Часті питання до дитячого ортопеда

28.11.2019Обновлено 14.01.2021

Пропрацювавши в районній поліклініці, стаціонарі, приватній клініці дитячим ортопедом-травматологом близько 5 років, я помітив закономірність в тому, що близько 60% всіх звернень пов'язані з типовими питаннями. Частину з них спробую описати нижче.

Коли варто прийти на прийом до дитячого ортопеда?

Відповідь: насправді обов'язкового візиту до ортопеда зараз немає. Як показує практика, до нього відправляють педіатри, неврологи, масажисти і навіть бабусі. До речі, думка останніх двох набагато важливіша, ніж консультація самого доктора. Але тут нічого не змінити.

Спогади про систему охорони здоров'я Семашко говорять нам про те, що плановий огляд ортопеда необхідно виконати: до 3 міс., До 5 міс., і до 1 року (після того як дитина починає впевнено ходити).

Звичайно зовсім інша ситуація в разі якщо «ортопедичний діагноз» виставлено відразу після виписки дитини з пологового будинку або у мами присутні скарги, зауваження. Наприклад: з приводу асиметрії стегнових або сідничних складок, візуальне укорочення кінцівки, щадне положення і занепокоєння при рухах в деяких суглобах і тп.).

Коли дитина повинна почати тримати голівку, сидіти, стояти?

Відповідь: 3 міс. тримати голівку, 6 міс. сидіти, близько 12 міс. ходити, на початку з підтримкою.

При цьому поняття «норми» щодо і відображає середні терміни розвитку дітей. Відхилення в межах місяця також є нормою. Але не варто забувати, що «насильно» ставити дитину на ніжки в 6 міс. означає цілеспрямовано йому шкодити. Більшість ортопедів на питання: «коли?», Відповідають однією фразою: - «Коли прийде час - дитина сама все зробить».

Дитина «клишонога», що робити?

Відповідь: 1. Клишоногість - це вроджена ригідна деформація стоп. При наявності такої патології необхідно починати лікування (етапні гіпсування) з першого тижня життя. Відсутність лікування веде до значного порушення функції і зниження якості життя пацієнта. Приклад пацієнта 2-х тижнів життя з вродженою клишоногістю на малюнку 1.

                    2. Що ж батьки приймають за клишоногість? У 99% випадків це приведення переднього відділу стоп у дитини під час ходьби і приблизно у половини дітей починаючи від моменту початку ходьби і до 4-5 років це зустрічається.

Наявність цих проявів пов'язано з особливостями формування кульшових суглобів у дитини, а саме кутом антеверсії стегнової кістки. Після народження цей кут в середньому дорівнює 35 градусам, в процесі росту його величина зменшується і до 16 річного віку становить 15 градусів. Клінічно збільшення кута антеверсії проявляється приведенням переднього відділу стопи у дитини при ходьбі.

Варто також відзначити що ця інформація стосується дітей без явної ортопедичної патології. При наявності болю і труднощів при ходьбі вам обов'язково варто прийти на огляд до дитячого ортопеда-травматолога.

Ваші дії в разі, якщо у вашої дитини травма (після надання йому першої допомоги)!

Відповідь:

  1. Документ, який підтверджує надання дитині першої медичної допомоги і містить діагноз, а також перелік наданих послуг - довідка, яка видається лікувальним закладом. Цю довідку ви обов'язково повинні отримати.
  2. Далі з документом, який описаний вище, в найближчий приймальний день ви повинні звернутися до хірурга або ортопеда.

Особливо це важливо для виконання перев'язок при наявності ран або ССАД (порушення анатомічної цілісності покривних тканин тіла).

  • Ще одним важливим моментом, чому до лікаря потрібно звернутися в наступні кілька днів після травми  необхідність виконання рентген-контролю на 5 7 добу після травми.

Чому саме в цей період?

Набряк утворюється через внутритканевого крововиливу в результаті пошкодження дрібних судин. Спад набряку відбувається на 5 - 7 добу. Саме в цей період часу найчастіше відбуваються вторинні зміщення. Звичайно, це найбільш актуально для переломів зі зміщенням. Доцільність рентген-контролю визначає доктор ортопед-травматолог.

  • Якщо, в зв'язку з певними негативними обставинами, у вашої дитини утворилося глибоке садно або рана, яка зажадала звернення до травмпункту, то вам обов'язково потрібно пам'ятати про щеплення проти правця.

Правець - гостра інфекційна хвороба з групи ранових інфекцій, яка характеризується ураженням центральної нервової системи, проявами тоніко-клонічних судом, що може привести до асфіксії і смерті. Профілактика даного інфекційного захворювання здійснюється шляхом введення правцевого анатоксину. В сучасних умовах вакцинацію проти правця проводять шляхом введення комплексної щеплення також проти дифтерії та кашлюку. У нас це щеплення називається АДСМ (міжнародна абревіатура DTP).

Існує поняття екстреної профілактики правця. З метою обговорення її доцільності обов'язково зверніться до свого педіатра або сімейного лікаря.

Автор:

Ортопед-травматолог, Стаж 5 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр