14.09.2018

Рівень довіри до вакцин у світі

Завідувач відділення педіатрії R+ Medical Network Рогожина Юлія Петрівна.

Останнім часом одна з найбільш обговорюваних тем в Україні - щеплення проти хвороб.

Суспільство поділилося на два табори. Одні поспішають у медзаклади й надолужують пропущені щеплення, а інші далі агітують проти вакцин. Тим часом експерти кажуть, що в цьому питанні нам давно слід взяти приклад із провідних країн світу. Як же ставляться до вакцинації за кордоном?

У приклад українцям щодо рівня вакцинації населення часто наводять Сполучені Штати Америки. Там передбачено обов'язкове щеплення проти 17-ти інфекційних хвороб, у той час як Україна -- від десяти (це регламентується наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.08.2014 №551 "Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні").

Якщо у США особа безпідставно протермінувала визначений час вакцинації, то за наступну дозу вакцини повинна заплатити сама (приміром, від краснухи вона вартує орієнтовно 30 доларів). Якщо людина захворіла через відсутність щеплення, то лікування, незважаючи на медичне страхування, відбувається за власний кошт. Відмову від вакцинування страхова компанія розцінює як навмисне нанесення шкоди своєму здоров'ю.

У США нещеплених осіб цілком законно не приймають у дитячий садочок, школу чи виш.

Схожа практика існує і в Австралії. Мало того, у цій країні держава навіть позбавляє фінансової допомоги тих батьків, які відмовилися від вакцинації дитини. Йдеться про виплату, яку дають батькам при народженні дитини (приблизно 15 тисяч австралійських доларів).

В Італії батькам, які ігнорують щеплення дитини, загрожує штраф у межах 2500 євро.

У Литві відмова від щеплень не перепона для відвідування дитячих садочків чи школи. Але в цій країні достатньо високий рівень охоплення вакцинами.

У світі рівень довіри до вакцин доволі високий. Чому ж українці налаштовані проти? Одна з причин - недопрацювання в освітній сфері. Наприклад, у Франції, Великій Британії у шкільній програмі є спеціальний курс щодо необхідності вакцинування. В ігровій формі дітям пояснюють, чому необхідно робити щеплення.

У Польщі рівень охоплення населення вакцинацією - приблизно 98 відсотків. Один із факторів, який сприяє високим показникам щеплення, - релігія. Більшість поляків -- католики. А Ватикан виступає на підтримку вакцинації. Тож у цій країні щеплення популяризують не лише лікарі, а й пастори.

Існує Закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб". Ним передбачено, що щеплення проти шести інфекційних хвороб у нашій країні обов’язкове. Це проти дифтерії, правця, кашлюку, кору, поліомієліту, туберкульозу. Законом передбачено, що невакциновані діти не можуть відвідувати організований колектив. Саме цей пункт у законі порушується, через що й маємо спалахи. Тим часом відповідальності за таке порушення нема.

Хоча у світі є країни, де абсолютно байдуже ставляться до вакцинації .

До прикладу, Сомалі (Африка) чи Бангладеш в Азії. До речі, за рівнем охоплення вакцинуванням населення Україну вже давно порівнюють з ними.

Спалахи кору в Україні були неминучі. Рівень вакцинації в країні почав падати з 2008 року. У 2013-му виник дефіцит вакцин.

У 2016 році тільки в восьми країнах світу ООН зафіксувала рівень вакцинації нижче 50%. Україна потрапила в їх число і опинилася в одному ряду з Центральноафриканською Республікою, Чадом, Екваторіальною Гвінеєю, Нігерією, Сомалі, Південним Суданом і Сирією.

Люди не повинні свідомо відмовлятися робити щеплення через антинаукових тверджень, (наприклад, що вакцини придумали, щоб грабувати і знищувати людей), які суперечить законам науки, надбанням цивілізації і здоровому глузду. Щоб хвороби не поверталися, повинні бути вакциновані 95% населення.

Наукові відкриття дозволили нам не тільки одужувати від хвороб, які вважалися невиліковними, вони допомагають не хворіти взагалі.

Один з найбільших винаходів людства – вакцини. Вони рятують мільйони життів щорічно – це доведено наукою і світовим досвідом. Якщо всі, кому дозволяють медичні показання (а це більшість людей) будуть робити щеплення, ми ніколи не будемо мати спалахів таких хвороб, як кір, поліомієліт, дифтерія.

Наступна
Укр Рус