
 • Терапія, спрямована на нормалізацію функції і стимулювання нормальної роботи шлунково-кишкового тракту – препарати для поліпшення моторики, стабілізації випражнень, зняття нудоти, спазмолітичні препарати. Іноді для полегшення стану призначаються препарати, що містять лактозу і інші ферменти та допомагають травленню.

Виходячи з причини, що викликала лактозную недостатність, проводиться терапія, спрямована на нормалізацію вироблення ферменту. Найчастіше хороші результати дає корекція способу життя. Прогнози сприятливі.

Автор:

Гастроентеролог, дієтолог, Стаж 19 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр