Фарингіт: симптоми та лікування

14.01.2020Обновлено 14.01.2021

Біль в горлі здатний різко знизити якість життя. Причиною стає запалення слизової оболонки глотки, що виникає в силу різних провокуючих чинників. Це фарингіт – тільки на перший погляд невинна патологія терапевтичного і отоларингологічного характеру.

Що таке фарингіт?

Про те, що таке фарингіт, насправді знає кожен. Захворювання вражає пацієнтів різного віку, незалежно від статі, соціального статусу. Важливо при перших неприємних симптомах відвідати лікаря, отримати консультацію, почати грамотне лікування, складене на основі даних огляду і аналізів.

Саме по собі захворювання для життя не є небезпечним. Але якщо не почати лікування фарингіту, який може розвинутися в комплексі з простудним захворюванням або як самостійна патологія, або практикувати неграмотне самолікування домашніми засобами, можуть розвинутися ускладнення через поширення інфекції і запального процесу.

Ускладнення фарингіту:

  • Тонзиліт (ангіна);
  • Отит – особливо часто розвивається у пацієнтів дитячого віку;
  • Синусит;
  • Ларингіт, трахеїт, бронхіт;
  • До того ж, йде ослаблення імунної системи організму;

Класифікувати запалення лімфоїдної тканини горла і м'якого піднебіння можна за наступними критеріями:

  • За характером перебігу – на гострий і хронічний;
  • З причин виникнення – вірусного, бактеріального, грибкового, алергічного, травматичного (механічне пошкодження тканин), хімічного (подразнюючу дію різних речовин) характеру;
  • За формою прояву – катаральний і гнійний з ерозіями (характерні для гострого процесу, хоча катаральний буває хронічним), гранульозний фарингіт (гіпертрофічний) і атрофічний (характерні для хронічного процесу);

Симптоми фарингіту

Перед тим як лікувати фарингіт, необхідно провести діагностику, оцінити наявні симптоми. Гострий і хронічний фарингіт симптоми і клінічну картину протікання має різні.

Гострий розвивається стрімко після впливу на слизову тканину горла агресивного фактора. Може відчуватися сухість в глотці, першіння, розвивається кашель, легкий біль при ковтанні. Температура при фарингіті гострої форми підвищується до 37,5-38°С. Візуальний огляд покаже виражену гіперемію.

А ось якщо присутній дискомфорт, відчуття кому, біль в горлі при ковтанні без температури, помірна гіперемія, але більш виражений, нападоподібний кашель, то, швидше за все, рецидивувала хронічна форма. Також при загостренні хворому хочеться постійно ковтайти скупчення слизу, який, як правило, без гною, але трохи каламутний.

Однак, якщо болить задня стінка горла, відчувається загальна слабкість, це не обов'язково гострий або хронічний фарингіт – симптоми можуть бути схожими з початковими стадіями інших патологій. Так навіть фото горла при ларингіті і фарингіті при непрофесійному погляді можуть бути схожими. Найкраще рішення – звернення до терапевта (сімейного лікаря, педіатра) або профільного спеціаліста ЛОРа (лікар отоларинголог). Лікар проведе фарингоскопію (огляд), візьме мазок, збере анамнез і призначить необхідне лікування.

Причини виникнення фарингіту

Гострий фарингіт провокується впливом інфекційних агентів (потрапляють на слизову ззовні, поширюються гематогенним і лімфогенним шляхом, а також запалення може розвинутися внаслідок непролікованого карієсу, запалення ясен), травмуванням слизової і більш глибоких тканин (хірургічні втручання, потрапляння стороннього предмету). Також провокуючими факторами є тютюнопаління, «опік» алкогольними напоями тощо.

Загострення хронічної форми відбувається внаслідок створення «сприятливих» умов: локальне переохолодження слизової, пересихання, вплив подразнюючих речовин (тютюнового диму, закидання в глотку шлункового соку і ін.). Також хронічний фарингіт провокується затяжними ринітами, зловживанням судинозвужувальними препаратами для відновлення носового дихання.

лікування фарингіту

Лікування фарингіту

Розвинувся або рецидивував фарингіт, лікування визначається його типом і етіологією. У загальних рисах лікування фарингіту у дорослих і маленьких пацієнтів за принципом не відрізняються. Різниця лише в дозуванні препаратів і особливості фізіології. Також при лікуванні фарингіту у дітей замість полоскання можуть застосовувати з 3 років зрошення горла.

Лікування має призначати тільки лікар після консультації. З дитячим фарингітом вкрай важливо звернутися до дитячого отоларинголога, так як для самих маленьких пацієнтів захворювання може протікати досить агресивно.

Автор:

Отоларинголог, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр