Лікування екземи на руках

02.12.2019Обновлено 14.01.2021

Екзема на руках це хронічне або гостре алергічне захворювання шкіри рук, що характеризується появою поліморфних висипань на тлі набряклості або сухості, а також інтенсивною сверблячкою. Шкіра в місцях ураження втрачає свої захисні властивості і стає більш сприйнятливою до різної грибкової та бактеріальної флори, через що може приєднатися та чи інша вторинна інфекція. Зустрічається екзема рук як у жінок, так і у чоловіків, незалежно від вікової категорії, - пояснює керівник напрямку дерматології, дерматокосметолог Чорновіл Антон Сергійович.

При гострому процесі переважають явища ексудації, що проявляються везикуляцієй (бульбашками), мокрістю і ерозіями. При хронічному процесі на перше місце виступає сухість шкіри, папульозні висипання, ділянки інфільтрації, тріщини, які іноді можуть бути досить глибокими і викликати виражені хворобливі відчуття. В такому випадку діагностується суха екзема на руках. Даний тип захворювання не рахується заразним, але все одно спричиняє масу незручностей людині. Лікування сухої екземи на руках передбачає як місцевий вплив, так і системний. У більшості випадків виражений терапевтичний ефект дає застосування фізиотерапевтичних процедур.

Види екземи

Патологічний процес при екземі може локалізуватися тільки в області зап'ясть, проте, в залежності від виду екземи та вираженості клінічних проявів, може спостерігатися на будь-якій ділянці шкірного покриву.

Виділяють наступні види екземи:

 • справжня екзема (точна причина виникнення не визначена, характеризується везикулами, вираженою еритемою, ерозіями, межі осередків нечіткі, процес в більшості випадків симетричний, частіше локалізується в області кінцівок);
 • мікробна (викликана інфікуванням бактеріальною флорою; проявляється асиметричними ділянками з гнійними і серозними кірками; кордони ділянок чіткі, часто ділянки мікробної екземи локалізуються навколо трофічних виразок, а також на тлі варикозних змін);
 • мікотична (спостерігається така екзема на долонях, між пальцями, на гомілках і стопах; виникає в результаті інфекційно-алергічної реакції на грибкову інфекцію);
 • себорейна (розвивається через надлишок функції сальних залоз; висипання локалізуються в області вушних раковин, обличчя, шиї, верхньої третини грудей і спини, не мають чітких меж, супроводжуються утворенням себорейних корок жовтуватого кольору);
 • професійна (цей вид екземи виникає через контакт з різними хімічними речовинами, частіше локалізується на передпліччях і в області зап'ясть).

Будь-який кваліфікований лікар-дерматолог знає все про таке ураження шкіри, як екзема рук - що це таке, як вона проявляється і з яких причин, а також як її ефективно лікувати.

Екзема на руках: причини виникнення

Причини виникнення екземи на руках дуже різноманітні - це і гормональні, і інфекційні, й імунні, і навіть неврологічні чинники, а також різні зовнішні впливи (тепло, холод, контакт з водою, хімічними засобами, в т. ч. засобами побутової хімії).

Деякі види екземи можуть бути пов'язані з недостатнім кровообігом в області нижніх кінцівок (варикозна, паратравматична).

Крім того, виникнення екземи може бути спровоковано цілою низкою факторів у вигляді генетичної схильності до алергічних реакцій, а також у вигляді постійних стресів, прийому тих чи інших ліків, впливу сонячних променів і інших подразнюючих впливів.

Говорячи окремо про грибкову та бактеріальну екзему, відзначимо, що найчастіше інфекція вражає вже пошкоджені ділянки на шкірі у вигляді ран, виразок, порізів. Тут дуже важливо дотримання правил особистої гігієни.

Перші симптоми екземи на руках

Лікування екземи на руках залежить безпосередньо від її виду та, відповідно, клінічних проявів.

Класичні клінічні прояви екземи:

 • свербіж;
 • почервоніння шкіри;
 • лущення і сухість;
 • висипання у вигляді везикул, папул, пустул, ерозій, кірок;
 • набряклість і гіперемія шкірного покриву в місцях ураження;

При важких формах захворювання після висипань можуть залишатися постзапальні ділянки гіпо- та гіперпігментації, а в деяких випадках навіть рубці.

Лікування екземи на руках

Лікування екземи на руках повинно бути комплексним, і включати, крім медикаментозних препаратів, корекцію супутньої патології та усунення провокуючих чинників при можливості їх ідентифікувати. Медикаментозне лікування традиційно включає як зовнішні препарати, так і препарати системної дії, в залежності від ступеня вираженості клінічної симптоматики.

Зазвичай при екземі на руках широко використовуються такі групи препаратів як:

 • Топічні кортикостероїди (для зменшення запалення).
 • Антигістамінні (для зняття алергічних проявів).
 • Антимікотичні та антибактеріальні (для боротьби з інфекцією).
 • Седативні (для зниження вираженості сверблячки й інших ознак захворювання).

Також при терапії екземи варто дотримуватися правильного спеціального раціону, виключивши харчові продукти, які здатні спровокувати алергічні реакції.

Автор:

Керівник напрямку дерматології, дерматовенеролог, друга категорія, Стаж 9 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр