Лікування грипу

06.11.2020Обновлено 14.01.2021

Грип - респіраторне захворювання, викликане одним чи кількома штамами вірусів  грипу. Вважається однією із найрозповсюдженіших хвороб у світі. Має сезонний характер. Щорічно в Україні реєструється велика кількість випадків грипу, про що свідчить і статистика.

Наприклад, за період 28.10.2019 - 03.11.2019 р. було зафіксовано 147 499 випадків грипу та ГРВІ. А в 202 за проміжок 19-25 жовтня грип та ГРВІ вразили 163 314 людей. Обидва показники нижче епідеміологічного порогу, встановленого в Україні, проте, це не означає, що ми можемо нехтувати правилами профілактики та безпеки.

Кожен з нас достатньо обізнаний із ситуацією про грип. Але завжди варто використовувати лише доказову, коректну інформацію про грип, бути уважним до себе, а також знати, як допомогти собі та своїм близьким у разі виникнення хвороби.

Симптоми та ознаки грипу 

Ми чомусь дуже зневажливо ставимося до цієї вірусної інфекції. Однак, це серйозне захворювання, котре характеризується вираженою симптоматикою, частими ускладненнями, а в окремих випадках - летально.

Перше, що ми повинні навчитися робити - відрізняти грип від застуди та ГРВІ. ГРЗ, до якого ми “звикли” може бути спровоковане більше, ніж 300 видами різних вірусів, у той час, як грип - різними штамами (різновидами) одного вірусу. Перебіг хвороб також має відмінності.

На сайті МОЗ України, а також CDC наведені таблиці, які дозволяють кожній людині проаналізувати симптоми та визначити для себе, на що, найімовірніше, вона захворіла. Цю ж інформацію у Вас завжди уточнюватиме лікар під час прийому для встановлення діагнозу та оцінки важкості процесу.

Додатково коремо виділяються симптоми, які сигналізують про критичний стан хворого. Якщо у Вас або Ваших близьких спостерігається хоча б один із зазначених нижче проявів, Вам необхідна невідкладна медична допомога. 

Симптоми важкого перебігу грипу у дітей:

 • утруднене, пришвидшене дихання;
 • синюшний відтінок шкірних покривів, “блакитні” губи;
 • вдих супроводжується “втягуванням” ребер;
 • біль у грудях;
 • дитині важко рухатися, сильний м’язевий біль;
 • ознаки зневоднення: сухі слизові, плач без сліз, відсутність виділення сечі більше 8-ми годин;
 • надмірна млявість, відмова від взаємодії під час неспання;
 • судоми;
 • температура тіла близька до 40 °С;
 • лихоманка (будь-яка) у дітей віком до 12 тижнів;
 • епізодичні напади кашлю та підвищення температури (перепади краще/гірше);
 • загострення хронічних хвороб.

Симптоми важкого перебігу грипу у дорослих:

 • задишка та ускладнене дихання;
 • біль та тягнучі, стискаючі відчуття в грудях, животі;
 • млявість, непрацездатність, сплутаність свідомості, запаморочення;
 • судоми;
 • тривала відсутність сечовиділення;
 • дуже виражений біль у м’язах;
 • надмірна слабкість, “нестійкість”;
 • епізодичні напади кашлю та підвищення температури (перепади краще/гірше);
 • загострення хронічних хвороб.

Це узагальнений перелік симптомів, при наявності яких Ви маєте терміново звернутися до лікаря чи викликати швидку допомогу. Як і під час будь-якої хвороби, прояви можуть бути індивідуальними. Томі висновки про Ваш стан має робити винятково лікар.

Якщо Ви підозрюєте у себе чи близьких грип, варто записатися до терапевта чи сімейного лікаря, дітей - до педіатра. В R+ Medical Network щоденно приймають кілька спеціалістів, щоб Ви завжди могли отримати кваліфіковану консультацію у разі потреби.

Причина виникнення грипу

Оскільки цей вірус є респіраторним, він передається повітряно-крапельним шляхом - від хворої людини до здорової під час чхання, кашлю чи банальної розмови. “Інфіковані” краплі потрапляють на слизові оболонки здорової людини, проникаючи там в епітелій та продукуючи вірусний білок.

Коли цього білка стає занадто багато в одній клітині, відбувається “захоплення” сусідніх клітин. Таким чином, при зрості кількості вірусного білка, організм вмикає свій захист у вигляді імунітету, а ми відчуваємо всі симптоми хвороби.

Насправді, температура, кашель, чхання, озноб - це нормальна реакція імунної системи на “вторгнення”.

Грип поширюється при відносно близькому контакті. Ви маєте знаходитися поряд з хворим на відстані до 1,8 м (6 футів), щоб вірус від хворого потрапив у Ваш організм.

Інфікування через предмети відбувається надзвичайно рідко. Якщо за мить до цього річ тримав хворий грипом, і відразу передав її Вам, будьте обережні. Не підносьте руки до обличчя, а відразу вимийте з милом.

Як довго заразна людина, що хвора на грип? 

Зазначимо, що реакція організму у різних людей відрізняється. Доросла здорова людина ще кілька днів після зараження може не відчувати будь-яких симптомів, але вже буде розповсюджувати вірус за 1 день до появи перших ознак.

Проте, загальні терміни “заразності”, керуючись особливостями організму, приблизно наступні:

 • за 1 день до перших симптомів та протягом 3-4 днів з початку активної хвороби;
 • за 1 день до перших симптомів, протягом хвороби та ще 5-7 днів після неї;
 • малі діти та люди зі слабким імунітетом можуть залишатися заразними ще тривалий період.

Сезон грипу, зазвичай, співпадає з холодною порою року. Загалом, це жовтень-квітень. Активність грипу та його пік щорічно варіюється. Це залежить, здебільшого, від погодних умов, переміщення населення всередині країни тощо.

Саме тому Вам слід бути насторожі в цей період. Уникати скупчень людей, стежити за способом життя, раціоном харчування та дотримуватися правил гігієни.

Якщо так сталося, що Ви, все ж таки, захворіли на грип, обов’язково зверніться за медичною допомогою, щоб уникнути небажаний наслідків.

Які ускладнення бувають після грипу

Як демонструє практика, більшість пацієнтів одужують уже за кілька днів, інколи - хороба триває до 2-х тижнів. Але в окремих випадках розвиваються і серйозні ускладнення після грипу:

 • бронхіт;
 • пневмонія;
 • інфекції вуха та носових пазух;
 • міокардит (запалення міокарда);
 • енцефаліт (запалення головного мозку);
 • міозит, рабдоміоліз (запалення м’язевих тканин).

Якщо Ви спостерігаєтесь у терапевта в R+ Medical Network, при виявленні перших підозр на ускладнення після грипу, терапевт/педіатр скерує Вас до профільного спеціаліста для отримання додаткової консультації і діагностики.

У випадку ураження лор-органів (отит, гайморит, ларингіт, фронтит тощо) Вам потрібна буде консультація отоларинголога.

При наявності задишки, тягнучого болю за грудиною обов’язково відвідайте кардіолога для виконання кардіограми, ЕХО серця.

При ураженні нервової системи Вам обов’язково допоможе невролог. А при постійному болю у м’язах, відчуттях, коли суглоби “крутять”, запишіться н априйом до невролога.

Який саме спеціаліст Вам потрібен, уточнюйте у свого терапевта чи педіатра.

Коли потрібно звертатися до лікаря?

Якщо коротко відповідати на це запитання, то: при перших  ознаках захворювання. Як тільки Ви відчули нездужання, різко “підскочила” температура тіла, Вас “ламає”, знобить, постійно хочеться спати, є вірогідність, що це - грип. Відповідно, час йти до лікаря або записатися на он-лайн консультацію.

Якщо Ви вирішили “спостерігати за собою” кілька днів, а ситуація погіршується або ж не настає покращення, не втрачайте часу, звертайтесь до спеціаліста.

Якщо ж Ви належите до групи ризику, Вам слід записатися до терапевта чи сімейного лікаря вже зараз.

До групи ризику належать:

 • особи після 65-ти років;
 • вагітні жінки;
 • діти віком до 5-ти років;
 • люди з імунодефіцитом, онкозахворюваннями;
 • люди, які страждають на хронічні захворювання (діабет, кардіопатологія, астма тощо).

Лікування грипу в R+ Medical Network

В медичних центрах R+ по вул. Є. Коновальця, 34А (Печерськ) та вул. В. Касіяна, 2/1 (Теремки) щоденно приймають високопрофесійні терапевти та пдеітари. Ви можете вибрати для візиту будь-який зручний час.

Прийом ведеться за попереднім записом. Щоб записатися на консультацію, обов’язково зателефонуйте до нашого контакт-центру, і Вам запропонують доступні для візитів варіанти.

Під час прийому лікар ретельно огляне Вас, а також поставить кілька питань стосовно перебігу хвороби, наявності супутніх, хронічних діагнозів, Ваших схильностях і навіть спадквовсті. Рекомендуємо надавати вичерпні відповіді на всі запитання. Це допоможе лікарю швидко та коректно визначити тактику лікування.

Для підтвердження діагнозу “Грип” Вам можуть рекомендувати пройти експрес-тест на грип. Це короткочасна маніпуляція, що проводиться відразу на місці. Для цього використовується індивідуальна тест-система, здатна визначити в капілярній крові наявність вірусу грипу А та В.

Далі, залежно від симптоматики, Вам будуть призначені препарати чи додаткова діаогностика.

Зазначимо, що при легкій формі медикаментозна терапія не рекомендована. Вам будут призначені ліки, дія яких спрямована на зняття симптоматики: для зниження температури, боротьби з болем в м’язах і тілі, головним болем чи іншими проявами.

Якщо ж грип протікає в середньоважкій чи важкій формах, можуть використовуватися спеціальні противірусні препарати, наприклад, озельтамівір, занамівір та ін. Раціональність використання даних медикаментів, а також дозування Вам вкаже лікар на підставі результатів огляду та обстеження.

Для додаткової діагностики в наших медичних центрах передбачено все. Ви можете пройти і комп’ютерну томографію легень, лор-органів, УЗД, ЕХОкг, ЕКГ, здати лабораторні аналізи та ін.

Наша терапевт-алерголог Ганжа Тетяна Валеріївна стверджує, що найкращий метод лікування - це профілактика грипу. Усі терапевти та педіатри R+ є доказовими лікарями. Тому вони однозначно будуть рекомендувати зробити щеплення від грипу.

Зверніть увагу, що штами грипу у вакцинах відрізняються в кожному сезоні. Тому завжди проводити вакцинацію перед початком “пори грипу” - восени.

До наших терапевтів часто звертаються з поширеними питаннями щодо вакцин проти грипу. Ми коротко надамо відповіді на кілька.

Чи можна щепитися від грипу в R+?

Так, ми проводимо вакцинацію від грипу всім віковим групам пацієнтів. Попередньо перед введенням вакцини Вакцини Вас обов’язково огляне терапевт/педіатр, і визначить, чи немає протипоказів для щеплення.

Чи небезпечне щеплення від грипу?

Відповідь однозначна - безпечна. Вакцина містить інактивований (майже мертвий) вірус, який виконує винятково роль “тренажера” для Вашої імунної системи.

Тимчасові незначні поствакцинальні реакції протягом 72 годин після щеплення вважаються нормою.

Це можуть бути:

 • біль в місці ін’єкції;
 • нездужання, втомлюваність;
 • підвищення температури;
 • головний біль.

Якщо Вам ці відчуття створюють дискомфорт - приймайте “препарати резерву” (парацетамол, ібупрофен” у визначеній лікарем дозі для зниження температури чи зняття больового синдрому.

Кому можна робити щеплення від грипу? 

Існує дуже малий відсоток людей, яким протипоказана вакцинація проти грипу. Тут, більш за все, навпаки - люди з хронічними захворюваннями мають бути вакциновані через підвищений ризик зараження грипом та розвитку важких ускладнень внаслідок нього.

А якщо узагальнити: щеплення від грипу потрібне всім.

Чи гарантує вакцинація, що я 100% не захворію на грип?

На жаль, ні. Але Ваш організм буде “знайомий” з вірусом та готовий до боротьби з ним. Як Ви можете прочитати в інструкції до будь-якої вакцини від грипу, якщо після щеплення Ви все ж таки захворієте на грип, то в легшій формі та з низьким ризиком розвитку ускладнень.

Окрім рекомендованої вакцинації, Вам слід щодня здійснювати профілактичні заходи. Точніше, зробити це своїм способом життя, щоб залишатися здоровими.

Профілактика грипу

 • уникайте тісного контакту з людьми, навіть, якщо у них відсутні респіраторні симптоми. Ставимось до всіх, особливо, в період епідемії коронавірусу, як до потенційно інфікованих;
 • якщо Ви відчуваєте нездужання, залишайтесь вдома, ізолюйтеся від оточуючих. Використовуйте засоби індивідуального захисту, якщо знаходитеся в одному приміщенні з іншими людьми без можливості повної ізоляції;
 • використовуйте окремий посуд, рушники;
 • дотримуйтеся правил особистої гігєни.Частіше мийте руки. Не залишайте предмети, якими користуєтесь, у загальних місцях;
 • обробляйте часто використовувані предмети спиртовмісними антисептиками;
 • підтримуйте температуру у приміщенні 18-22 градусів при вологості в межах 50-55%;
 • часто провітрюйте приміщення.

Ми щиро надіємось, що Ви та Ваша сім’я будете здоровими. А за потреби лікарі R+ завжди готові допомогти подолати грип та інші вірусні захворювання.

 

Автор:

Кардіолог, терапевт, Стаж 9 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр