Бородавки: від чого з'являються, види, лікування

25.11.2019Обновлено 14.01.2021

Бородавки являють собою доброякісні новоутворення шкіри, вірусної етіології, що виявляються утвореннями на шкірі у вигляді вузликів або тонких довгастих розростань. Викликаються вони різними типами вірусу папіломи людини, передача якого здійснюється за допомогою контакту з хворими або ж через предмети.

У деяких випадках бородавки (наприклад "підліткові") регресують самостійно, але також є можливість їх усунення деструктивним способом видаленням, кріодеструкцією, коагуляцією або деструкцією різними кислотами.

Говорячи про питання, наскільки часто і у кого зустрічаються бородавки, відзначимо, що це одне з найбільш часто поширених вірусних захворювань шкіри саме у дітей. Однак бородавки можуть зустрічатися у людей усіх вікових груп. Улюбленою локалізацією вірусних бородавок є шкіра зап'ясть та стоп, однак вони можуть розташовуватися на будь-якій ділянці шкірного покриву, а також на слизових оболонках.

У будь-якому випадку, перед тим як позбутися від бородавок, варто отримати консультацію дерматолога і визначитися з тактикою лікування в кожному конкретному випадку.

Від чого з'являються бородавки

Причиною виникнення бородавок у більшості випадків є контакт з носієм вірусу папіломи людини, пояснює керівник напрямку дерматології Чорновіл Антон Сергійович. На сьогоднішній день відомо більше ніж 100 видів даного вірусу. Нерідко вірус передається через заражені предмети, наприклад, при ходінні босими ногами в спортзалі, басейні, лазні.

Так зване "самозараження" або аутоінокуляція також досить часте явище. Воно має на увазі передачу захворювання з рук на шкіру стоп, в область рота і періанальної ділянки.

Інкубаційний період зазвичай триває від кількох тижнів до кількох місяців, а ось тривалість наявності бородавок на шкірі залежить від різних факторів це імунний стан людини, наявність супутньої патології, в тому числі шкірної, а також стану шкіри взагалом.

Види бородавок

Крім того, що часто розташовуються бородавки на пальцях рук, вони можуть локалізуватися на будь-якій ділянці шкіри, в залежності від їх виду. Виділяють наступні види бородавок:

 • Прості (або вульгарні) один з найпоширеніших видів, зустрічається в 70% випадків і частіше діагностується у дітей шкільного віку. Локалізуватися можуть на будь-якій ділянці шкіри, найбільш часто в області в області зап'ясть, стоп, обличчя. Відрізняються наявністю так званої «материнської» бородавки, усунувши яку, в ряді випадків можна позбутися і від інших дрібних утворень.

плоские бородавки

 • Плоскі (або юнацькі) такі плоскі бородавки зустрічаються рідше (в 40% випадків). Переважно розташовуються такі бородавки на обличчі, а також в місцях травматизації. Найчастіше спостерігаються у дітей і підлітків, суб'єктивно практично ніколи не турбують.

бородавки на лице

 • Долонно-підошвні виникають на шкірі долонь і підошв, за рахунок тиску на них часто стають плоскими, проростають в глибину і викликають хворобливі відчуття. Диференціювати такі бородавки на ногах необхідно з мозолями.

бородавки

 • Ниткоподібні такого виду утворення характеризуються специфічним видом, а саме - наявністю невеликого так званого «хвостика». Знаходяться вони найчастіше на обличчі, шиї, в пахвових западинах, під молочними залозами.

нитевидные мозоли

Як і де можуть проявлятися бородавки

 • Вульгарні бородавки, що зустрічаються частіше у дітей, з'являються на зап'ястях і спочатку виглядають як одиночний вузлик з гладкою поверхнею рожевого кольору. Даний вузлик може швидко рости і в процесі самозаражения можуть з'являтися нові дрібні бородавчасті утворення навколо.
 • Навколонігтьові бородавки мають вигляд щільних вузликів з шорсткою поверхнею у осіб, що мають звичку гризти нігті, а також при частій травматизації цієї області, пов'язаної з професією.
 • Підошвні бородавки представлені гладкими або шорсткими розростаннями у вигляді вузликів або бляшок. При поширеному процесі множинні підошвні бородавки можуть утворювати якийсь мозаїчний малюнок.
 • Плоскі частіше розташовуються на обличчі у вигляді гладких плоских вузликів, іноді з шорсткою поверхнею, розміром 1-3 мм.

Аногенітальні бородавки виглядають як гострі папули червоного, тілесного або рожевого кольору.

Методи лікування бородавок

Методів, як вивести бородавки, в умовах сучасної медицини чимало. Займатися самостійним лікуванням, особливо шляхом перев'язування бородавок ниткою та інше, строго не рекомендується.

При діагнозі бородавки лікування передбачає такі поширені способи, як:

 • лікарська терапія (застосовується разом з іншими методами в якості доповнення, передбачає різні зовнішні препарати на основі кислот);
 • лазеротерапія (здійснюється найчастіше для усунення бородавчатих утворень в найделікатніших місцях, так як вважається безболісним методом, що не залишає рубців на шкірі);
 • радіохвильове видалення (вимагає знеболювання і після видалення велика ймовірність розвитку рубця)
 • кріодеструкція (застосування рідкого азоту). При правильному застосуванні не залишає слідів, часто використовується в дитячій практиці.

Також при будь-якому типі терапії важливо зміцнювати свій імунітет і виключити супутні захворювання, які можуть провокувати поширення бородавок і привести до неуспішного лікування (глистяні інвазії, вірусні гепатити, ВІЛ інфекція і т. д.).

Метод терапії визначається лікарем, виходячи з індивідуальних особливостей конкретного пацієнта.

Автор:

Керівник напрямку дерматології, дерматовенеролог, друга категорія, Стаж 9 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр