Як відновити мікрофлору кишечника?

24.01.2020Обновлено 14.01.2021

Більше 500 видів бактерій і це тільки в кишечнику! Вражають цифри? Так, саме стільки бактерій живе в нашому кишечнику. Вони мають своє автономне життя, взаємодіють і в цілому створюють те, що ми називаємо мікрофлорою. Простіше кажучи, мікрофлора кишечника – це величезна кількість бактерій, які є «жителями» нашого кишечника і впливають на наше здоров'я. Сам по собі кишечник настільки важливий, що від його стану залежить здоров'я всього організму.

Хоча б раз у житті кожна людина стикалася з ним і починала боротьбу за переважання корисних бактерій. Розповімо докладніше, як відбувається взаємодія бактерій і чому вони, перебуваючи в кишечнику, впливають на здоров'я всього організму.

Причини порушення мікрофлори кишечника

Коли в ньому стає більше шкідливих бактерій, ніж корисних, відбувається порушення. Збій супроводжується різними симптомами, і найпоширеніші: діарея, здуття живота, бурчання, печія, висипання на тілі, запори, здуття. Чому погані бактерії можуть перемогти хороші і корисні?

Причини таких змін:

  • Прийом антибіотиків. На сьогоднішній день це одна з найчастіших причин, а лікування потребує індивідуального комплексу. Лікар робить призначення з урахуванням стану здоров'я всього організму;
  • Кишкова інфекція;
  • Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту (гастрит, коліт, панкреатит і т.д.);
  • Неправильне харчування: коли доводиться буквально ковтати їжу, так як на розмірений її прийом немає часу, коли в раціоні переважають напівфабрикати або фаст-фуд;
  • Хронічна втома;
  • Стреси;
  • Гормональний збій (захворювання ендокринологічної системи);

Як допомагати кишечнику в такому разі? Які продукти мають переважати в раціоні? Чи потрібна дієта? Чи потрібен пробіотик, про який так багато сьогодні говорять?

 


Читати також: "Перша допомога при харчовому отруєнні" Дізнайтеся які симптоми отруєння, що робити при отруєнні їжею, а також, яких заходів вжити для найшвидшого одужання.


Відновлення мікрофлори кишечника

Якщо проблема виникла через прийом антибіотиків, лікар-гастроентеролог «підключить» до лікування спеціальні препарати (пре- і пробіотики). Незначні порушення, викликані неправильним харчуванням, можна скорегувати за допомогою дієти і дотримання деяких норм.

Перше: в харчуванні повинні бути обов'язково білки, жири і вуглеводи. Тобто не повинно бути, наприклад, багато вуглеводів і білків, але повна відсутність жирів. Поняття «збалансоване харчування» передбачає переважання білків, потім – вуглеводи і жири. Але все це повинно поєднуватися в щоденному раціоні.

Більше клітковини! Такий продукт, як шпинат, наприклад – це ваше золоте джерело клітковини. Також додавайте різну зелень, овочі. В ідеалі, клітковина повинна бути в тарілці при кожному прийомі їжі.

Що стосується додаткового прийому препаратів, то лікар може вам призначити пребіотики або пробіотики. У чому різниця? Пребіотики є харчуванням і сприяють зростанню корисної мікрофлори (бактерій). Пребіотики – це свого роду підживлення для здорової мікрофлори. Приебіотики являють собою живі мікроорганізми, це бактерії, дія яких і присутність в кишечнику вивчено. Їх дія спрямована на посилення бар'єрної функції кишечника, усунення шкідливих мікроорганізмів, відновлення здорового травлення.

Раціон повинен бути без солодкого і мучного. Солодке дуже подобається хвороботворним бактеріям, але нам вони не потрібні, тому на час лікування необхідно виключити солодке. Чим замінити? Горіхами і сухофруктами. Якщо в раціоні є дріжджовий хліб – прибрати на час лікування, після повертати тільки поступово і стежити за реакцією організму.

Чи корисний кефір в такому разі? Так, кисломолочні продукти рекомендовані і, в першу чергу, кефір. Кращого всього пити в першій половині дня і навіть натщесерце (на час лікування).

Ще один продукт, про який ми забули згадати: квашена капуста. Вона дозволяє відновити мікрофлору, так як є природним джерел пребы. Цей продукт завжди можна знайти в магазині і навіть приготувати самостійно. Кишечник буде вам вдячний, а разом з ним – весь організм.

Тепер ви знаєте, як покращити мікрофлору кишечника, і зможете допомогти своєму організму. Якщо ви спостерігаєте погіршення або ж дисбаланс викликаний прийомом антибіотиків, обов'язково зверніться за консультацією до лікаря. В даному питанні важливо діяти швидко, а лікування підбирати індивідуально і з урахуванням підтримки всього організму.

 


Записатися на прийом до гастроентеролога

Ознайомитися з цінами та послугами


 

Автор:

Гастроентеролог, дієтолог, Стаж 19 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр