Чим страшна аритмія серця

27.09.2019Обновлено 14.01.2021

Провідне місце серед серцево-судинних захворювань, діагностованих у людини, займає аритмія серця, що представляє собою стан, при якому порушується ритм і в цілому функція серця.

Причин, які провокують чинники, а також форм і ступенів прояву даного порушення в роботі серцево-судинної системи чимало, тому значення «аритмія» вважається загальним, збірним, а при постановці діагнозу і виборі лікування потребує детального уточнення того, який тип, механізм виникнення патології, яка причина захворювання.

У ряді випадків відхилення не є небезпечними, тимчасові і навіть можуть розглядатися як варіант норми при тих чи інших фізіологічних станах. Однак в більшості випадків це небезпечне захворювання, здатне приводити до тяжких, навіть трагічних наслідків. Так за статистикою до 15% випадків смертей у людей із захворюваннями серця відбуваються через важкі аритмії серця.

Тому, якщо дорослому або дитині після діагностики поставлений діагноз аритмія серця, лікування має бути розпочато негайно. Це дозволить попередити або скоротити ризик смертельно небезпечних станів, зберігши здоров'я і високу якість життя.

Що таке аритмія серця

Загальновизнаною, еталонною нормою роботи серцевого м'яза вважається стабільний синусовий ритм з частотою серцевих скорочень від 60 до 90 ударів в хвилину, хоча норма частоти залежить від віку. Так, наприклад, у немовлят ЧСС (частота серцевих скорочень) досягає 110-140 ударів/хв., і у дітей норма може бути вищою, ніж у дорослих. Все, що не вкладається в поняття норми, називається аритмією порушенням ритму. У кардіології цьому відведено окремий великий розділ аритмологія.

Розбираючись в тому, що таке аритмія серця більш детально, варто розуміти, що в основі патологічних відхилень лежать порушення в утворенні і можливості проведення серцевими структурами електричних імпульсів. Синусовий ритм говорить про злагоджену нормальній роботі всіх структур, а порушення про дисфункції в тій чи іншій мірі в тому чи іншому відділі або вузлі.

Без адекватного лікування аритмія серця може призводити до тяжких наслідків:

 • Підвищення ризику інфарктів міокарда як наслідок;
 • Розвиток гострої і хронічної серцевої недостатності через неспроможність серцевого м'яза і значних некомпенсованих порушень функції перекачування крові;
 • Розвиток набряку легенів;
 • Виникнення тромбозу і ризику тромбоемболії;
 • Зупинка серця.

Тому при перших же підозрах на порушення серцевого ритму, необхідно отримати консультацію, пройти огляд і обстеження, визначити наявність, форму і ступінь патологічних відхилень, і з урахуванням індивідуальних особливостей організму розробити оптимальний план лікування. Все це входить в послуги кардіолога, який знає всі особливості таких видів аритмических порушень як:

 • тахікардія (ЧСС більше 90 ударів/хв.);
 • брадикардія (ритм слабкий менше 60 ударів/хв.);
 • екстрасистолія (поява в ритмі позачергових, «зайвих» скорочень, через що виникає значний дисбаланс і дисгармонія роботи всіх камер і структур серця);
 • миготлива аритмія (порушення імпульсопровідності окремих ділянок міокарда і м'язових волокон, через які вони починають скорочуватися хаотично, тим самим викликаючи дисбаланс і навантаження на серце);
 • блокади ланок імпульсопровідної системи міокарда (деякі ділянки зовсім перестають скорочуватися або розвивається функціональна недостатність атріовентрикулярного вузла, ніжок або пучка Гіса) і поразки синусового вузла як центрального елементу, керуючого злагодженою роботою передсердь і шлуночків з підтриманням правильної послідовності та інтенсивності їх скорочень.

Перші симптоми аритмії серця

Збої в системі кровообігу і кровопостачання (в тому числі харчування і постачання киснем) життєво важливих органів, що викликаються такою патологією як аритмія серця, симптоми обумовлюють відповідні:

 • поява задишки сильної і довгої, яка не проходить після незначних навантажень або зовсім спонтанної без видимих ​​причин;
 • відчуття серцебиття, до якого нерідко додаються почуття завмирання серця, переміжне з прискореними або НЕ ритмічними скороченнями;
 • виникнення загрудинного болю;
 • погіршення самопочуття слабкість, запаморочення, непритомний стан;
 • відчуття задухи;
 • набряки на ногах

Приступ нерідко супроводжується панічними психічними станами, страхом.

На перших стадіях при мінімальних відхиленнях і компенсаторної здатності організму, симптоматика не виражена, і лише на кардіограмі або за даними холтер-ЕКГ можна помітити відхилення і своєчасно вжити необхідних заходів, попередивши великі неприємності. Тому відвідувати кардіолога, особливо при наявності проблем з серцево-судинною системою у близьких родичів, а також при схильності впливу негативних факторів навколишнього середовища, необхідно регулярно з профілактичною метою.

Причини і лікування аритмії

У такого захворювання як аритмія серця причини різноманітні і складні.

Тільки кваліфікованому фахівцю під силу встановити всі причинно-наслідкові зв'язки і підібрати ефективне лікування аритмії серця, спрямоване на корекцію серцевого ритму.

У боротьбі з аритмією серця допомагає корекція способу життя, харчування, раціоналізація фізичних навантажень, лікувальна фізкультура, корекція психоемоційного стану.

Автор:

Кардіолог, терапевт, Стаж 9 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр