Ендопротезування суглобів

12.04.2021Обновлено 14.04.2021

Ендопротезування суглобів - хірургічне втручання, спрямоване на заміну пошкодженої кісткової тканини ендопротезом. Штучний суглоб виконує всі покладені функції здорового з'єднання.

Операцію проводять при використанні методів цементної і безцементного фіксації. Цементна фіксація штучного суглоба проходить при використанні кісткового цементу (поліметилметакрилату). Такий тип фіксації застосовують пацієнтам в залежності від віку, стану кісткової тканини, виду ураження суглоба та інше.

Ендопротезування кульшового суглоба

Ендопротезування суглобів - 1

Ендопротезування кульшового суглоба проводять при коксартрозах 3 стадії, асептичних некрозах голівки стегнової кістки, пухлинних процесах, псевдоартрозі, переломах кістки.

Протези кульшового суглоба являють собою технологічно складний елемент, який складається з наступних складових:

 • Чашка (вертлюжна частина). Виготовляють з титану з пластиковим або керамічним вкладишем;
 • Стегнова частина. Замінює головку і шийку кульшового суглоба. Методика проведення ендопротезування кульшового суглоба безпосередньо пов'язана з віком пацієнта:
 • Пацієнтам до 65 років показано безцементне ендопротезування;
 • Хворим, у віці від 65 до 80 років, рекомендують тотальний ендопротез з цементною фіксацією;
 • Після 80 років рекомендують монополярний протез.

Безцементний тип фіксації штучного суглоба рекомендую більш молодим пацієнтам. Оскільки, тканини кульшового суглоба залишаються досить міцними. Обмежене навантаження на оперовані кісткові з'єднання дозволить тканинам поступово з'єднуватися з суглобом протеза.

Ендопротезування колінного суглоба

Операція здійснюється при деформуючому артрозі 3 ступеню, дисплазії суглобів, асептичному некрозі, неправильно зрослого з'єднання стегнової і великогомілкової кісток, що викликано травмою або переломом.

Під протезом колінного суглоба розуміють конструктивний елемент, який складається з наступних частин:

 • Стегнова частина (виконана з титану);
 • Великогомілковий елемент (виготовлений з полімеру на титановій основі);
 • Надколінна частина (виконана з полімеру).

У віці старше 60 років рекомендується повне ендопротезування колінного суглоба. Але, незалежно від віку, хірург визначає загальний стан пацієнта, інтенсивність супутніх болей, рівень рухливості. Усе в комплексі впливає на вибір типу ендопротезування.

Велика частина моїх пацієнтів бажають повного зникнення болю і підвищення рівня активності після заміни суглобів. Однак, тотальне ендопротезування не дозволить зробити більше того, що міг пацієнт до початку артриту. Після ендопротезування рекомендується уникати командного спорту, піднімання важких предметів (понад 25 кг).

Ендопротезування гомілковостопного суглоба

Заміна гомілковостопного суглоба найчастіше здійснюється при артрозах в суглобі стопи, інфекційних ушкодженнях, травмах.

Протез виробляють з титану. Рухома серцевина виконана з поліетилену. Ендопротез гомілковостопного суглоба складається з трьох частин:

 • Компонент, що вставляється в стегнову кістку;
 • Деталь, що формує таранну кістку;
 • Металевий сердечник.

При ендопротезуванні гомілковостопного суглоба на таранну кістку одягається спеціальна кришка з титану. Поверхню великогомілкової кістки накривають пластиною. Сердечник, необхідний для нормального руху суглоба між кістками, залишається у вільному положенні. Ендопротезування проводять під загальним або місцевим наркозом.

Після операції та періоду відновлення допускається їзда на велосипеді, плавання, біг підтюпцем, біг на лижах. В цілому, наші пацієнти отримують набагато більше можливостей, ніж до ендопротезування.

Ендопротезування плечового суглоба

Проводиться при остеоартриті, інфекціях плеча, травмах і переломах, ревматичних захворюваннях, які призводять до негативних змін опорно-трофічної тканини.

Протез складається з металевої частини, яка заміщає кулясту плечову головку, і м'якого, але міцного поліетиленового компонента, який виконує функцію природної хрящової тканини в суглобі.

При ендопротезуванні плечового суглоба можуть бути замінені лише хрящові тканини або голівка разом з суглобовою западиною. Окремим видом операцій визначають реверсивний тип ендопротезування. У даному випадку компоненти протеза міняють місцями, що дозволяє швидко відновити функцію плечового суглоба.

Протягом двох років після заміни суглоба на штучний, понад 70% пацієнтів відзначають високі результати і повне купірування болю. Інша частина зазначає результат як задовільний.

Ендопротезування ліктьового суглоба

До операції приводять артрити, остеопороз, переломи, травми зі зміщенням кісток. Ендопротез ліктьового суглоба має пов'язану конструкцію, що складається з титанової ніжки та плечового компонента. Остання деталь розробляється індивідуально для правого та лівого боку. Сам протез служить не так довго, як інші. Високий ступінь навантажень значно скорочує його період використання. Тому, найчастіше, ендопротезуванню ліктьового суглоба піддають пацієнтів старше 65 років.

Важливо відзначити, що ліктьові суглоби набагато рідше піддають ендопротезуванню. Це пов'язано з недостатньою кількістю досліджень, отриманих після заміни суглобів. Для молодих людей ендопротезування ліктьового суглоба відкладають в останню чергу.

Ендопротезування променево-зап'ястного суглоба

Деформації суглобів, давні вивихи, хронічні запалення, біль, що не піддається полегшенню, є основними причинами ендопротезування променево-зап'ястного суглоба.

Штучний суглоб є складною конструкцією, що складається з гнучких трубок з потовщенням на кінцях. Кожна трубка закріплюється в протезі кисті за допомогою гвинта. Ендопротез має пристрій блокування тросів у вигляді порожньої циліндричної деталі. Все в комплексі формує роботу штучного променево-зап'ястного суглоба.

Ендопротезування променево-зап'ястного суглоба проводять пацієнтам старше 60 років, оскільки протез не передбачає високих фізичних навантажень. В медицині відомі випадки ендопротезування пацієнтів молодого віку. Така операція призначається дуже рідко, коли переваги її проведення перевищують всі ризики.

Якщо пацієнтам було призначено ендопротезування в суглобах ліктьового або тазостегнового з'єднання, то спершу проводять роботу з великими кістками. Ендопротезування лучезапястного суглоба проводять на останньому етапі.

Ендопротезування суглобів кисті

Основною причиною ендопротезування слугує ревматоїдний артрит. Дана методика не використовується, як можливість відновлення рухливості суглобів кисті після отриманих травм. Оскільки, в такому випадку, часто страждають і сухожилля. Травми суглобів кисті є одним з протипоказань до ендопротезування.

Ендопротези суглобів кисті виготовляють з титану, кераміки та силікону. Методика ендопротезування суглобів кисті заснована на установці протеза в кістку, який фіксується м'якими тканинами.

Даний тип ендопротезування частіше спрямований на категорію пацієнтів старшого віку. Оскільки протез не передбачає фізичної активності.

Ендопротезування суглобів стопи

Ендопротезування суглобів стопи часто проводиться, як етап корекції плоскостопості або при артрозах. Застосовують керамічний ендопротез. Сучасні протези суглобів стопи мають аналогічну будову з поверхневим ендопротезом коліна. Фіксація компонентів штучного суглоба проводиться пресовим методом.

Дещо раніше хірургічна корекція суглобів стопи була спрямована лише на видалення ураженої ділянки, що виключає рух загалом. Сучасні технології ендопротезування дозволяють пацієнтам повністю повернутися до активного життя.

Автор:

Інші записи блогу
19.04.2021
Гіменопластика Продовжити читати
19.04.2021
Стимуляція овуляції Продовжити читати
12.04.2021
Кольпіт (вагініт) Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:

вул. В. Касіяна, 2/1
Пн-Сб:  08:00 – 20:00
Нд: 08:00 – 18:00

вул. Є. Коновальця, 34-А
Пн-Сб:  09:00 – 19:00
Нд: вихідний

Контакт-центр
Пн-Пт: 08:00 – 21:00
Сб-Нд: 08:00 – 20:00

вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр