10.07.2018

Рекомендації для вагітних під час подорожей.

Всі з нетерпінням чекають відпустки, а вагітні жінки тим паче. Багато жінок проводить відпустку подорожуючи до різних куточків світу. Вагітність, яка протікає без ускладнень, не є перешкодою для активного відпочинку. Та все ж необхідно відповідально поставитися до планування відпустки. Однак, якщо мають місце проблеми повˊязані з виношуванням дитини, наприклад, загроза викидня, наявність пізнього токсикозу, то від деяких поїздок краще утриматись.

Самий безпечний період для подорожей під час вагітності – ІІ триместр (18-24 тижні), коли жінка почуває себе краще, а вірогідність спонтанного аборта або передчасних пологів найменша. При цьому живіт ще мало примітний та не заважає пересуватися. Цей період називають золотим періодом вагітності – жінка добре себе почуває та буквально розцвітає, тому й подорожі потрібно планувати на цей період.

В ІІІ-му триместрі вагітним не рекомендується віддалятися від дому далі, ніж на 500 км, що б у випадку виникнення можливих проблем (гіпертензія, флебіти або передчасні пологи) була територіально доступна медична допомога. Гірше буде, якщо перейми почнуться в незнайомій місцевості з чужими лікарями або ж у поїздці. Не потрібно соромитися, а слід попросити контакти свого гінеколога, можливо, є лікарі-знайомі в тій країні, місті, куди подорожує вагітна жінка, розпитати про клініки, які викликають довіру.

Перед самою поїздкою варто заздалегідь проконсультуватися з лікуючим лікарем.

Крім того, лікарі не рекомендують майбутнім мамам подорожувати самостійно. Бажано, щоб поряд була людина здатна допомогти та підтримати у випадку виникнення будь яких проблем.

Не рекомендується відправлятися в подорож:

 • - при передлежанні плаценти або критично низькому її розташуванні, що підвищує ризик її відшарування та маткової кровотечі навіть при незначному навантаженні;
 • - при наявності кровˊянистих виділень в будь-якому терміні вагітності;
 • - якщо є приступи блювоти в будь-якому терміні вагітності;
 • - неправильні положення плода в ІІ-й половині вагітності; - при маловодді або багатоводді;
 • - якщо вагітність наступила за допомогою ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій);
 • - якщо термін вагітності більше 32 тижнів

За яких умов краще відмовитися від подорожі

 • -при загостренні будь-яких хронічних захворювань або алергічних реакцій;
 • -якщо є проблеми з передлежанням та розташуванням плаценти;
 • -загроза переривання вагітності;
 • -багатоплідна вагітність;
 • -гестози.

Виїзд вагітних за кордон

Майбутній мамі, окрім паспорта, потрібно взяти обов’язково обмінну карту з результатами досліджень, аналізів. Якщо є можливість, то і координати спостерігаючого лікаря.

Страховка вагітних для виїзду за кордон

Потрібно відразу продумати питання, яке пов’язує майбутню матір з медичною страховкою. Зараз туристичні фірми зобов’язані її надавати. Однак, найчастіше, медична страховка передбачає страхові випадки для вагітних строком до 12-ти тижнів. Якщо термін вагітності більше, то краще знайти самостійно страхову компанію, яка зможе продати поліс з урахуванням усіх нюансів.

Потрібно відразу забути про важкі, непідйомні сумки, особливо, якщо тягти їх доведеться самостійно. Брати в поїздку слід тільки найнеобхідніше, а потім ще й викласти з сумки половину. Важливо залишити те, що допоможе відчувати себе краще. Вибирати сумку краще на коліщатках. Під шию потрібно взяти надувну подушку, термальну воду, щоб було чим умити обличчя, а ще знадобиться плеєр із заспокійливими мелодіями. Поїздка за кордон може бути пов’язана з великою витратою грошей, якщо буде необхідно отримати медичну допомогу. Треба взяти з собою кредитні картки, якими можна буде скористатися. Приховати деякий грошовий запас на саму дорогу також варто. Медична евакуація коштувати може дорого.

Потрібно постаратися запастися водою, здоровою їжею. Рідину можна брати бутильовану, пакетовану, негазовану. У дорогу можна взяти фрукти, овочі, сухофрукти, горіхи. У дорозі довго зберігати курку, рибу не можна. Перед самим вживанням потрібно переконатися, що вони цілком придатні. У спекотну погоду від них краще взагалі відмовитися. Замінити ці продукти можна хлібцями, булочками з цілісного зерна. Категорично заборонено їсти в придорожніх кафе, вживати шкідливі закуски, бабусині продукти з вокзалів.

Переліт на літаку підчас вагітності:

Згідно з Правилами повітряних перевезень пасажирів та багажу, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України № 735 від 30.11.2012 року до авіаперевезень недопускаються:

 • - вагітні жінки з терміном вагітності більше 35 тижнів ( з одноплідною вагітністю);
 • - вагітні жінки з терміном вагітності понад 32 тижні ( при багатоплідній вагітності);
 • - породіллі протягом перших 7 днів після народження;
 • - новонароджені діти протягом перших 7 днів життя;

Медичний огляд і довідка MEDIF/MEDA вагітним жінкам терміном до 35 тижнів вагітності включно (у випадку багатоплідної вагітності – до 32 тижнів) не вимагається, за умови нормального стану здоровˊя.

Якщо виник сумнів з приводу терміну вагітності або очікуваних пологів або якщо вагітність проходить з ускладненнями, така вагітна жінка повинна пройти медичний огляд та надати медичне заключення MEDIF.

Жінки, термін вагітності, яких перевищує 28 тижнів, повинні мати при собі дійсну довідку від спостерігаючого лікаря, яка містить наступну інформацію: термін вагітності; вагітність одноплідна чи багатоплідна; підтвердження того що, вагітність протікає без ускладнень; підтвердження від лікаря гінеколога, що вагітність не є перешкодою подорожі літаком.

Медична довідка повинна бути датована максимум за 7 днів до дати початку перельоту з аеропорту відправлення, вказаного у квитку.

Окремі авіакомпанії надають такі вимоги до польоту:

 • - якщо Ви подорожуєте в терміні 28 тижнів вагітності та більше, лікар має дати довідку;
 • - отримати довідку необхідно на 27 тижні вагітності не пізніше чим в останній робочий день перед відправленням рейсу;
 • - зверніть увагу, що без підтвердження від авіакомпанії Ви не будете допущені на рейс.

В аеропортах, ж/д вокзалах стоять металодетектори. Вони вважаються цілком безпечними для вагітних. Проте якщо є сумніви, можна попросити обшукати руками. Під час вагітності авіаперельоти безпечні, якщо дотримуватися правил, бути обережними. Дитина в навколоплідних водах захищена від зміни атмосферного тиску. Через кожну годину польоту варто прогулятися по салону, часто згинати коліна, це нормалізує кровообіг, не дасть утворюватися згорткам крові.

Зневоднення організму допускати не можна. Потрібно пити звичайну воду. Дегідратація обумовлена кондиціонуванням повітря протягом польоту, може привести до зменшення плацентарного кровотока та гемоконцентрації, підвищується ризик тромбоза. Якщо є можливість, то можна придбати спеціальні шкарпетки для перельотів. Вони допоможуть поліпшити циркуляцію крові. На заміну добре підійдуть гольфи від варикозного розширення вен. Не варто соромитися просити плід, подушку. Все ж, у першому триместрі краще відмовлятися від тривалих перельотів. Якщо під час діагностики проявилася патологія вагітності, як гестоз, передлежання плаценти, кисневе голодування дитини, загроза викидня, багатоплідна вагітність, то подорож краще здійснювати наземним транспортом і не на дуже великі відстані. Якщо ж під час перельоту почалися перейми, то потрібно відразу поставити до відома екіпаж.

За статистикою в літаках народжується 5-7 малюків на рік.

Не кращим першим досвідом відпочинку на кораблі буде морська поїздка під час будь-якого періоду вагітності. Такий вид подорожі буде протипоказаний жінкам з токсикозом або гестозом. Якщо жінку загойдує і в наземному транспорті, то справжнім кошмаром буде морська хвороба. Однак, ті, хто в автомобілі не відчували себе погано, будуть здивовані змінам у своєму організмі. Тому, такий вид поїздки варто виключити до кращих часів.

Але і поїздка на машині буде достатньо незручною. Якщо вагітна жінка особисто за кермом, то в далекі поїздки не варто їхати. Безпечною поїздкою вважатиметься та, коли є стаж не менше одного року, стійка психіка, міцні нерви, чіткі знання правил руху, помірна швидкість. Потрібно враховувати, що зміни в гормональному фоні можуть позначатися на здібностях керувати машиною, тому, за кермо потрібно сідати у винятково крайньому випадку. Якщо будуть помічені погіршення самопочуття, від поїздки за кермом потрібно відмовитися. За кермом відволікатись на телефон, радiо, сторонні звуки не потрібно. А пропускати всіх, хто сильно хоче обігнати, слід. Перед виїздом краще добре вивчити карту, з’ясувати, чи є на шляху населені пункти з можливістю надання медичної допомоги. Коли ж у машині вагітна жінка – це простий пасажир, то, в першу чергу, потрібно дбати про особисте самопочуття. Верхню частину ременя краще розташувати між грудьми, опустити збоку живота, а нижня частина ременя проводиться по стегнах, під животом. Допускати тривале порушення кровообігу не можна. Потрібно розминати ноги, робити обертання, хитання. Випивати води потрібно багато, особливо у спеку. На митниці залишатися в жаркій машині не потрібно. Цей час можна провести в магазині поруч, де є кондиціонер. Протягом усієї поїздки потрібно зупинятися, дозволяти собі ходити.

Майбутній мамі поїздка на поїзді буде давати більше можливості розслабитися. Можна полежати на кушетці, піднявши ноги, ходити часто в туалет при частому сечовипусканні, спокійно їсти, пити чай. Якщо є токсикоз, то під час трапези сусідів можна вийти з купе. Потрібно не забувати брати антибактеріальний гель, негазовану воду, вологі серветки. Ці всі складові можуть бути у провідниці, але краще запастися своїм, якісним і заздалегідь. Якщо у квитку стоїть верхня полиця, то обов’язково потрібно піти на обмін з тим, у кого нижня. Також не завадить звернутися за допомогою для спускання матраца, подушки, якщо вагітна жінка їде одна.

Безпечна їжа

До їжі, будь-яких напоїв потрібно бути вкрай уважною. Слід дотримуватися рекомендацій щодо вживання здорової їжі, уникати потенційних небезпек. Вибирати ресторани тільки ті, які виглядають охайно, чисто, де є вже випробувані якісні страви. Їжа, що викликає сумніви, не повинна входити в раціон харчування. Варто бути обережними з їжею, яка продається в ринкових наметах. У них м’ясо, часто, напівприготоване. Перед подорожжю краще дізнатися, як справи йдуть з водою. Підтримувати рівень води в організмі у вагітної жінки потрібно постійно, тому можна пити дистильовану воду, використовувати для чищення зубів, якщо до місцевої є сумніви. А ось пити напої з льодом суворо заборонено.

Вибір маршруту

При плануванні маршруту, варто пам’ятати, що існують напрямки, які будуть протипоказані майбутнім мамам. Як уже згадувалося, це екзотичні тури. Наприклад, подорож в Азію, Африку буде небезпечною через можливість підхопити рідкісну інфекційну хворобу. Крім усього, такі курортні країни, як Індія, Куба, Мексика занадто далеко знаходяться. Перельоти з частими пересадками стануть нудними для звичайного туриста, а для майбутньої мами – нестерпними. Варто приділити увагу тому, що дані країни перебувають під впливом іншого кліматичного поясу, тому, в травні місяці не секрет, що температура навколишнього повітря може доходити до показника в +30°С. Такий, занадто жаркий клімат, що не буде корисним ні малюкові, ні мамі. Існують більш прийнятні країни, романтичні куточки за кордоном. Краще вибирати такі країни, чиї природні умови будуть нагадувати звичні. Наприклад, дивовижними курортами є країни Балтії, Болгарія, Хорватія.

Звичайно ж, від автобусних екскурсійних турів відразу доведеться відмовитися. Програма з безліччю пам’яток може здаватися привабливою, але вона буде непосильною вагітній жінці. Навіть сильно активним матусям слід думати, перш за все, про крихітку в животику. Також слід відмовитися від усіх екстремальних видів відпочинку, як серфінг, дайвінг, прогулянки на велосипедах, підкорення вершин. Варто віддати перевагу комфортабельному, спокійному відпочинку. В основу вибору маршруту повинні лягти два принципи-орієнтиру: максимальне отримання задоволення і мінімальне напруження. В жодному разі, перед тим, як приймати рішення про поїздку, вагітній потрібно відвідати консультацію свого лікаря гінеколога.

Догляд за шкірою:

Завжди користуйтеся сонцезахисним кремом з високим (30-50) рівнем захисту від ультрафіолету. Шкіра вагітної жінки більш чутлива, тому можуть зˊявитися несподівані реакції на морську воду, сонце і сонцезахисні засоби. Будьте уважні до себе.

Одяг та аксесуари:

Під час відпочинку використовуйте закриті купальники, які також захищають живіт від сонячних променів, обовˊязково використовуйте сонцезахисний крем від утворення пігментних плям на шкірі, носити головний убір і одяг з натуральних тканин – Ваше тіло повинно дихати. Не забувайте захищати очі, одягайте сонцезахисні окуляри.

Клініка R+ Medical Network бажає Вам приємного відпочинку!

Укр Рус