Чим загрожує гастрит: симптоми, причини, лікування

24.09.2019Обновлено 14.01.2021

Найбільш поширеними проблемами здоров'я сучасного людства є проблеми шлунково-кишкового тракту, або гастроентерологічні. При цьому до 80% випадків всіх гастроентерологічних захворювань становить гастрит патологія, яка в останні 20 років значно «помолодшала». Якщо аж до 1980-х років на це захворювання страждали пацієнти переважно зрілого та похилого віку, то сьогодні такий діагноз нерідко ставлять навіть дітям.

Багато хто «уживається» з хворобою роками, не звертаючись до лікарів, займаючись самолікуванням. У підсумку вилікувати захворювання не вдається, а тільки лише в кращому випадку тимчасово приглушити симптоми, тоді як хвороба може повільно, але впевнено прогресувати. При цьому гастрит далеко не нешкідливий.

Що таке гастрит

Гастрит узагальнена назва групи захворювань, обумовлених запаленням слизової оболонки шлунка і, нерідко, дванадцятипалої кишки. Запальний процес, що протікає в слизовій шлунка, порушує її функціональність, може поступово поширюватися на сусідні тканини, зачіпаючи безпосередньо стінки шлунка і дванадцятипалої кишки — пояснює лікар-гастроентеролог Бутько Інна Сергіївна.

Наслідки нелікування захворювання негативно позначаються на якості життя (через біль, дискомфорт, проблеми з травленням, необхідністю дотримуватися обмежень) і навіть можуть загрожувати їй:

 • В осередках запалення можуть утворюватися виразки — розвивається виразкова хвороба, що важко піддається лікуванню. Шанси на повне усунення її наслідків і відновлення організму вкрай низькі.
 • Ерозивне пошкодження стінок травних органів робить тканини уразливими перед впливом шлункового соку і соків в дванадцятипалій кишці. Шлунково-кишковий тракт починає руйнувати сам себе, виразки поглиблюються, що може призводити до прориву — найнебезпечнішого стану, при якому великий ризик загибелі від перитоніту або кровотечі.
 • Навіть якщо половина дорослого населення планети протягом довгих років хворіють на гастрит і проходять курси підтримуючої терапії тільки в період загострень, захворювання поступово веде до витончення стінок органів шлунково-кишкового тракту, що підвищує ризик їх розриву, перфорації.
 • Порушується функціональність органів шлунково-кишкового тракту. Відхилення кислотності секрету, порушення вироблення ферментів гарантують проблеми з переварюванням їжі і засвоєнням речовин. Це прямий шлях до порушення метаболічних процесів, зниження імунітету, розвитку ряду інших хронічних захворювань інших органів і систем.
 • Головною небезпекою захворювання є можливість трансформації запального (особливо ерозійного) процесу в злоякісний. Виникає рак шлунка, який може торкнутися інших життєво важливих органів, розташованих поруч. Навіть оперативне лікування буде ускладненим.

За формою перебігу захворювання розрізняють гострий і хронічний гастрит. Гостра форма виникає різко, протікає з яскраво вираженими симптомами, проявляючись, як правило, фактично відразу після початку впливу факторів, що викликають запалення.

Хронічний гастрит симптоми має менш виражені, приглушені, а тому на проблему часто «закривають очі» і відкладають візит до лікаря «в довгий ящик», втрачаючи дорогоцінний час і послаблюючи своє здоров'я.

Чим раніше записатися до гастроентеролога і почати курс лікування, тим швидше буде досягнуто стабільних і позитивних результатів позбавлення від хвороби, виключені її небезпечні наслідки.

Гастрит: причини

Гастрит — захворювання поліетіологічного характеру, тому на запит «гастрит причини» можна отримати цілий ряд відповідей.

За етіологією розрізняють:

 1. Гастрит, викликаний бактерією Helicobacter pylori (Хелікобактер пілорі), становить до 80% випадків уповільненого з періодичними загостреннями хронічного запалення.
 2. Рефлюкс-гастрити (причина — дуоденогастральний рефлюкс) — до 10-15% випадків. В основі лежить підвищення внутрішньопорожнинного тиску в ДПК, в результаті чого в шлунок закидається вміст кишечника: жовчні кислоти, лізолецитин, кишкові ферменти. Часто такий гастрит розвивається після операцій на шлунку або після видалення жовчного міхура.
 3. Аутоімунний гастрит (1-5%) — агресія організму на свої ж клітини. Часто поєднується з іншими аутоімунними захворюваннями — аутоімунний тиреоїдит, гепатит і з В12-дефіцитною анемією. В цьому випадку виявляються антитіла до парієтальних клітин, фактору Кастла.
 4. Особливі форми хронічного гастриту (1%): еозинофільний, гранулематозний, радіаційний і лімфоцитарний. Відзначається зв'язок з алергічними захворюваннями, бронхіальною астмою, екземою, целіакію, хворобою Крона, саркоїдозом, туберкульозом, деякими грибковими та паразитарними захворюваннями. Радіаційна форма є наслідком радіоактивного випромінювання або проявом хронічної променевої хвороби.
 5. Хімічні та лікарські гастрити, що виникають через вплив на слизову шлунка агресивних речовин, важких металів, деяких медпрепаратів дратівної дії, а також алкоголю.
 6. Травматичні гастрити, пов'язані з травмуванням слизової шлунка проковтнутим гострим предметом.
 7. Запалення слизової шлунка, викликані психічним перенапруженням, що обумовлює нейрогуморальний дисбаланс, ішемію, ерозії.

Діагностика гастриту здійснюється за сучасними медичними стандартами. Основним методом підтвердження наявності запалення в слизовій оболонці шлунка є відеогастроскопія з взяттям шматочків слизової на дослідження, з подальшим їх оглядом лікарем-гістологом. Він детально розгляне клітини слизової шлунка і зможе сказати про наявність атрофії, метаплазії, дисплазії. Від цього буде залежати подальша тактика лікування.

Гастрит: симптоми

Симптоматика захворювання включає:

 • Тривалі епігастральні болі різної інтенсивності. На гастрит з підвищеною кислотністю вказує інтенсивний біль в підчревній зоні, що з'являється через 20-30 хвилин після прийому їжі. Якщо гастрит зі зниженою кислотністю, то больовий синдром може бути незначним.
 • Нудоту, блювання (іноді з кров'ю — при виразковому ускладненні).
 • Нерідко при гастриті з'являється печія і відрижка з неприємним кислим (при підвищеній кислотності) або гнильним запахом і почуттям важкості, гірким присмаком у роті і сірим нальотом на язиці (при зниженій кислотності).
 • Погіршення апетиту.
 • Порушення випорожнень.
 • Погіршення загального стану — з'являється слабкість, запаморочення, порушується сон і емоційний стан, може знижуватися вага, з'являється виснажений вигляд. Іноді погіршується стан шкіри, волосся, нігтів.

Лікування гастриту

Хвороба виліковна, але при діагнозі гастрит лікування буде комплексним, що залежать від особливостей кожного конкретного клінічного випадку.

Тільки після діагностики та огляду гастроентеролог зможе сказати, як і чим лікувати гастрит. Якщо захворювання бактеріологічного характеру, не обійтися без антибіотиків. Якщо аутоімунне — без гормональних протизапальних препаратів. Призначаються підтримуюючі організм і місцевий імунітет, коригувальні та нормалізуюючі кислотність препарати.

Також вживаються заходи щодо нормалізації моторної функції шлунка і зниження навантаження на нього. Хороші результати дає корекція способу життя і харчування. Залежно від того, якою кислотністю характеризується гастрит, дієта може включати рекомендації щодо продуктів, страв, особливостей прийому їжі.

Автор:

Гастроентеролог, дієтолог, Стаж 19 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр