Ендометріоз

28.09.2020Обновлено 14.01.2021

Ендометріоз - захворювання репродуктивної системи у жінок, яке супроводжується розростанням ендометрію (слизової оболонки матки) за межі матки. Відповідно, при ендометріозі тканини ендометрію можуть бути виявлені в яєчниках, черевній порожнині, сечовидільній системі, органах ШКТ і т.д.. Дуже часто патологічні тканини розповсюджуються на яєчники, фаллопієві труби, зовнішню поверхню матки.

ВИДЕО: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/endometriosis#vm_A_46b66e17

Захворювання естроген-залежне (залежить від гормону естрогену), що призводить до найбільшого ураження жінок у віковій категорії 25-35 років.

 

Якщо розглядати статистику, можна стверджувати, що проблема розповсюджена, адже від 2% до 10% жінок репродуктивного віку мають дану патологію.

Дуже часто ендометріоз виявляється причиною безпліддя. Джерело такої взаємозалежності активно досліджується вже тривалий час. При обстеженні жінок з встановленим непліддям, у 25-40% діагностується ендометріоз. При якісному лікуванні спостерігається стабілізація фертильності та репродуктивного здоров’я.

Класифікація ендометріозу

Існують декілька систем градації та класифікації ендометріозу. Різні дослідницькі групи та асоціації пропонують свої критерії для оцінки важкості та ступеня складності ендометріозу.

Так, Американська Асоціація Репродуктивної Медицини (American Society of Reproductive Medicine (ASRM)) розробила бальну систему оцінювання:

I етап (1-5 балів)
 • Мінімальний
 • Кілька поверхневих імплантатів
II етап (6-15 балів)
 • Незначний
 • Велика кількість глибоких імплантатів
III етап (16-40 балів)
 • Помірний
 • Велика кількість глибоких імплантатів
 • Невеликі кісти в одному або обох яєчниках
 • Наявність плівкових злук
IV етап (> 40 балів)
 • Важка форма
 • Велика кількість глибоких імплантатів
 • Великі кісти в одному або обох яєчниках
 • Множинні щільні злуки

Також існує класифікація ендометріозу, що базується на локалізації захворювання - його анатомічному розташуванні. Дана градація запропонована Фондом Ендометріозу Америки. Вважається, що при використанні такої класифікації гінеколог має більш точну інформацію щодо важкості та обширності уражень.

Розрізняють:

 • генітальний ендометріоз - при виявленні тканин ендометрію на статевих органах (геніталіях) пацієнтки;
 • перитонеальний ендометріоз - при інфільтрації в стінку черевної порожнини. Одна з найбільш безпечних форм захворювання з мінімальним ступенем ураження;
 • ендометріоз яєчників - ендометріоїдні кісти, утворені тканиною ендометрію, в яєчниках. Ця форма потребує термінового лікування, оскільки загрожує подальшим розповсюдженням захворювання на органи малого тазу з руйнуванням здорових тканин;
 • глибокий інфільтративний ендометріоз (DIE I, DIE II) - одна з важких форм захворювання, що характеризується ураженням органів, розташованих в зоні тазу: пряма кишка, матка, яєчники та ін. При DIE II може спостерігатися розповсюдження ендометріоїдної тканини за межі тазу: в легені, кишківник, діафрагму тощо;
 • змішаний ендометріоз виникає в ускладнених випадках при серйозному ураженні систем та органів, розміщених як в зоні малого тазу, так і поза нею.

Симптоми ендометріозу 

У різних пацієнток захворювання протікає індивідуально. Відповідно, клінічні прояви також індивідуальні.

Серед загальних симптомів ендометріозу виділяють:

 • альгодисменорею - порушення менструального циклу, які супроводжуються переймоподібними, схожими на ниття, нападоподібними болями внизу живота, інколи - нейровегетативними порушеннями (дратівливістю, головним болем, втомлюваністю, сприйнятливістю до зовнішніх факторів - запахам, звукам, інформаціям тощо). Даний прояв спостерігається у 40-60% жінок, що пояснюється підвищеним тиском та кровоточивістю кіст, що викликає скорочення гладких м’язів судин матки;
 • біль в області малого тазу постійна або ж пов’язана зі зміною фаз менструального циклу. З таким проявом звертаються до 25% пацієнток. Це пов’язано з виникненням запалень і злукових процесів в уражених ділянках;
 • біль, викликаний статевим актом, при сечовиділенні чи дефекації. Характерна при розповсюдженні ендометріозу за межі матки, у піхву, прямокишковий тракт і т.д.;
 • анемія, підвищення температури в межах 37,1-38,0 °C;
 • непліддя, нерезультативні спроби завагітніти.

В медичній мережі R+ Medical Network R+ Medical Network працюють провідні гінекологи-репродуктологи, акушери-гінекологи: Квашенко Валентина Павлівна, Громова Олександра Леонідівна, Сапожак Інна Миколаївна, котрі “ведуть” пацієнток з непліддям. При цьому, при адекватній діагностиці та проведенні необхідного лікування, у великої кількості пацієнток з цим діагнозом настає вагітність протягом 6-12 місяців після проведеної терапії чи оперативного втручання.

Як ми вже зазначили, всі клінічні прояви абсолютно індивідуальні, і вимагають точного, всебічного обстеження. В медичних центрах R+ на базі двох підрозділів функціонує, як консультативно-діагностична, так і хірургічна гінекологічна служба, де ви отримаєте весь комплекс послуг.

Методи діагностики ендометріозу в R+Medical Network

При підозрі на ендометріоз, виявленому під час огляду на гінекологічному кріслі, лікар може призначити додаткові інструментальні та лабораторні дослідження для верифікації процесу.

Керівник хірургічної служби R+, кандидат медичних наук, онкогінеколог, хірург-гінеколог Олександр Ярославович Шевага про діагностику ендометріозу говорить наступне:

“Ендометріоз - дуже неприємна та серйозна хвороба. Встановити діагноз, нажаль, можливо тільки інвазивним методом - виконуючи забір біопсійного матеріалу при цистоскопії, колоноскопії, лапароскопічному втручанні та ін. Таким чином, ми отримуємо тканину з ураженої ділянки, яку далі направляємо на гістологічне дослідження. Тільки за результатами гістології можливо точно стверджувати, що у пацієнтки є ендометріоз.

Будь-які неінвазивні методи (УЗД, КТ, МРТ, огляд) нам дають тільки припущення - підозру на ендометріоз. І ми зобов'язані підтвердити або ж спростувати наявність діагнозу для визначення майбутньої тактики лікування в кожному конкретному випадку.”

В R+ Medical Network доступні наступні методи діагностики ендометріозу:

 • гінекологічний огляд, під час якого лікар пальпує органи малого тазу для виявлення кіст, аномалій будови. При визначенні подібних змін обов’язково проводиться додаткова діагностика;
 • УЗД органів малого тазу (УЗД ОМТ) трансвагінальне і трансабдомінальне. Ультразвук дає можливість з високою точністю візуалізувати зміни в тканинах, знайти кісти, вузли, утворення різного характеру, аномалії розвитку чи набуті деформації, патології. Завдяки УЗД лікар може визначити ендометріоми (кісти, викликані ендометріозом), їх розмір та локалізацію. Це дуже важливо надалі для хірурга, який буде проводити лікувально-діагностичну лапароскопію;
 • комп’ютерна томографія (КТ) - один з найбільш точних і високоінформативних методів рентгенологічної діагностики, під час якої можна отримати пошарові зображення (томограми) тканин і оргнів досліджуваної анатомічної ділянки.

У Печерському підрозділі R+ встановлений шістандцятизрізовий сучасний томограф SOMATOM go. Now (Siemens). Апарат виконує “зрізи” товщиною до 1 мм, завдяки чому без уваги не залишається жодна ділянка в зоні обстеження.

На підставі отриманих КТ-знімків і опису томограм, гінеколог може зробити висновки про наявність того чи іншого захворювання, ступеня його важкості та складності перебігу.

КТ для пацієнта є повністю комфортним, займає мінімум часу,, ну супроводжується будь-якими втручаннями;

 • лапароскопія - “золотий стандарт” в діагностиці ендометріозу. Тільки цей метода на 100% надасть відповідь хірургу, чи є у пацієнтки ендометріоз.

Лапароскопія - хірургічний метод діагностики, який проводиться в умовах відділення “Хірургії одного дня” в медичному центрі R+ на вул. Касіяна, 2/1 в м. Києві.

Метод полягає у формуванні незначних отворів в черевній стінці, через які вводяться інструменти з відеокамерою. Це дає можливість повністю оцінити ситуацію, візуально побачити зміни, утворення тощо.

При потребі може проводитися і взяття матеріалу для дослідження з виявленої патологічної ділянки, і хірургічне лікування лапароскопічним методом (видалення новоутворень, уражених тканин та ін.);

 • ендоскопічні методи діагностики: гістероскопія, цистоскопія, колоноскопія, ректороманоскопія. залежно від локалізації ендометріозу, буде рекомендована одна з зазначених процедур.

Олександр Ярославович ділиться власним досвідом, розповідаючи про один з останніх випадків звернень:

Зараз в нашому денному стаціонарі знаходиться молода жінка, у якої підозрюють ендометріоз сечового міхура. Ми виконали цистоскопію, взяли матеріал для гістологічного дослідження. За результатами будемо визначати, як діяти далі”;

 • лабораторна діагностика. Сюди можуть належати і аналізи крові на біомаркери, і патогістологічні дослідження тканин. Який із варіантів потрібен саме Вам, визначить лише Ваш гінеколог. 

Вся команда гінекологів R+ наполегливо рекомендує жінкам звертати увагу на власне самопочуття і регулярно відвідувати свого лікаря. Саме своєчасна діагностика дозволяє результативно лікувати ендометріоз, запобігти безпліддю, розповсюдженню на суміжні органи і тканини, трансформації уражених клітин в рак.

Методи лікування ендометріозу в R+Medical Network

Оскільки ендометріоз - це захворювання, пов’язане з порушенням гормонального балансу, лікуванням займається гінеколог-ендокринолог спільно з іншими спеціалістами. 

Залежно від перебігу хвороби, ступеня важкості, передбачено кілька варіантів лікування ендометріозу:

 • медикаментозна терапія, яка може складатися з: гормональних препаратів, нестероїдних протизапальних засобів, фітопрепарати і вітаміни. Препарати та тривалість курсу визначаються індивідуально гінекологом-ендокринологом на підставі багатьох факторів: від самопочуття, віку пацієнтки до результатів гістологічного дослідження матеріалу;
 • хірургічне лікування. При неефективності чи недоцільності медикаментозної терапії, може бути рекомендований оперативний шлях розв’язання питання.

В R+ Medical Network хірурги-гінекологи застосовують один з найбільш щадних, сучасних методів хірургії - лапароскопічний. Як зазначалося вище, через невеликий розріз в черевній порожнині вводиться лапароскоп з оптикою і світловодом. Після ретельного візуального огляду (зображення виводиться на монітор з високою роздільною здатністю) хірург може за допомогою додаткового інструменту і лапароскопа видалити нарости, кісти, утворені ендометрієм.

Лапароскопія дозволяє зберегти цілісність і функціональність органів, тканин. Це ідеальний варіант для жінок, які планують народжувати у майбутньому.

Лапаротомія також може бути рекомендована у більш складних випадках. Це більш обширна операція, ніж лапароскопія. Виконується розріз черевної стінки, після чого хірург-гінеколог отримує доступ до органів.

При стрімкому прогресуванні ендометріозу у пацієнток, старших за 40 років, також використовують радикальний метод оперативного лікування - екстирпацію матки з придатками (видалення);

 • комбіноване (змішане лікування) - суміщення хірургічного та медикаментозного методів.

Підсумовуючи, вкотре просимо Вас уважно ставитися до свого здоров’я. Якщо Вас регулярно турбують болі  нижній долі живота, спостерігається порушення менструального циклу, часті закрепи або ускладнене сечовиділення, терміново зверніться до свого гінекологи.

Гінекологи в R+ Medical Network знаходяться сторожі здоров’я пацієнток, і готові бути поруч з Вами завжди.

Автор:

Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, Стаж 18 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр