Грип 2020: чим небезпечний цей грип?

25.09.2019Обновлено 14.01.2021

Записатися у лист очікування на вакцинацію від Грипу Ви можете вже зараз за номером 0800 307 103

Наступний епідемічний сезон грипу та ГРВІ очікується в Україні вже зовсім скоро. Сезон розпочнеться з настанням холодів. Згідно з прогнозами, з першого жовтня почнуться захворювання. Максимальні рівні захворювання починаються з грудня і коли учні з зимових канікул повертаються до школи.

Цієї осені та взимку українцям будуть загрожувати чотири штами вірусу. За розрахунками Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, упродовж нового епідемічного сезону в Північній півкулі циркулюватимуть віруси грипу, подібні до:

 • A/Brisbane/02/2018 (H1N1)-подібний вірус;
 • A/Kansas/14/2017 (H3N2)-подібний вірус;
 • B/Colorado/06/2017 (лінія B/Victoria/2/87);
 • B/Phuket/3073/2013 (лінія B/Yamagata/16/88).

Які симптоми грипу?

Грип завжди починається раптово та бурхливо — хворий може точно вказати час початку симптомів. Інкубаційний період при грипі дуже короткий – від зараження до перших клінічних проявів зазвичай проходить 1-2 доби. На тлі гарного самопочуття швидко підвищується температура тіла до 39-40ºС, з’являється сильний головний біль, біль у м’язах, суглобах, очних яблуках, світлобоязнь, рясне потовиділення. Дещо пізніше (на 2-3 добу) приєднуються сухий кашель, задуха, закладання носу, незначна нежить. У разі тяжкого перебігу грипу можливі судоми, галюцинації, носові кровотечі, блювання. Тоді як при звичайному ГРВІ гарячка та озноб поступаються місцем іншим неприємним симптомам, таким як сильний нежить, чхання, біль у горлі, температура тіла інколи буває вищою за 38,5ºС.

Грип небезпечний своїми ускладненнями

Можливі виникнення первинних і вторинних ускладнень. Первинні пов'язані із впливом самого вірусу – тяжкі форми пневмоній, що розвиваються в перші дві доби з моменту захворювання та є причинами смерті пацієнтів. Вторинні ускладнення розвиваються на 4-5 добу при нашаруванні бактеріальної флори. Серед них найбільш поширеними є гайморити, фронтити (запалення придаткових пазух носа), отити (запалення вух), пневмонії (запалення легень), бронхіти (запалення бронхів), менінгоенцефаліти (запалення мозку та його оболонок) та інші.

З метою профілактики грипу варто:

 • уникати скупчень людей – аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, при тому що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів. Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій;
 • регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини;
 • повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням;
 • мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;
 • користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості як одноразові серветки можна використовувати туалетний папір.

Вакцинація

На сьогодні єдиний доведений ефективний спосіб протистояти грипу – це вакцинація. Імовірність того, що після вакцинації проти грипу людина захворіє на грип є, але не висока. Основна мета вакцинації – запобігати розвитку ускладнень і тяжкому перебігу захворювання. Тобто, щеплені можуть захворіти на грип, але захворювання у них буде перебігати легше, ніж у нещеплених, і, як правило, без ускладнень.

Чи може щеплення, зроблені торік, захистити від захворювання в цьому епідсезоні? Чи має сенс вакцинуватися щорічно? Імунітет після вакцинації зберігається близько року і тільки до тих штампів вірусу, що входять до складу вакцини. Але вірусам грипу притаманна висока мінливість, у зв'язку з чим щорічно з'являються нові штами. Тому грипом людина може хворіти кілька разів у житті. Склад вакцин змінюється щорічно і відповідає штамам, які будуть циркулювати в цьому епідсезоні. Тому вакцинуватися проти грипу потрібно щорічно до початку епідсезону.

Імунітет на вакцинацію виробляється через 1 місяць після введення вакцини. Тому оптимальними термінами для проведення вакцинації є жовтень-листопад місяць до початку епідсезону.

Для дорослих та дітей старше 9 років вводиться 1 доза вакцини. Для дітей до 9 років, яким раніше не проводили щеплення від грипу, необхідно ввести 2 дози вакцини з інтервалом 4 тижні.

Усі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, які належать до груп ризику. Для цих людей грип становить найбільшу небезпеку, а вчасна регулярна вакцинопрофілактика здатна врятувати життя.

До груп ризику входять:

 • діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);
 • вагітні жінки;
 • люди віком від 65 років;
 • люди з надмірною вагою;
 • хворі на діабет;
 • хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
 • хворі на хронічні захворювання легенів;
 • люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
 • люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.

Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво зменшує шанс одужати без ускладнень, а часто – вижити.

Крім того, існують професійні групи ризику:

 • медичні працівники,
 • вчителі й вихователі,
 • продавці,
 • водії громадського транспорту,
 • усі, хто працює в багатолюдних місцях.

У цих людей немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.

Записатися у лист очікування на вакцинацію від Грипу Ви можете вже зараз за номером 0800 307 103

Автор:

Терапевт, алерголог, перша категорія, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр