Як правильно промивати ніс і коли це потрібно?

12.12.2019Обновлено 14.01.2021

Така проблема, як закладеність носа, не вважається самостійним захворюванням, а лише симптомом наявності тієї чи іншої хвороби. Але в будь-якому випадку закладеність носа заважає дихати та створює помітний дискомфорт.

Серед причин закладеності носа можуть бути:

 • респіраторні захворювання або інші інфекції;
 • алергія;
 • деякі гормональні порушення (навіть під час вагітності);
 • сухе повітря (недостатньо зволожене);
 • поганий екологічний стан (забрудненість повітря і т. д.);
 • викривлення носової перегородки;
 • поліпи в носоглотці або в носі;
 • побічні ефекти від тих чи інших ліків.

Незалежно від того, який фактор розвитку закладеності носа, частіше за все лікар рекомендує промивання носа, як мінімум з метою відновлення процесу нормального дихання.

Користь такого процесу очевидна. Це зволоження слизової, механічне очищення пазух носа від патогенних мікроорганізмів і частинок пилу, а також багато іншого.

Коли потрібно промивання носа

Найчастіше промивання проводиться сольовим розчином.

Туалет носа здійснюється при необхідності:

 • зволожити слизову оболонку носа, щоб вона не тоншала під дією надто сухого повітря;
 • зменшити набряк;
 • знизити симптоматику алергічного риніту (вимити частинки-алергени з носа, наприклад, при сезонній алергії на пилок);
 • стримати розвиток запального процесу;
 • полегшити дихання при застуді, ГРВІ;
 • знизити ризик бактеріальних та вірусних захворювань (як профілактика).

Профілактичне промивання не менш важливе, ніж промивання за конкретної потреби. А все тому, що подібний процес дозволяє підтримувати здоров'я носових війок (волосків, які ростуть в ніздрях). Дані вії, зволожують повітря, яке потім потрапляє в носоглотку і далі в легені, допомагають нюху і дозволяють затримувати хвороботворні бактерії.

Чим можна промивати ніс

Розчин з сіллю вважається одним з кращих зважаючи на його натуральність. Його цілком можна легко приготувати вдома. Однак в аптеках є спеціальні, вже готові розчини (вони ще називаються ізотонічними або ж фізиологічними/фізрозчини), якими, якщо ви не хочете готувати самостійно, також можна скористатися.

Температура води сольового розчину, якщо ви готуєте його самі, повинна бути близько 36,6 °С. Але, навіть якщо ви купили розчин в аптеці і зберігали його в холодильнику, вийнявши для промивання, його також потрібно нагріти до такої температури, бо холодним промивати не можна.

Якщо потрібно промити ніс при гаймориті, то простий сольовий розчин навряд чи підійде. Гайморит є цілком серйозним запаленням верхньощелепної додаткової пазухи носа, через що промивання в такому випадку краще здійснювати виключно спеціальними розчинами або краплями/спреями, які призначить лікар.

Як правильно промивати ніс

ВАЖЛИВО: під час об'ємного промивання носа під тиском вода може надходити не тільки в сам ніс, але і, наприклад, в носоглотку. Більш того, дана рідина не завжди здатна оперативно евакуюватися через рот або ж іншу половину носа, особливо, якщо він як раз таки закладений. В такому випадку є ризик набряку слизової і навіть попадання рідини в середнє вухо. У цьому випадку може бути занесення мікрофлори в барабанну порожнину, що, в свою чергу, спровокує отит - інфекційне запалення середнього вуха. Важливо знати, як промивати ніс або ж перед цим проконсультуватися з лікарем.

Як промивати ніс фізіологічним розчином або сіллю:

 • для початку варто прийняти правильну позу, нахилившись над ванною або раковиною під кутом 45 градусів (при цьому ніздрі повинні дивитися вниз);
 • потім - трохи поверніть голову так, щоб одна з ніздрів стала вище другої;
 • далі - перед початком промивання - відкрийте рот, бо дихати потрібно буде саме за допомогою рота + рідина не потрапить в середнє вухо через слухову трубу.
 • потім просто помістіть наконечник шприца 20.0 без голки, дітям тільки готовий спрей, тому що анатомічно інфекцію відразу можна загнати в середнє вухо, спрея в верхню ніздрю, вприснувши в неї частину вмісту;
 • важливо: якщо відчули печіння - припиніть процес, приготувавши або взявши пізніше розчин менш концентрований;
 • якщо ж ви робите все вірно, витікати рідина повинна з нижньої ніздрі;
 • по закінченню промивання - акуратно висякаєтеся, протерши потім ніс серветкою.

Чим промивати ніс дитині

І розчин, і техніка виконання в цілому схожі як у дорослих, проте для зовсім маленьких дітей все ж використовуються трохи інші склади. Найчастіше зовсім ще малюкам промивання проводять не сіллю, а готовим флаконом морської води, зі спеціальною насадкою. Вони мають не агресивний склад і не викликають ніякого відчутного дискомфорту у дитини при промиванні.

Дітям промивають ніс просто теплою кип'яченою водою (хоч вона і не робить лікувального ефекту, але допомагає розм'якшити кірки та змити слиз), стерильним фізиологічним розчином, легким розчином морської солі, іноді розчином ромашки або марганцівки і різними спреями або каплями на основі натуральної морської води.


Отоларингологія в медичному центрі R+Medical Network

 

Автор:

Отоларинголог, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр