Що показує біохімічний аналіз крові

28.11.2019Обновлено 14.01.2021

Що таке біохімія або біохімічний аналіз крові - це лабораторний діагностичний метод дослідження, забір якого робиться амбулаторно або в стаціонарі. Показання для проведення такого аналізу, як біохімія крові, можуть носити як безпосередньо діагностичний характер, так і профілактичний (з метою запобігання різних патологій заздалегідь).

Для того, щоб те, що показує біохімічний аналіз крові, було достовірним, а підсумковий результат дослідження, відповідно, коректним, даний аналіз повинен здійснюватися вранці і строго натщесерце. Крім того, напередодні важливо виключити алкоголь, жирну їжу, фізичні навантаження і стресові ситуації. Через те, що розшифровка абревіатур біохімічного аналізу крові проводиться в індивідуальному порядку, вона повинна здійснюватися лише компетентним в даній області фахівцем.

Біохімічний мінімальний або ж розгорнутий аналіз крові рекомендований як профілактична кампанія, необхідна для раннього діагностування різних захворювань, а також для контролю стану здоров'я людини в цілому. Нерідко такого роду дослідження призначається і при інфекційних або ж соматичних захворюваннях, а також на етапі клінічного одужання в перебігу захворювання. Так, навіть без явних симптомів біохімію крові рекомендовано робити планово раз на рік.

ЦІКАВО: вся наша діяльність обумовлена ​​біохімічними процесами в організмі, що викликає відповідні зміни в складі крові. А норми, на які слід орієнтуватися при розшифровці, складені, виходячи з вивчення впливу на людину різноманітних факторів. Забір крові в даному випадку проводиться вранці натщесерце і навіть деякі несерйозні зміни в ритмі життя людини можуть спровокувати різку зміну складу крові. Наприклад, з огляду на пробіжки за автобусом або ж випитої вранці чашки кави, показники можуть, хоч і незначно, але перевищити межу норми, що спричинить за собою неправильні висновки про стан здоров'я людини. Саме тому важливо дотримуватися правил підготовки до аналізу.

Далі більш детально розберемо питання, що таке біохімічний аналіз крові і що туди входить.

Чим відрізняється біохімічний аналіз крові від загального

Біохімічні показники крові, звичайно ж, відмінні від показників звичайного загального аналізу. І загальний, і біохімія, показують стан здоров'я людини в цілому, однак біохімічний дає можливість дати оцінку роботи кожного внутрішнього органу і отримати інформацію про те, який рівень мікроелементів, а також який метаболічний обмін (білковий, вуглеводний і ліпідний). Загальний же аналіз крові дає можливість оцінити рівень гемоглобіну, а також колірний показник крові, кількість еритроцитів в ній, тромбоцитів і лейкоцитів.

Біохімія крові, як комплексна лабораторна діагностика, є більш інформативною, ніж загальний аналіз крові, але в принципі і на той, і на той аналіз є свої конкретні свідчення. Відзначимо, що, виходячи з біохімічних показників складу крові, здійснюється первинна діагностика функціонування таких органів, як нирки, печінка, підшлункова і багатьох інших.

Біохімічний аналіз крові: показання

Біохімія, як для дорослого, так і для дитини важлива для визначення практично будь-яких патологічних процесів, через що призначається практично однією з перших в плані діагностичних заходів. Її можуть призначити, як для підтвердження або спростування того чи іншого можливого діагнозу, так і безпосередньо під час самого лікування. В такому випадку показники біохімії крові виступають в якості контролюючих ефективність застосовуваної терапії.

Прямим показанням для біохімічного аналізу крові зазвичай є необхідність зафіксувати повну картину стану здоров'я при захворюваннях:

 • шлунково-кишкового тракту;
 • серця;
 • гепатобіліарної (печінка, жовчні протоки і жовчний міхур) і ендокринної (підшлункова, щитовидна залоза і наднирники) систем;
 • крові;
 • нирок;
 • опорно-рухового апарату.

Біохімічний аналіз крові: підготовка

Щоб біохімія була достовірною, важливо напередодні здійснити потрібну для подібного аналізу підготовку. Підготовка до біохімічного аналізу крові полягає у виключенні наступного:

 • їжі (за 7-10 годин до здачі матеріалу);
 • куріння (мінімум за пару годин, бажано навіть раніше);
 • незвичних і надмірних фізнавантажень, а також стресових потрясінь;
 • алкоголю (за добу);
 • і навіть жувальної гумки вранці перед здачею.

Проведення такого аналізу передбачає забір матеріалу у вигляді венозної крові, яка береться з ліктьової вени. Іноді при недоступності відповідного місця через опіку або ж травми, наприклад, забір крові робиться за допомогою вен в іншому місці. Важливо, що місце проколу має також готуватися, обробляючи антисептичним спеціальним препаратом. Сама кров поміщається тільки в стерильну суху пробірку. Обсяг же взятої на аналіз крові орієнтовно 5-10 мл. На стан людини така крововтрата впливу не робить, так як вона незначна. Вірна ж розшифровка результатів аналізу - запорука вірно поставленого діагнозу і, як наслідок, ефективності призначеної терапії.

Біохімічний аналіз крові: розшифровка

Розшифровка біохімічного аналізу крові повинна здійснюватися лише компетентним у цій галузі фахівцем для чіткої інтерпретації того, який стан організму досліджуваного людини на поточний момент. Інтерпретація проводиться на підставі загальноприйнятих норм і виявлених показників пацієнта. Відзначимо, що норма біохімічного аналізу крові перевіряється, виходячи із середньостатистичних показників, на які впливають і вік людини, і наявність хронічних захворювань в анамнезі, і прийом тих чи інших лікарських препаратів, і багато іншого. Біохімічний аналіз крові при вагітності, наприклад, може і зовсім відрізнятися від аналізу жінки не в положенні. Варіюватися показники в такому випадку можуть через наявність в крові підвищеного холестерину або ж гемоглобіну.

Що саме входить в біохімічний аналіз крові відображається у відповідній таблиці. Зазвичай там показники у вигляді:

 • білірубіну (непрямого, прямого і загального);
 • креатиніну, сечової кислоти і сечовини;
 • білків (альбуміну, гликированного гемоглобіну, а також міоглобіну та іншого);
 • вуглеводів (глюкози і фруктозаміну);
 • ферментів;
 • ліпідів;
 • а також великої кількості вітамінів і неорганічних речовин за типом заліза, фосфору, фолієвої
 • кислоти, кальцію, магнію, калію і т. п.

Важливий і той факт, що по закінченню даного дослідження можуть бути призначені і деякі інші додаткові аналізи для диференціації або уточнення вогнища патологічного процесу, а також його причини виникнення.

Переваги біохімії крові

Біохімія крові, як досить-таки інформативний аналіз, має масу переваг, в порівнянні як мінімум із загальним аналізом крові. Як же переваг виступає можливість:

 • спостерігати за перебігом хронічних недуг в динаміці;
 • визначати ефективність застосовуваної терапії з метою її коригування при необхідності;
 • оцінювати функціонування, а також правильність розвитку внутрішніх органів;
 • виявляти причину багатьох патологій, що, власне, полегшується процес призначення лікування;
 • фіксувати фактори ризику для здоров'я пацієнта в цілому;
 • уточнювати діагноз або навіть ставити його вперше.

У якості основних переваг проведення такого роду аналізу, як біохімія крові, доступність дослідження, відсутність протипоказань і будь-яких ризиків і, як наслідок, безпека подібного методу. Крім того, такий аналіз передбачає можливість в комплексі оцінити стан організму людини (в тому числі окремих його систем і органів), а також оперативно отримати підсумкові результати.

Цікавий і той факт, що сьогодні, роблячи біохімію крові в будь-якій приватній клініці, підсумковий результат можна отримати онлайн, а саме - по електронній пошті. Це істотно заощаджує час і дозволяє ще більшій кількості людей стежити за своїм здоров'ям, не забуваючи про профілактичні заходи.

Аналіз біохімії крові проводиться як по розширеному, так і за мінімальним профілем - все залежить від клінічної картини, а також призначення лікаря. Здійснити біохімічний аналіз крові в Києві можна в медичному центрі R +.

Провести такого роду дослідження безпосередньо з метою профілактики рекомендовано 1 раз в рік, якщо немає будь-яких свідчень або скарг раніше. Крім того, рекомендується нові і попередні (минулорічні, наприклад) показники порівнювати для можливості коригування способу життя або інших чинників. Тим, у кого є в анамнезі ті чи інші хронічні хвороби, здійснювати контролюючий біохімічний аналіз коштує трохи частіше. Найчастіше робити біохімію крові варто і тим, хто хоч і не має хронічні патологічні процеси в організмі, але знаходиться в групі ризику, а саме - має багато зайвої ваги (ожиріння), веде нездоровий спосіб життя (зловживає алкоголем або курінням), мало рухається і т. д.

Автор:

Акушер-гінеколог, вища категорія, Стаж 10 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр