Яка норма гемоглобіну

05.12.2019Обновлено 14.01.2021

Такий білок, як гемоглобін, утворюючись в кров'яних тільцях нашої крові (в еритроцитах) на ранній стадії їх розвитку, виконує досить-таки важливу роль.

Відзначимо, що еритроцити, в процесі дихання, транспортують гемоглобін, що і насичує всі наші клітини киснем. Однак, крім того, що він передає кисень тканинам, він також здатний забирати з відповідних тканин вуглекислий газ, доставляючи його в легені, після чого він виводиться разом з повітрям, що видихається. Простіше кажучи, основна мета гемоглобіну в організмі людини це життєво необхідний газообмін.

Участь гемоглобіну в такому найважливішому процесі, як газообмін, це не єдина його функція. Внаслідок своїх унікальних хімічних властивостей даний білок вважається ключовим складовим буферної системи крові, а також елементом для підтримки кислотно-лужного балансу в організмі.

Якщо норма гемоглобіну в крові підвищена або ж знижена, це вважається наслідком тієї чи іншої патології, але не її причиною. А приводів для того, щоб норма гемоглобіну в крові була знижена або підвищена, чимало це і неправильне харчування, і анемія (дефіцит заліза в організмі), і наявність деяких серйозних захворювань, і т. д.

Напередодні здачі аналізу крові на гемоглобін в будь-якому випадку варто отримати консультацію гематолога.

Що показує гемоглобін

Після здачі аналізу, гемоглобін відображається у вигляді тих чи інших показників, як Hb. Результати подібного дослідження можуть вказувати на причину низького тиску, наприклад, а також запаморочень, судом і багато чого іншого, аж до наближення серйозних патологій.

Своєчасне виявлення порушення показників гемоглобіну в крові дозволить запобігти багатьом патологічним процесам, в тому числі істотно знизити ризик інсультів і інфарктів (особливо у людей у ​​віці) або уникнути погіршення стану вагітної жінки.

В цілому гемоглобін, після здачі аналізу, показує або норму, або його підвищення, або зниження. Ті чи інші коливання свідчать про різне:

  • Знижений гемоглобін говорить про неправильне харчування і спосіб життя (гіподинамії), а також про приховані крововтрати, можливих аутоімунних або інфекційних захворюваннях. Також нерідко знижений його показник спостерігається при вагітності.
  • Підвищений гемоглобін говорить про можливі проблеми з серцево-судинною системою, з кишечником і навіть про наявність онкозахворювань. Також підвищене значення даного білка в крові може свідчити про цукровий діабет, про брак фолієвої кислоти і вітаміну В12.

Коли потрібно здавати аналіз на гемоглобін

Здача такого аналізу може знадобитися при ознаках цукрового діабету, а також для комплексної діагностики при вже чіткому діагнозі цукрового діабету (з метою визначення толерантності організму до глюкози). Також даний аналіз призначається для профілактики контролю рівня гемоглобіну і під час вагітності.

Гемоглобін є вкрай важливим елементом, а його патологічне зменшення може стати причиною ламкості волосся і нігтів, лущення і сухості шкіри, блювоти і нудоти, м'язових судом, запаморочень. Більш того, гостра форма анемії, наприклад, призводить до кисневого голодування клітин і, як наслідок, до непритомності і гіпоксії мозку.

Кров на гемоглобін потрібно здавати суворо натщесерце, бажано вранці і в розслабленому, спокійному стані. Напередодні важливо уникати стресів, фізичних навантажень, саун або лазень, гарячих ванн, жирної і гострої їжі, алкоголю. За кілька годин до аналізу важливо не курити, не пити чай або каву.

Норма гемоглобіну у жінок

Норма гемоглобіну для жінок це 120-150 г/л. Однак, даний показник може змінюватися і, наприклад, вже в похилому віці через відповідних змін в організмі, норма буде зовсім інша (після років 70-ти це 117-160 г/л).

Крім того, для жінок, що палять і професійних спортсменок норма верхньої межі може бути і 160 г/л, а у підлітків верхня межа варіюється від 112 до 153 г/л.

Знижена норма гемоглобіну у жінок це більш поширене явище, до речі, ніж підвищена. Така патологія, відзначимо, діагностується приблизно у третини жінок за даними ВООЗ.

Норма гемоглобіну у чоловіків

Норма гемоглобіну у чоловіків це 130-170 г/л, що, як можна помітити, трохи вище, ніж у представниць слабкої статі. Пояснюється це тим, що організм чоловіків здатний на вироблення тестостерону, що обумовлює оперативне зростання м'язової маси. Це, в свою чергу, вимагає більшого кисню в організмі і, як наслідок, кількість еритроцитів і гемоглобіну в крові зростає.

Крім того, у чоловіків немає щомісячних менструацій, а відповідно немає подібної крововтрати, що також пояснює те, що їх норма гемоглобіну вище, ніж у жінок.

Норма гемоглобіну у дітей

Норма гемоглобіну для дітей дещо відрізняється від норми у жінок і чоловіків, з огляду на те, що вона чітко розмежована за віком.

Отже, представлена ​​норма гемоглобіну у дітей в таблиці нижче:

Вік

Норма (г/л)

від 2-х тижнів

125-220

від 2-х тижнів до 1 місяця

115-180

від 1 місяця до 2 місяців

90-130

від 2 місяців до 6 місяців

95-140

від 6 місяців до 1 року

105-140

від 1 року до 5-ти років

100-140

від 5-ти років до 12-ти років

115-150

від 12-ти років

115-160

Норма гемоглобіну у новонароджених недоношених діток протягом першого місяця також знижена, якщо порівнювати з нормою дитини, яка була народжена в термін.

Норма гемоглобіну у вагітних

Рівень даного білка в крові, звичайно ж, може бути знижений під час виношування. Так, норма гемоглобіну у вагітних  це 105-120 г/л. Подібного роду зміни пов'язані з тим фактом, що чимала частка гемоглобіну припадає на зростання самого плоду і плаценти, при тому, що загальний обсяг крові істотно збільшується.

Вагітним і жінкам, що годують важливо забезпечувати себе потрібними мінералами, а зокрема  залізом, слідкуючи за тим, щоб показник гемоглобіну не падав 110 г/л.

Автор:

Терапевт, алерголог, перша категорія, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр