Лікування екземи на руках

02.12.2019Обновлено 28.04.2021

Екзема на руках це хронічне або гостре алергічне захворювання шкіри рук, що характеризується появою поліморфних висипань на тлі набряклості або сухості, а також інтенсивною сверблячкою. Шкіра в місцях ураження втрачає свої захисні властивості і стає більш сприйнятливою до різної грибкової та бактеріальної флори, через що може приєднатися та чи інша вторинна інфекція. Зустрічається екзема рук як у жінок, так і у чоловіків, незалежно від вікової категорії, - пояснює керівник напрямку дерматології, дерматокосметолог Чорновіл Антон Сергійович.

При гострому процесі переважають явища ексудації, що проявляються везикуляцієй (бульбашками), мокрістю і ерозіями. При хронічному процесі на перше місце виступає сухість шкіри, папульозні висипання, ділянки інфільтрації, тріщини, які іноді можуть бути досить глибокими і викликати виражені хворобливі відчуття. В такому випадку діагностується суха екзема на руках. Даний тип захворювання не рахується заразним, але все одно спричиняє масу незручностей людині. Лікування сухої екземи на руках передбачає як місцевий вплив, так і системний. У більшості випадків виражений терапевтичний ефект дає застосування фізиотерапевтичних процедур.

Види екземи

Патологічний процес при екземі може локалізуватися тільки в області зап'ясть, проте, в залежності від виду екземи та вираженості клінічних проявів, може спостерігатися на будь-якій ділянці шкірного покриву.

Виділяють наступні види екземи:

 • справжня екзема (точна причина виникнення не визначена, характеризується везикулами, вираженою еритемою, ерозіями, межі осередків нечіткі, процес в більшості випадків симетричний, частіше локалізується в області кінцівок);
 • мікробна (викликана інфікуванням бактеріальною флорою; проявляється асиметричними ділянками з гнійними і серозними кірками; кордони ділянок чіткі, часто ділянки мікробної екземи локалізуються навколо трофічних виразок, а також на тлі варикозних змін);
 • мікотична (спостерігається така екзема на долонях, між пальцями, на гомілках і стопах; виникає в результаті інфекційно-алергічної реакції на грибкову інфекцію);
 • себорейна (розвивається через надлишок функції сальних залоз; висипання локалізуються в області вушних раковин, обличчя, шиї, верхньої третини грудей і спини, не мають чітких меж, супроводжуються утворенням себорейних корок жовтуватого кольору);
 • професійна (цей вид екземи виникає через контакт з різними хімічними речовинами, частіше локалізується на передпліччях і в області зап'ясть).

Будь-який кваліфікований лікар-дерматолог знає все про таке ураження шкіри, як екзема рук - що це таке, як вона проявляється і з яких причин, а також як її ефективно лікувати.

Екзема на руках: причини виникнення

Причини виникнення екземи на руках дуже різноманітні - це і гормональні, і інфекційні, й імунні, і навіть неврологічні чинники, а також різні зовнішні впливи (тепло, холод, контакт з водою, хімічними засобами, в т. ч. засобами побутової хімії).

Деякі види екземи можуть бути пов'язані з недостатнім кровообігом в області нижніх кінцівок (варикозна, паратравматична).

Крім того, виникнення екземи може бути спровоковано цілою низкою факторів у вигляді генетичної схильності до алергічних реакцій, а також у вигляді постійних стресів, прийому тих чи інших ліків, впливу сонячних променів і інших подразнюючих впливів.

Говорячи окремо про грибкову та бактеріальну екзему, відзначимо, що найчастіше інфекція вражає вже пошкоджені ділянки на шкірі у вигляді ран, виразок, порізів. Тут дуже важливо дотримання правил особистої гігієни.

Перші симптоми екземи на руках

Лікування екземи на руках Фото - 1

Лікування екземи на руках залежить безпосередньо від її виду та, відповідно, клінічних проявів.

Класичні клінічні прояви екземи:

 • свербіж;
 • почервоніння шкіри;
 • лущення і сухість;
 • висипання у вигляді везикул, папул, пустул, ерозій, кірок;
 • набряклість і гіперемія шкірного покриву в місцях ураження;

При важких формах захворювання після висипань можуть залишатися постзапальні ділянки гіпо- та гіперпігментації, а в деяких випадках навіть рубці.

Лікування екземи на руках

Лікування екземи на руках повинно бути комплексним, і включати, крім медикаментозних препаратів, корекцію супутньої патології та усунення провокуючих чинників при можливості їх ідентифікувати. Медикаментозне лікування традиційно включає як зовнішні препарати, так і препарати системної дії, в залежності від ступеня вираженості клінічної симптоматики.

Зазвичай при екземі на руках широко використовуються такі групи препаратів як:

 • Топічні кортикостероїди (для зменшення запалення).
 • Антигістамінні (для зняття алергічних проявів).
 • Антимікотичні та антибактеріальні (для боротьби з інфекцією).
 • Седативні (для зниження вираженості сверблячки й інших ознак захворювання).

Також при терапії екземи варто дотримуватися правильного спеціального раціону, виключивши харчові продукти, які здатні спровокувати алергічні реакції.

Автор:

Інші записи блогу
19.04.2021
Гіменопластика Продовжити читати
19.04.2021
Стимуляція овуляції Продовжити читати
12.04.2021
Кольпіт (вагініт) Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:

вул. В. Касіяна, 2/1
Пн-Сб:  08:00 – 20:00
Нд: 08:00 – 18:00

вул. Є. Коновальця, 34-А
Пн-Сб:  09:00 – 19:00
Нд: вихідний

Контакт-центр
Пн-Пт: 08:00 – 21:00
Сб-Нд: 08:00 – 20:00

вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр