Як вилікувати цистит або чому цистит повертається

27.09.2019Обновлено 26.01.2021

Однією з найбільш поширених урологічних патологій виступає цистит захворювання, пов'язане з дискомфортом знизу живота, частим болючим сечовипусканням. Згідно з даними медичної статистики до 21% населення земної кулі страждають хронічною формою хвороби, а з лікуванням циститу в гострій формі і зовсім хоч раз у житті стикався практично кожен.

При цьому циститом захворіти може кожна людина. Пік звернень до лікаря і необхідність вжиття заходів боротьби з симптоматикою доводиться на жінок у віці 21-50 років до 700 жінок з 1000 хоча б раз перехворіли. Чоловіки ж схильні до розвитку хвороби в набагато меншому відостку  всього 6-8 випадків на 1000 осіб в тому ж віці.

Пояснюється це особливостями фізіологічної будови: у чоловіків уретра, через яку найчастіше проникають хвороботворні мікроорганізми, тонка і довга, а сечовий міхур меншого обсягу. Чоловіки частіше випорожнюються, «вимиваючи» патологічні мікроби. У жінок уретра коротка і широка, і жінкам властиво рідше ходити в туалет, щоб помочитися. Це дозволяє мікроорганізмам безперешкодно проникати, «приживатися» і викликати запалення слизової.

Що таке цистит

Цистит це запалення внутрішнього слизового шару сечового міхура, що виникає з різних причин.

Захворювання проявлюється клінічною картиною різної інтенсивності, і в разі незначно виражених ознак іноді переноситься пацієнтами без звернення до лікаря із застосуванням домашніх засобів народної медицини (які ефективні в якості підтримуючої профілактики і в комплексі з традиційною лікарською терапією циститу, але не як самостійний спосіб).

Проте, якщо є підозра на цистит, лікування необхідно починати негайно, звернувшись до фахівця і пройшовши необхідні обстеження, адже патологія, особливо перейшовша в хронічну форму і регулярно рецидивуюча, доставляє не тільки дискомфорт і знижує якість життя. Цистит загрожує:

 • Поширенням запального процесу на підслизовий шар і стінки органу, в результаті чого порушується його функціональність може з'явитися нетримання сечі;
 • Сходженням (розвивається уретрит) і сходженням (запалюються сечоводи, а потім ниркові патології з розвитком пієлонефриту, тоді до лікування циститу додається ще й боротьба із запаленням нирок);
 • Слабшає місцевий імунітет, послаблюється імунна система в цілому, підвищується частота застуд і ризик розвитку інших хронічних процесів;
 • Масштабний запальний процес небезпечний сепсисом і смертю.

Тому лікування циститу необхідно починати при перших же ознаках, і направлене воно повинно бути не тільки на купірування неприємних симптомів, а й на усунення причин, що його викликали. Також великого значення набуває профілактика.

Перші симптоми циститу

Цистит це захворювання, гострий розвиток або загострення якого характеризується наступними симптомами:

 • Дискомфорт і іноді хворобливість внизу живота, відчуття важкості і переповнення сечового міхура;
 • Позиви до сечовипускання кожні 15-20 хвилин. При цьому сеча виділяється невеликими порціями і відчуття спорожнення не спадає;
 • Часто виникає хворобливість (ріжуча, пекуча) при сечовипусканні;
 • Температура тіла підвищується до 37,5-38°С. Якщо температура вища і погано збивається (або ненадовго), велика ймовірність залучення в запальний процес нирок.

Жінці при перших симптомах циститу захворювання необхідна консультація гінеколога, уролога або терапевта.

Достовірні ознаки циститу виявляються в ході обстеження пацієнта. При гострій формі необхідно здати на аналіз середню порцію сечі і пройти УЗД сечового міхура.

На наявність запалення в сечовому міхурі вказує помутніння, іноді різкий неприємний нехарактерний запах сечі, підвищення кількості лейкоцитів, білок, циліндри, іноді еритроцити.

Діагностика перед лікуванням хронічного циститу, про який можна говорити тоді, коли проблема «поверталася» неодноразово, включає цистоскопію – процедуру огляду внутрішньої поверхні сечового міхура, а також бакпосів на виявлення типу збудника запалення і його чутливість до лікарських препаратів.

Якщо підтверджений хронічний цистит, лікування буде комплексним і відносно тривалим.

Основні причини циститу

Лікування циститубагато в чому залежить від того, чим він викликаний. За етіологією цистит буває:

 • Інфекційний (найчастіше бактеріальний до 95% випадків), викликаний проникненням і активізацією патогенної мікрофлори в слизовій сечового міхура гонококами, кишковою паличкою, хламідіями, а також уреаплазмою, мікоплазмою (що передаються статевим шляхом).
 • Неінфекційний алергічний, променевий, лікарський, травматичний і т.д.

За походженням також розрізняють первинний і вторинний цистит, причини якого слід шукати в спровокувавших розвиток запалення захворюваннях, частіше сечостатевої системи.

До факторів, що провокують рецидиви хвороби через певний проміжок часу «затишшя», відносяться:

 • Ослаблення імунітету, як місцевого, так і загального. Патологічна мікрофлора до певного часу перебуває в «сплячому» стані, стримувана імунною системою. Однак варто імунітету хоч трохи ослабнути і дати невеликий «пролом», як розвивається запалення  чи потрапили ззовні бактерії, мало місце переохолодження та легка застуда і т.д.
 • Порушення в роботі ШКТ, особливо часті тривалі запори.
 • Наявність хронічних вогнищ інфекції і запалень в організмі.
 • Стреси, недосипання, неправильне харчування, недоотримання вітамінів і поживних речовин, зловживання гострою і солоною їжею.
 • Сидячий спосіб життя і роботи, недостатня рухливість і розвиток застійних явищ.
 • Рідкісне випорожнення сечового міхура, затримування сечі.
 • Порушення правил особистої гігієни.
 • Множинні пологи в анамнезі, що викликали опущення сечового міхура.

Як вилікувати цистит

Як вилікувати цистит, а не тільки лише тимчасово полегшити стан і зняти набридливі симптоми, зможе визначити тільки досвідчений лікар після огляду і обстеження. Програма лікування циститу інфекційної етіології передбачає прийом антибіотиків, бактеріостатиків, препаратів протизапального і підтримуюго характеру, а також фітотерапію.

Комплекс лікувально-профілактичних заходів включає корекцію способу життя і харчування, забезпечення і підтримання умов для зміцнення місцевого та загального імунітету.

Автор:

Акушер-гінеколог, вища категорія, Стаж 10 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр