Cиндром сухого ока

15.10.2019Обновлено 14.01.2021

Синдром сухого ока являє собою зміни, що відбуваються на поверхні рогівки і кон'юнктиви через відсутність або низьку якість сльозової рідини. В результаті, поверхня ока погано зволожена, що може викликати дискомфорт, проблеми із зором і травми рогівки і кон'юнктиви. Даним синдромом страждає 20% населення Землі і вражає майже 100% людей зрілого віку.

Синдром сухого ока викликає подразнення, свербіж, почервоніння, відчуття чужорідного тіла або піску на поверхні ока, а також може супроводжуватися станом втоми, тяжкості повік або сльозотечею, відчуттям порушення «фокусування» і т.д.

Хоча може здатися суперечливим, але рясна сльозотеча викликана недостатнім зволоженням очей. Наш організм захищається шляхом «затоплення» поверхні очей сльозовою рідиною низької якості, що не містить необхідних поживних речовин і захисних факторів. Найчастіше синдром сухого ока супроводжується порушенням продукції Мейбомієвими залозами — видозмінені сальні залози які знаходяться по краю повік і виділяють спеціальний секрет, мейбомиевого секрету, який немов «жировий килим» покриває зверху слізну плівку від випаровування і потрапляння дрібних частинок з повітря, які дратують рогівку очей.

Коли слізні залози не виділяють достатньої кількості слізної рідини для належного зволоження ока, пацієнт може відчувати сухість в оці, відчуття піску, чужорідного тіла, подразнення, свербіжу, інтенсивного сльозовиділення.

Серед найбільш поширених причин цього явища виділяються:

  • Зниження секреції внаслідок віку — є найбільш поширеною причиною захворювання;
  • Гормональні зміни у жінок (вагітність, прийом протизаплідних засобів і менопауза);
  • Екологічні фактори, особливо середа з великою кількістю випаровування (вітер, кондиціонер, обігрівачі, ін.);
  • Тривале читання, користування комп'ютером і смартфоном, оскільки знижується кількість моргання і слізна рідина не розподіляється належним чином в оці, збільшуючи її випаровування.
  • Деякі системні захворювання (синдром Шегрена, ревматоїдний артрит, червоний вовчак, ін.);
  • Використання контактних лінз;
  • Деякі хірургічні операції;
  • Деякі захворювання поверхні очей, які залишають рубці;

Діагностується синдром сухого ока зазвичай за симптомами. Також проводяться ряд інструментальних методів діагностики. З основних повноцінний огляд офтальмолога з проведення «тесту на інтенсивність сльозовиділення» + мейбографія — єдиний спосіб побачити залози всередині повік, які виробляють секрет.

Рекомендації офтальмологів націлені впершу чергу на відновлення виділення слізної рідини з достатнім вмістом корисних елементів, замісна терапія препаратами штучної сльози, так само при застої або недостатній продукції мейбомієвого секрету, рекомендації з масажу повік. На ринку величезна кількість препаратів з різним вмістом і з різною цільовою точкою дії, але тільки офтальмолог може рекомендувати конкретні групи препаратів для ефективного лікування.

Виявлення та лікування хвороби на ранніх стадіях, є вкрай важливим, тому рекомендується проходити періодичні офтальмологічні огляди.

Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр