Ерозія шийки матки. Чи існує такий діагноз?

30.09.2019Обновлено 14.01.2021

Скільки жінок різного віку чули на прийомі у гінеколога діагноз ерозія шийки матки? А що це таке і що з нею потрібно робити? Спробуймо розібратися.
Спочатку оговоримо, що собою являє шийка матки. Це нижня частина матки доступна для огляду при проведенні гінекологічного обстеження. Шийка матки — це циліндр, який має цервікальний канал та два отвори, один з яких відкривається в порожнину матки, а інший в піхву. На зовнішній поверхні шийки матки розташований багатошаровий плоский епітелій, а в цервікальному каналі — циліндричний епітелій.

Отже, в більшості випадків діагноз ерозія шийки матки не зовсім вірний. Адже справжня ерозія — це дефект слизової оболонки, який виникає внаслідок механічного чи хімічного травмування (як наприклад садно на коліні після падіння). Вона зустрічається досить рідко, не потребує специфічного лікування і загоюється самостійно в середньому протягом двох тижнів.

І в більшості випадків, ерозія яку діагностує гінеколог є ектопією циліндричного епітелію або несправжньою ерозією. Ектопія циліндричного епітелію принципово відрізняється від справжньої ерозії. Адже це не дефект слизової оболонки, а розташування циліндричного епітелію (який в нормі розташований в цервікальному каналі) на поверхні шийки матки. При огляді лікар бачить це у вигляді червоної плями навколо зовнішнього отвору цервікального каналу. Ектопія може бути у жінки з народження або з'являтися з віком, наприклад після пологів.

Прояви ектопії циліндричного епітелію

Як же може проявлятися ектопія циліндричного епітелію? Це можуть бути кров'янисті виділення зі статевих шляхів поза менструацією, після статевого контакту. Вона не проявляється болем, зудом чи збільшенням кількості виділень.

Чи потребує цей стан дообстеження та лікування?

Кожна жінка (незалежно діагностована в неї ектопія чи ні) до 30 років щороку має здавати ПАП-тест, а після 30 років ПАП-тест + аналіз на вірус папіломи людини.  ПАП-тест або цитологічний скринінг — це метод цитологічної діагностики передракових захворювань шийки матки та ранніх стадій раку. При відсутності патологічних змін в ПАП-тесті додаткові обстеження не проводяться. Якщо ж в ПАП-тесті виявлені відхилення від норми Вам порекомендують зробити кольпоскопію і біопсію шийки матки. За індивідуальними показаннями лікар може запропонувати Вам додаткові обстеження (наприклад обстеження на інфекції, які передаються статевим шляхом).
Ектопія циліндричного епітелію шийки матки не є патологією та при відсутності клінічних проявів, при відсутності патологічних змін в ПАП- тесті чи при проведенні кольпоскопії, не потребує лікування.

Автор:

Акушер-гінеколог, вища категорія, Стаж 10 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр