Якщо у дитини алергія: що робити?

27.09.2019Обновлено 11.01.2021

В останні роки широке поширення набувають алергічні реакції у дітей, що виявляються як патологічна відповідь дитячої, сформованої імунної системи на ті чи інші чинники та речовини. При цьому алергія у дитини захворювання, до лікування якого варто поставитися серйозно, адже патологія зовсім не така нешкідлива, як може здатися:

 • Алергічні прояви на шкірних покривах, які представлені на фото в інтернеті, є не тільки косметичною проблемою, здатною негативно позначитися на становленні самооцінки, комунікативних навичках дитини, але і доставляти фізичний дискомфорт свербіж, біль;
 • Виникаючі осередки роздратування на шкірі і слизових при пошкодженнях через розчісування при сильному свербінні, можуть ставати причиною проникнення інфекцій в шкіру, кров;
 • Контактуючи знову і знову з організмом, подразник з разу в раз ще більше послаблює його, пригнічуючи імунну систему, викликаючи ряд інших зрушень, що провокують розвиток цілого букету хронічних захворювань, до яких відносяться проблеми з ШКТ, ендокринною системою, бронхіальна астма та ін.;
 • Реакція на алерген може бути настільки сильною і швидкою у вигляді набряків слизових (особливо гортані) і анафілактичного шоку, що можна просто втратити дитину за лічені хвилини.

Виникає алергія у дітей через певні збої імунної системи, недосконалість ендокринної системи, ферментативної недостатності (в таких випадках варто говорити про непереносимість тих чи інших продуктів, речовин, сполук), захворювань ШКТ, а також в результаті певних психосоматичних порушень. Також схильність до алергій і захворювань алергічного характеру передається у спадок (при алергії у батька, особливо матері, ймовірність того, що з'явиться алергія у дитини, досягає 80%).

Щоб полегшити стан малюка, своєчасно вжити заходів, запобігти небезпечні наслідки, зберігши високу якість життя дитини, необхідно стежити за насторожуюючими проявами, не пускати все на самоплив і пройти лікування, програма якого визначається конкретним видом і особливостями алергії.

Яка алергія у дітей буває

Алергічна реакція або непереносимість тих чи інших подразників, які в нормі не повинні сприйматися організмом як небезпечні, може проявлятися різними способами і виникати у відповідь на контакт з різними симптомами. Це дозволяє класифікувати алергію у дітей за основними видами:

 • Харчова алергія або непереносимість певних продуктів або речовин, що входять до складу цих продуктів. Досить часта форма, що виникає через збої в роботі ЖКТ, зловживання майбутньою матір'ю продуктів з високим аллергизирующим потенціалом, грубих помилок в організації харчування дитини. У малюка найчастіше спостерігається дерматит, екзема, кольки, диспепсія і розлад шлунку.
 • Алергія на пилок квітучих рослин (поліноз). Як правило, розвивається до 6-8 років і проявляється головним болем, ринітом, сльозотечею, рінокон'юнктівітом, кашлем.
 • Алергія на домашніх тварин, а саме на специфічний білок, що міститься в слині, сечі, шкірі кішок, собак і деяких інших вихованців. Тому навіть породи тварин з відсутністю вовняного покриву можуть викликати або посилити реакцію.
 • Реакція на домашній пил, в якому містяться мікроорганізми – пилові кліщі.
 • Реакція на укуси комах, змій.
 • Реакція на деякі медикаментозні препарати.
 • Алергія на холод.
 • Алергія у дитини, спровокована паразитарними інвазіями.

Кваліфікований дитячий алерголог визначить тип алергії, допоможе виявити конкретний алерген або їх групу, розробить план індивідуальної лікувальної програми, оптимальний для конкретного юного пацієнта.

Симптоми алергії у дитини

Розпізнати патологічну реакцію у малюка і звернутися за допомогою до фахівця, тим самим іноді врятувавши дитині здоров'я, допоможе знання основних симптомів і ознак, які, в залежності від виду патології, можуть бути різні і виявлятися поодиноко або комплексно:

 • Алергічні симптоми з боку распіраторної системи затяжний (більше тижня) риніт з прозорим напіврідким секретом, дискомфорт в придаткових пазухах носа, закладеність через набряклість слизової, свербіж в носі і часте чхання.
 • Шкірні прояви можуть виглядати як почервоніння шкіри, висипи, плями, пухирі, папули, мокра екзема на обличчі, по тілу, в складках. Часто такі дефекти сверблять, турбують. Нерідкий набряк м'яких тканин, небезпечною формою якого вважається набряк Квінке, особливо гортані, а також внутрішні набряки. Як правило, алергія на обличчі у дитини в цілому вважається одним з найбільш ранніх симптомів розвитку захворювання.
 • З боку ШКТ алергія у дитини або харчова непереносимість проявляються, як правило, блювотою, діареєю (що загрожує зневодненням), відрижкою, нудотою, болем, різями в животі, метеоризмом.

Нерідко відзначаються загальне нездужання: слабкість, головний біль, ломота в суглобах. Характерними проявами виступають недокрів'я, носові кровотечі, примхливість, дратівливість, порушення сну, апетиту.

Що робити, якщо виявили алергію у дитини

Що робити, якщо є підозри на алергію у дитини? Перш за все, необхідно проаналізувати, що могло спровокувати реакцію, перервати контакт алергену з дитячим організмом, і звернутися до дитячого алерголога. Лікар проведе огляд, збере детальний анамнез, призначить необхідні дослідження:

 • Дослідження калу на глистяні інвазії та аналіз крові на інших паразитів;
 • Мазки, зіскрібки зі слизової, з шкіри;
 • Шкірні алергопроби для виявлення конкретних алергічних агентів;
 • Імунологічні дослідження крові.

Рідше, після визначення конкретних алергенів, призначаються провокаційні проби, щоб зрозуміти, як саме організм реагує на роздратування і підібрати терапію.

Лікування алергії у дітей

Лікувати алергію у дитини потрібно обов'язково. Не варто сподіватися на те, що дитина «переросте», адже високий ризик істотного посилення проблеми і втрати здоров'я, втрати можливості жити повноцінним життям і нормально розвиватися. При цьому раннє виявлення і лікування патології в дитячому віці при досягненнях сучасної медицини дають впевнено сприятливі прогнози.

Лікування спрямоване на купірування неприємних симптомів, профілактику рецидивів і погіршення ситуації, а також на корекцію збоїв в роботі організму. Програма комплексна і багатоетапна, що включає корекцію способу життя і харчування (виключення контакту з алергенами), при необхідності дотримання спеціальної дієти (без алергенів, але збалансованої і багатої), прийом антигістамінних і протизапальних препаратів.

 

Автор:

Терапевт, алерголог, перша категорія, Стаж 12 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр