Атопічний дерматит у дітей

11.11.2019Обновлено 14.01.2021

Атопічний дерматит у дитини є хронічним запальним захворюванням шкіри, схильним до рецидиву, часто обумовленим спадковою схильністю, а також гіперчутливістю до різних провокативних чинників. Атопічний дерматит у немовлят спостерігається найбільш часто, проте захворювання може зустрічатися в різних формах в осіб усіх вікових груп. Відомо багато термінів, якими позначали дану патологію. Досить часто атопічний дерматит називають діатезом, однак, з медичної точки зору, подібний дерматит має безліч особливостей.

Основні клінічні прояви атопічного дерматиту — це висипання, свербіж і сухість шкіри. Залежно від віку, форми дерматозу, а також локалізації висипань, симптоматика може бути досить різноманітною. Найважливіше, що необхідно робити при збільшенні свербіння і висипань — максимум уникати контакту з тим чи іншим алергеном, при цьому зволожуючи уражені ділянки шкіри.

Дитячий дерматит розвивається в силу різних причин. Основну роль в його розвитку відіграє алергічна реакція негайного або уповільненого типу, у відповідь на різні екзо й ендогенні впливи. У даній групі захворювань (алергодерматозів) також знаходяться екзема, кропив'янка, токсидермія та алергічний дерматит. Слід зазначити, що в якості пускових факторів дерматиту у дитини, крім харчових алергенів, можуть виступати надмірні інтелектуальні та психоемоційні навантаження (стреси), неправильний режим харчування, сну і неспання, недотримання особистої гігієни, забруднене повітря, шерсть тварин, синтетичні тканини, домашній пил і багато іншого.

Атопічний дерматит у дітей: симптоми й ознаки

На сьогодні виділяють 3 основних вікових стадії атопічного дерматиту. Це ранній — дитячий дерматит (від 2 місяців і до 2 років), дитячий (від 2 до 12 років) і дорослий (від 12 років і старше).

Одним з основних симптомів атопічного дерматиту є свербіж. Інші прояви атопічного дерматиту виникають у вигляді:

 • папул ("прищиків"), попрілостей і почервоніння в області обличчя, тулуба, шкірних складок (за вухами, складках шиї, ліктьових і підколінних згинах, в пахвовій, паховій області);
 • лущення шкірного покриву в місцях ураження;
 • іноді утворюваних там вологих ранок, з приєднанням вторинної інфекції бактеріальної або грибкової природи;
 • вираженої сухості шкіри.


Прояви атопічного дерматиту можуть мати обмежений характер, наприклад дерматит на обличчі у дитини, а можуть займати кілька локалізацій, аж до всього шкірного покриву (обмежений або поширений дерматит). Залежно від ступеня тяжкості клінічної картини виділяють легку, середньотяжку й тяжкі форми атопічного дерматиту. Ступінь тяжкості визначається за підрахунком індексу SCORAD (scoring atopic dermatitis).

Атопічний дерматит: лікування у дітей

Лікування атопічного дерматиту у дітей залежить від віку дитини, виразності клінічних проявів, локалізації висипань і від тяжкості перебігу.
Комплексне лікування традиційно може включати:

 • системну медикаментозну терапію (антигістамінні препарати, сорбенти, пробіотики, ферменти ...);
 • зовнішню медикаментозну терапію (топічні кортикостероїди, інгібітори кальциневрину, препарати на основі цинку, лікувальну дерматокосметику і, обов'язково, емоленти);
 • фізіо- та психотерапію (в залежності від показань).


Особливу увагу слід приділити корекції харчування і дотриманню гіпоалергенної дієти (при необхідності), а також лікувально-профілактичному режиму.

Атопічний дерматит у немовляти: симптоми й лікування

У дітей до року такий дерматит досить поширений. Найчастіше він локалізується в області обличчя, на ліктьових згинах і згинах нижніх кінцівок у вигляді висипки й попрілостей. До того ж, поразка шкірного покриву на обличчі та на згинальних поверхнях кінцівок нерідко супроводжується поганим сном, зникненням апетиту і порушенням самопочуття малюка в цілому.

Атопічний дерматит у немовляти виникає через особливості будови шкіри в цьому віці, які проявляються низьким рівнем потовиділення, високими рівнем ліпідів у шкірі, крихкістю рогового шару. Нерідко атопічний дерматит у немовляти називається термінами ексудативний діатез, почесуха Беньє (пруриго) або ж конституціональна екзема.

Лікування атопічного дерматиту у немовлят здійснюється також шляхом гіпоалергенної дієти (за необхідності!), використання спеціальних лікарських препаратів і усунення провокаційних чинників. Важливу роль відіграє процес відновлення бар'єрної функції шкіри й профілактика сухості, у зв'язку з чим рекомендується постійний адекватний догляд (очищення і зволоження) за шкірою дитини, що сприятливо впливає подальший розвиток шкіряного покриву в процесі росту.

Профілактика дитячого атопічного дерматиту

Важливо розуміти, що різні патологічні прояви на шкірі дитини — це не завжди наслідок тієї чи іншої проблеми навколишнього середовища. Це можуть бути проблеми ослабленого імунітету і роботи внутрішніх органів, в тому числі травної системи, а також залоз.

Загалом профілактика атопічного дитячого дерматиту полягає в:

 • планових щорічних оздоровчих заходах (санаторії й т.д.);
 • дотриманні правил особистої гігієни;
 • правильному харчуванні (в тому числі й вагітним, що мінімізує ризики дерматиту у новонародженого після пологів);
 • виключення контакту з різними алергенами (навіть якщо раніше на нього не було реакції).

Крім того, так звана постнатальна профілактика передбачає забезпечення немовляті правильного догляду і тривалого (при можливості) грудного вигодовування, а також нормалізацію роботи його шлунково-кишкового тракту і раціональне введення прикорму.

Автор:

Керівник напрямку дерматології, дерматовенеролог, друга категорія, Стаж 9 років
Інші записи блогу
28.09.2020
Міома матки
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Ендометріоз
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати
28.09.2020
Гіперплазія ендометрію
Акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог, кандидат медичних наук, вища категорія, стаж 18 років
Продовжити читати

Контакти

Контактний телефон:
Графік роботи:
Пн-Сб:
08:00–21:00
Неділя: 
08:00–20:00
вул. Василя Касіяна, 2/1
(Голосіївський р-н)
вул. Євгена Коновальця, 34-А
(Печерський р-н)
0 800 307 103
Рус Укр