Що таке мамографія і для чого вона потрібна

24.09.2019Обновлено 14.01.2021

Інформативність методу мамографії дозволяє визначити пухлиноподібні утворення доброякісного або злоякісного характеру на ранніх стадіях. За допомогою мамографічного обстеження більш ніж в 86% випадків вдається визначити пухлинні новоутворення. Але головна перевага цього методу ‒ виявлення більш ніж в половині випадків раку на ранніх стадіях, коли мамолог не в змозі виявити пухлину при пальпації, а сама жінка не відчуває будь-яких змін.

Мамографія ‒ це неінвазивне дослідження молочних залоз, яке показано щорічно всім жінкам починаючи з 40-річного віку, а також при наявності в одній або обох молочних залозах вузлів, ущільнень, змін шкіри, виділень з сосків.

Мамографія рекомендована також всім жінкам з хронічними гінекологічними захворюваннями.

Дослідження необхідне для ранньої діагностики різних пухлинних захворювань молочних залоз, воно проводиться в амбулаторних умовах і являє собою різновид рентгенівського знімка. Отримане зображення записується на DVD-диск , при потребі роздруковується на плівку.

Знімок робиться в двох проекціях, щоб можна було точно визначити місцезнаходження новоутворення, якщо воно буде знайдено. Оскільки симетрія є одним з факторів діагностики, завжди слід проводити дослідження обох молочних залоз.

Крім злоякісних новоутворень, мамографія виявляє ряд доброякісних пухлин, серед яких:

  • мастопатія;
  • кальцинати;
  • фіброаденоми;
  • кісти.

Мамографія виявляє наявність змін в тканинах молочних залоз, дозволяє оцінити їх розміри, характер і поширеність на ранніх стадіях. Результат дослідження може бути позитивним, негативним, хибнопозитивним або псевдонегативним.

Мамографія, результати якої були описані як позитивні, може додатково вимагати проведення УЗД, МРТ, біопсії тощо.

Щоб зменшити ймовірність помилки при дослідженні, рекомендовано: в день дослідження виключити користування дезодорантами, антиперспірантами, оскільки солі алюмінію, які вони містять, можуть відбитися на мамограмі у вигляді мікрокальцинатів. Щоб отримати краще зображення, дослідження включає легке здавлювання грудей апаратом, але воно не повинно бути надмірним. Якщо є результати попередніх досліджень, їх необхідно надати для порівняння.

Автор:

Рентгенолог, Стаж 7 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр